Mide Küçültme Ameliyatları Kimlere Yapılır?

Günümüzde bireyler dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam ve uyku düzensizliğinden kaynaklı olarak kilolar alabilmektedir. Alınan kiloları bazı kişilerde oldukça yüksek olabilmektedir. 3 haneli rakamlara erişebilen ve gittikçe büyüyen kilolar son derece risklidir. Bu durum önüne geçmek isteyen ve sağlık sorunlarını minimum bir noktaya çekmek isteyen bireyler hızlı bir şekilde diyet ve hareketli yaşama dönerler. Fakat irade noktasında sorun yaşanılmasından kaynaklı olarak bu tempoyu devam ettiremezler. Bu durumlarda bireyin sağlık durumlarını korumak ve olası problemlerin önüne geçmek için çeşitli cerrahi müdahalelerde bulunur. Bu müdahalelerden birisi de mide küçültme ameliyatları olarak geçmektedir. Diğer bir adıyla da tüp mide ameliyatıdır. 

Mide küçültme ameliyatlarının sağladığı alanlar sayesinde bireyin hızlı ve sağlıklı bir şekilde ideal kilosuna erişebilmesine olanak sağlanıyor. Bu sayede sağlık sorunlarında düşüş gözlemleniyor. Mide küçültme ameliyatları adından da anlaşılacağı üzere midenin küçültülmesi üzerine oluşuyor. Laparoskopik yöntemi sayesinde kapalı ameliyatla midenin büyük bir kısmını çekip çıkartıyor. Bu sayede de bireyin daha az besin tüketmesi sağlanıyor. Bilindiği üzere midenin ne kadar büyük ve geniş olması bireyin o denli yüksek besin tüketimine eş değerdir. Midenin küçülmesi durumunda da bireyin yiyeceği besin sayısı doğrudan etkilenip, düşecektir. Tüp mide ameliyatı yani mide küçültme ameliyatı sonrasında bireyin iştahı hızlı bir şekilde azalmaktadır. Bunu yanı sıra kilo kaybı yaşanmadan dahi insülin direnci kırılıyor. 

Mide küçültme ameliyatının kimlere yapıldığı da oldukça merak konusudur. Birçok kişi kendilerine yapılmasını isteyerek hızlı bir şekilde kilo verme sürecine girme talebindedir. İlk olarak mide küçültme ameliyatları her talep edilen bireylere yapılmamaktadır. Belirli gerekliklere sahip olan bireyler için bu operasyonlar uygulanmaktadır. Genel olarak mide küçülme ameliyatı şu özellikleri taşıyan kişilere yapılacaktır:

 • Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan
 • Diyabet, Hipertansiyon ve Hiperlipidemi hastalara
 • Fazla kilodan kaynaklı ekzojen
 • Hormonal bozuklukları olmayan bireyler
 • Diyet ve egzersiz ile çözüm olmayanlar
 • Obez bireyler olması
 • Kozmetik ihtiyaçları olmayan kişiler

Genel olarak mide küçültme ameliyatları bu kriterleri taşıyan bireylere yapılmaktadır. İlk olarak bireylerin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleşen operayonların olduğunu bilmekte fayda var. Yani bireyin güzellik / yakışıklılık kaygısıyla yapılacak operasyonlar değildir. Günümüzde bu özellikleri taşıyan kişilerin gerekli tetkikleri yapılmasının ardından operasyonun yapılması konuşulabilir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatları tek bir operasyon üzerinden değerlendirilmemektedir. Her hastanın farklı kriterleri ve gereklikleri bulunmaktadır. Bundan kaynaklı olarak farklı çeşitlerde ve seçeneklerde mide küçültme ameliyatı çeşitleri bulunmaktadır. Günümüzde sık sık gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı çeşitleri şu şekildedir:

 •  Sleeve Gastrektomi

Sleeve Gastrektomi mide küçültme operasyonları sırasında sıklıkla kullanılan seçeneklerden birisidir. Laparoskopik bir operasyon yöntemi bulunmaktadır. Midenin yemek borusu ve bağırsakla devamlığının sağlayarak tüp şeklinde bir parçasının korunması, mide gövdesinin büyük bir bölümünün çıkarılmasıdır. Sleeve Gasrektomi operasyonunda en çok esneyerek genişleyen ve iştahı yöneten bölüm çıkartılmaktadır. Temel olarak midenin boyutunu azaltarak alınan gıda miktarının düşürülmesini doğrudan hedeflemektedir. Bunların yanı sıra mideden çıkartılan ve Ghrelin adı verilen hormondan kaynaklı olarak da doyma hissinin sürekli olarak verildiği ve sağlandığı bir operasyondur.

 • Gastrik Bypass

Gastrik Bypass, mide küçültme ameliyatları boyunca gerçekleştirilen operasyonlardan birisidir. Günümüzde sık gerçekleştirilen diğer bir operasyonlardan birisidir. Temel olarak Gastrik Bypass; midenin büyük bir bölümünün bypass ederek küçük hacimli bir mide bölümü hazırlayıp ince bağırsağa dikilmesidir. BU ameliyatla birlikte günümüzün en büyük hastalığı olan obezitenin cerrahi işlemlerinde olduğu gibi mide hacminin küçültmesine olanak sağlamaktadır. Bunların yanı sıra bağırsakların bir bölümünün de devre dışı bırakılması, yiyeceklerin bir kısmının emiliminin sağlanmadan atılmasını hedeflemektedir. Oldukça etkili mide operasyonlarından birisi olarak günümüzde yer edinmektedir. 

