Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi mide küçültme ameliyatının uzunluğu da beraberinde bazı komplikasyon risklerini de getirir. Bu nedenle operasyonun mümkün olan en kısa sürede tamamlanması gerekir. Olası riskler genelde anestezi odaklı risklerdir. Özellikle aşırı kilolu obez hastalarında anestezi daha da önemli olmaktadır. Bireyin genel sağlık durumu ve yaşıyla birlikte değerlendirilen anestezi doz ayarlaması genelde bireyin kilosuyla oran orantısına göre hesaplanmaktadır. Anestezi süresi – ameliyat süresi ne kadar uzaksa risk oluşma olasılığı da o denli artar. Bu nedenle tüp mide ameliyatlarının ortalama bitiş süresi 1 saattir. Aslında bu sürenin yarısı tüp mide ameliyatı için yeterlidir. Lakin yeterli hasta güvenliği, operasyon güvenliği gibi büyük etkenler nedeniyle bazı risklerin minimalize edilmesi gerekir. Minimalize edici işlemler de yaklaşık yarım saat sürmektedir. Bu nedenle operasyon ortalama bir saat alır. Operasyon esnasında oluşabilecek ekstra riskler veya girişimler bu süreyi bir miktar da olsa uzatabilmektedir.

Laporoskopik Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Halk arasında kapalı ameliyat olarak da bilinen laporoskopik ameliyat yöntemi sayesinde operasyonların riskleri en aza indirgenmiş olmaktadır. Açık cerrahi girişimlere nazaran çok daha az riske sahiptir. Cerrahi müdahalenin ek komplikasyonlara neden olmaması için hesaplanan ortalama sürelerde bitirilmesi oldukça önem arz etmektedir. Operasyon süresinin uzaması da beraberinde ek riskleri getirebilmektedir. Bilhassa obez hastalarda anestezi ilaçlarına bağlı olarak gelişebilen komplikasyon oluşma olasılığı daha fazladır. Operasyon sırasında anestezi odaklı kullanılan ilaçların doz hesaplamaları hastanın kilosu baz alınarak ayarlanmaktadır. Özetle normal kiloya sahip bireylere uygulanan anestezi miktarından daha fazla anesteziye maruz kalmaktadırlar. Bu da doğrudan anestezi kaynaklı risk gelişim olasılığını da yükseltir.

Temelde anestezinin sağladığı etkinin ve operasyon süresinin uzun tutulması demek ek bir risk hatta riskler grubunun oluşması anlamını taşır. Bu nedenle tüm operasyonlar maksimum güvenlikli ve operasyon esnasında ek müdahalelere açık bir şekilde ortalama anestezi süresi baz alınarak ayarlanır. Ameliyat süresinin uzaması demek emboli riskinin de artması anlamını taşımaktadır. Ayrıca operasyondan hemen önce gerçekleştirilen kan sulandırıcı ilaçlarla da emboli riski minimalize edilmektedir. Ayrıca ameliyat esnasında hastanın bacaklarına takılan özel aparatlarla kan akışının konforu sağlanmakta ve emboli riskleri indirgenmektedir. Emboli riskinin azaltılmasıyla da ameliyat süresinin ön görülen çerçevede tamamlanması anlamına gelmektedir.

Normal şartlar altında mide küçültme aşamaları esnasında, midenin parçasını ayırma müdahalesi ortalama 30 dakikadır. Ancak mide küçültme müdahalesi için alınan tedbirler, kaçak risklerini indirgemek, cerrahi kesi hattının kendi üzerine katlandırılarak dikime aşamalarını yapılması, ikincil güvenlik hatlarının yapılması gibi işlemler nedeniyle ameliyat süresi iki katına yani 60 dakikaya çıkmaktadır. Lakin alınan bu tedbirlerin gerçekleştirilmesi elzemdir. Bu nedenledir ki mide küçültme ameliyatları normal şartlar altında ortalama 1 saat sürmektedir diyebiliriz. Bu süre çok fazla olmasa da biraz daha azalabilir ya da biraz daha artabilir.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content