Dr Hasan Erdem

Ameliyat sonrası öncelikle ayılma odasına transfer edileceksiniz. Bu bölümde; solunum değerleriniz, kan değerleriniz, kan basıncınız otomatik cihazlarla sürekli kontrol altında olacak.

Genel anestezinin etkileri bir yandan geçmeye başlarken bir yandan gerekli ağrı kesici dozları otomatik ekipmanlarla verilmeye devam edilerek ağrı kontrolünüz de yapılacaktır.

Ayılma sürecinde derin derin nefes alıp vererek ayılmanız desteklenecektir. Tamamen ayılır ayılmaz; ağrı, mide bulantısı gibi tepkimeleriniz kontrol edilecek ve kontrol altına alınarak asıl odanıza yönlendirileceksiniz. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Olanların Yorumları

Gastrik bypass operasyonu geçiren obezite hastalarının yorumlarında en çok ifade edilen şikayet ameliyat sonrası yaşanan ağrılardır. Ancak bu ağrılar hastadan hastaya değişmekle beraber sadece ilk günü kapsayacak kadar yoğun ve şiddetli olmaktadır.

Bu durumlar için ağrı kesiciler doz aşımı yapılmadan düzenli aralıklarla verilecek ve ilk günü olabildiğince rahat atlatabilmeniz için destekleneceksiniz. Gastrik bypass ameliyatı Laporaskopik cerrahi yönteminde olduğu için ağrı düzeyleri diğer yöntemlere göre çok şiddetli değildir.

Ağrıyı minimize edebilmek için hekimler gerekli tedbirleri alacaktır. Sigara – alkol tüketimlerini ameliyattan önce sonlandırarak ağrı eşiğinizi yükseltebilirsiniz. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Gaz Sancıları

Gaz sancısı yaşamamanız için ameliyattan birkaç saat sonra hafif, kısa adımlarla yürümeye başlatılacaksınız. Vücut hareketliliği ile beraber bağırsak hareketleriniz aktive edilmiş olacak ve kısa sürede yaşadığınız gaz sancılarınız son bulacaktır. Ayrıca gaz ağrı şikayeti de yaşatabilir. Yürüyüşler normal ağrılarınızın azalmasına da yardımcı olacaktır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Dren

Dren, tedbir amaçlı yerleştirilmektedir. Bir sorun gelişmez ise ameliyat sonrası ikinci ya da üçüncü gün çıkartılmaktadır. Çıkarma esnasında hafif ağrı dışında bir şey yaşamayacaksınız. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Operasyonun ilk 24 saati yalnızca damar yolu kullanılarak, gerekli bileşenleri almanız sağlanacak. İlk günün bitiminden sonra Stapler hattı üzerinden herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilecek.

Kaçak olmadığı takdirde operasyondan en az iki en fazla dört gün sonra sadece sıvı odaklı beslenmeye geçebileceksiniz. Sıvı beslenme ilk günler sadece küçük yudumlar şeklinde olacak ve günlük tüketilen sıvı oranı en az 200 ml en fazla 400 ml olacaktır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Çorba 

Çorba gibi blenderdan geçirilmiş, küçültülmüş gıdaları tüketebilmeniz için ilk günler gerçekleştirilecek tam sıvı odaklı beslenme adımını geçmeniz lazım. Ardından sıvı diyet önerileriyle çorbalı gıdalara geçebileceksiniz. İlk 30 – 45 gün boyunca sıvı – çorba odaklı beslenme alışkanlıkları ile devam edeceksiniz.

Ardından yarı katı olan püreli beslenmeye yönelerek kademeli olarak ilerleyebileceksiniz. Bu süreçte günde en az 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir. Ancak su içerken kesinlikle aralıklı ve küçük yudumlar şeklinde ilerlemelisiniz. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Vitamin Takviyesi

Ameliyat sonlanır sonlanmaz ilk 2 haftalık süreç boyunca tüm hastalara özel proten destekli, vitamin ve mineral destekli gıda takviyeleri verilecektir.

Ardından doz ve çeşitler değiştirilerek ilk bir yıl boyunca besin takviyeleri verilmeye devam edilecektir. Her hasta için yapılmayabilir ya da farklı olabilir. Kontroller neticesinde kararlaştırılır ve gerek görülürse uygun takviyeler verilir. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Dikiş

Operasyon sonrasında dikiş almaya gerek yoktur. Estetik dikişler kullanılır. Bu dikişler kendiliğinden emilime uğrarlar. Vücuda bir zarar vermezler. Herhangi bir nedenden dolayı erimeyen dikişler kullanıldıysa on günün sonunda dikişler alınmaktadır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Banyo

Taburcu edildikten sonra banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Dikiş yerleriniz açıkta kalabilir, ıslanabilir. Doğrudan – tazzikli su kullanmayınız.

Banyo sonrası yumuşak havlu ile çok bastırmadan kurulayınız. 10 gün boyunca yapacağınız her banyodan sonra yara bölgenize batikon sürünüz. On günden sonra batikon kullanmaya gerek yoktur. 

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra İştah Durumu

Hastaların çoğunda ilk bir ya da iki ay boyunca iştahın asgari düzeyde olması tamamen doğaldır. Özetle iştahınız olabildiğince kapalı olacak ve açlık hissini çok hissetmeyeceksiniz. Bu süreç birinci ya da ikinci ayın sonundan itibaren sizi biraz daha rahatlatacaktır.

Süreç boyunca günde üç defa her öğün 1000 kalori olacak şekilde ilerlemeniz yeterlidir. Bunun için diyetisyeninizle birlikte çalışmalısınız. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Olduktan Sonra Mide Poşu Büyür mü?

Operasyondan sonraki ilk birkaç ay boyunca yaklaşık 10 kilo vereceksiniz. Bu süreçte mide poşunuz büyümeyecek. Ardından gelecek süreçte çok fazla olmamak kaydıyla mide poşunuzda küçük oranlarda büyüme meydana gelecektir.

Özetle ilk birkaç ay kapalı olan iştahınızdan sonra, mide – ince bağırsak uyumunun sağlanma döneminden sonra mide poşunuz hafifçe büyüyecek ve gıda tüketmenizi destekler hale gelecektir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Erkek ve Kadında Aynı Etkide mi?

Başarı oranları erkek – kadın fark etmeden aynıdır. Ancak erkek obezite hastaları kadın obezite hastalarına nazaran küçük seviyelerde de olsa daha hızlı zayıflamaktadırlar. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Oldum Hep İştahım Kapalı mı Olacak? 

İlk 30 – 45 gün boyunca iştahınız maksimum seviyede kapalı olacak. Açlık çekme oranları hastadan hastaya değişir. Ancak bu süreçten sonra iştahınız yavaş yavaş geri dönecek.

Ancak ameliyat öncesinde olduğu gibi büyük oranlarda iştah açılımı söz konusu olmayacak. Özetle ameliyat öncesinde olduğu gibi her şeyi limitsizce yiyecek kadar açık olmayacak.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.