Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz? 

Mide balonu yapmanın amacı, endoskopik olarak bir hastanın midesinin içine, içi su dolu olan bir balon yerleştirip, hastanın daha az yemek yemesini sağlanmaktır. Bu şekil de hasta kilo verecektir. Uygulanan işlem basittir. Kişinin alacağı gıdayı kısıtlar ama aç hissetme konusun da genel de bir değişime yol açmaz. Bundan dolayı dikkat edilmesi gereken bir yöntemdir. Bu işlem genel olarak aşırı kilolu, yani obezite hastalığı olanlar için uygundur. Operasyon olarak adlandırılmaz. İşlem yapılırken hastaya sedasyon uygulanır. Sedasyon hastanın yarı uykulu olduğu şekilde olan bir anestezi yöntemidir. İleri dönem de obezite ameliyatı olmak isteyen kişilerin, ameliyat öncesi kilo verme süreci vardır. Mideye balon yerleştirme işlemi, ameliyat öncesi kilo kontrolü sağlayıp, biraz daha zayıflamış olarak ameliyat olması için destek sağlayan bir işlemdir.

Mide Balonu İşlemi ile Zayıflama Süreci

Mideye balon yapmanın amacı, diyet programlarına uyamayan, uygulamakta zorlanan kişilere, ya da diyet yaptığı hal de bunu alışkanlık haline getiremeyip, eski beslenme düzenine dönenlere yapılan bir uygulamadır. Gıda kısıtlaması yapar fakat tek başına tamamen kilo verdiremez.

Ek olarak mutlaka, egzersiz, sağlıklı beslenme ve diyet yapılması şarttır. İşlem yapıldıktan belirli bir süre sonra, hastaların diyetlerini yaşam biçimi haline getirip, egzersizlerini yaparak hızlı kilo vermeleri, daha kolay olacaktır.

Mide Balonunun Vücutta Kalma Süresi

Mide balonu vücutta yaklaşık olarak, 6 – 12 ay etkili olmaktadır. En önemli özelliği uygulanan diyetlerin hızlı bir şekilde sonuç vermesidir. Mide balonu, midenin ağız bölümünü tıkar bu saye de besinler daha yavaş sindirilerek tüketilir. Midenin içini kapladığı için kişi fazla yemek yiyemez. Bu durum tokluk hissi yaratır. Cerrahi bir işlem yaptırmak istemeyenler, ya da uzun bir iyileşme süreci zor gelen kişiler için en uygun işlem, mide balonudur.

Bu işlemin en önemli özelliği cerrahi operasyon olmaması ve sağlıklı beslenme düzenini sağlamasıdır. Bu düzene alışan kişiler, mide Balonunun etkisi geçtikten sonra dahi, kilo almaz düzenli kilo vermeye devam eder. Verilen kilolar da geri alınmaz. Tek sefer de yapılan bu işlem uzun yıllar fayda sağlar.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Genel olarak vücut kitle endeksi, 27 – 35 arasında olan obezite sınıfın da olmayan, sağlıklı ve düzenli olarak kilo vermek isteyen kişilere yapılan bir işlemdir. Hasta muayene edilir. Vücut kilo endeksleri kontrol edilir. Mide balonuna uygun olup olmadığı belirlendikten sonra, eğer uygun bulunursa, kilo endekslerine göre bir mide balonu yapılır ve ne kadar kullanılacağı belirlenerek hastaya uygulanır.

Mide balonu işlemi yaptıran pek çok insan, mide balonu taktırdıktan sonra, vücut ağırlıkların da düşüş olduğunu belirtmişlerdir. Bu oran nerdeyse %20 olarak görülmüştür. Mide balonu işlemi kişinin hayat kalitesini üst seviyeye çıkaran ve kendini sağlıklı hissetmesini sağlayan bir işlemdir.

Bundan dolayı çok talep görür. İşlem kısa ve pratiktir. Hastaneye yatış yapmaya gerek duyulmaz. Uygulama sonrası hastalar 1 – 2 saat içerisin de kendine tam olarak gelir. Bu süreç doktorlar tarafından gözlem altın da tutulur. Eğer ihtiyaç duyulursa, daha uzun süre hasta dinlendirilir.

Mide Balonu Sonrası Genel Sonuçlar

Uygulanan mide balonu işlemi sonrasında uygulanan kişilerin düzenli kilo vermeleri ve vücut kilo endekslerinin, normal düzeye gelmesi beklenir. Mide balonu uygulamasındaki maksat aşırı kilolu olmayan ama bir türlü de iştahı azalmayıp, kilo veremeyen kişilere yardımcı olmaktır.

Bu işlem sayesin de kısa bir süre için de hastaların, 20 kiloya kadar verdiği görülmüştür. Kilo vermenin başka destekleyici unsurları da vardır. Tavsiye edilen düzen oluşturduktan sonra kilo vermek kolay bir hale geliyor. Hastanın kronik bir hastalığının olup olmaması, ya da ilk kilosu ve vücut endeksleri de mide balonu uygulamasın da önemli kriterlerden bazılarıdır.

Mide Balonu Uygulama Süreci

İşlemin yapılmasına karar verilen hastalar da fiziki ve genel bir muayene işlemi yapılır. Herhangi mâni olacak bir unsur var mı araştırılır. İşleme uygun bulunan hastalar, mide kontrolünden geçtikten sonra, işlem süreci başlar. Çoğu kişi tarafından ameliyat olarak adlandırılırsa da mide balonu işlemi bir cerrahi operasyon değildir. İşlem yalnızca hastaya sedasyon verilerek uygulanır.

Eğer ekstra bir durum söz konusu olmazsa en geç 20 dakika için de biter. Mideye endoskopi yöntemi ile giriş yapılır. Mideni boyu dikkate alınarak, uygun bir balon takılır. Balon işlemi yapıldıktan sonra, su doldurma işlemi yapılır. Mide balonu işlemi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hasta mutlaka yemek yemeden gelmelidir.

Yeme içme durumu belirli bir süre önce kesilmelidir. Su dahi içilmemelidir. Kullanılan kan sulandırıcı bir ilaç varsa en az 1 hafta önceden kesilmelidir. Mide balonu işlemi yapıldıktan sonra, hasta da mide bulantısı ve kusma tarzında şikayetler görülebilir. Bu şikayetler en geç 1 hafta için de düzelir ve normale döner.

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content