 

Mide Küçültme Ameliyatları Kaç Kiloda Yapılır?

Mide küçültme operasyonları günümüzde birçok bireyin sıklıkla tercih ettiği işlemlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel olarak bu operasyon sayesinde birey herhangi bir iradeyi ortaya koymadan hızlı bir şekilde zayıflayabilmektedir. Örneğin zayıflamak isteyen birisinin yapması gereken ilk şeyler, alışkanlıklarını yok etmesi, düzenli beslenme, hareketli yaşam ve buna benzer onlarca detaydır. Bu yaşam kilo almış ve buna alışmış bireyler için oldukça zordur. Bundan kaynaklı olarak birçok kişi mide küçültme ameliyatına dahil olarak hiçbir şey yapmadan zayıflamayı düşünmektedir. Fakat mide küçültme ameliyatı sanıldığı gibi taleplere nazaran uygulanan yöntemlerden birisi değildir.

Mide küçültme ameliyatlarının yapılması için operasyona girecek kişide çeşitli gereklikler aranmaktadır. Bunlar kilo temelli olarak gerekli olan şartlardır. Örneğin bireyin ideal kilo indeksinin 40’ı geçmesi durumunda operasyon yapılmaktadır. Keza bunların yanı sıra bireyin operasyon olmadan önce gerekli olan tüm koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Diyet, spor ve egzersiz gibi örnekler verilebilir. 

 

Mide Küçültme Ameliyatlarıyla Kaç Kilo Verilir?

Mide küçültme ameliyatlarının doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılmasıyla birlikte oldukça başarılı sonuçların alınması mümkündür. Keza kesin kilo verme yöntemleri arasında da bulunmaktadır. Fakat belirtildiği gibi kozmetik bir ihtiyaç üzerine olmayıp, sağlık sorunlarının önüne geçmek için yapılan bir operasyondur. Bundan kaynaklı olarak mide küçülme ameliyatları oldukça önemlidir. Operasyon olan ve olma adayı olan bireylerin en merak ettiği detaylardan birisi de mide küçültme ameliyatı sonrasında kaç kilo verileceğiyle ilgilidir. Genel olarak mide küçülme ameliyatı sonrasında verilen kilolar bireyin ideal kilosuna kadar erişebilmektedir. Örneğin bireyin ideal kilosunun 75 olduğunu varsayalım ve bireyin kilosu 135 olsun. Mide küçültme ameliyatı sonrasında bireyin zaman içerisinde ideal kilosu olan 75’e gelmesi mümkündür.

Mide küçültme ameliyatları anlık olarak değil, zaman içerisinde etkisini gösteren operasyonlardır. Yani ameliyatı olduktan bir ay sonra ideal kilonuza erişmeniz mümkün değildir. Fakat operasyonu olduktan 6 ay ila 1 yıl içerisinde ideal kilonuza erişmeniz gayet mümkündür. Keza günümüzde bu ideal kilolara erişmek daha da kısa sürebilmektedir.

 

Mide Küçültme Ameliyatları Neden Herkese Yapılmaz?

Mide küçülme ameliyatlarının her birinin gerekli detayları ve gereklikleri bulunmaktadır. İlk olarak bu tarz kolay yöntemlerle zayıflama operasyonları oldukça dikkat çekmektedir. Bireylerin hızlı bir şekilde herhangi bir spor aktivitesine girmeden zayıflaması çekici gelebilmektedir. Fakat mide küçültme operasyonları tıbbı bir yöntem olmasından kaynaklı risk oluşturmaktadır. Çünkü bu ameliyatının her ne kadar azda olsa çeşitli riskleri bulunmaktadır. Bu yüzden herkese yapılması doğru değildir. Keza belirli bir kilo indeksi üzerinde olmayan kişiler için oldukça risk taşıyacaktır. 

Mide Küçültme Operasyonu Sonrasında Kilo Alınır Mı?

Mide küçültme operasyonun sonlanması ve bireyin ideal kiloya erişebilmesinin ardından tekrar kilo alımının olması oldukça düşüktür. Elbette bireyin kendine ve yediklerine dikkat etmesi son derece önemlidir. Bu ameliyatın sonlanmasından uzun bir süre boyunca yeme alışkanlıklarının eksiksiz ve disiplinli bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Öğünlerin arasında olan atıştırmalardan kaçınmak, alkol kullanımını sonlandırmak ve kalorisi az olan yiyecekleri tüketmesi son derece önemlidir. Bunların yapılması ve doktor riayetlerine uygun olarak hareket edilmesi durumunda bireyin kilo alması pek mümkün değildir. 

Kaynakça:

 1. https://www.webmd.com/connect-to-care/bariatric-surgery/bariatric-surgery-eligibility-criteria
 2. https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/bariatric-surgery/potential-candidates
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content