Roux-en-y Gastrik Bypass ameliyatı olarak da anılan obezite tedavisine yönelik cerrahi girişimlerden biridir. Operasyon kapsamında mide iki bölüme ayrılmakta olup biri büyük diğer küçüktür. Üstte konumlandırılan küçük mide bölümü direkt olarak ince bağırsağa bağlanmaktadır. Cerrahi girişim sayesinde midenin sahip olduğu toplam hacim kapasitesi küçültülür. Bunun yanı sıra bağırsakların bir kısmı da pasif halde konumlandırılır. Devre dışı kalan bağırsak bölümü neticesinde tüketilen besinlerin bir bölümü emilim sistemlerine uğramadan bedenden uzaklaştırılır. Böylece kilo kaybediş özellikleri sunarak yeniden kilo kazanmayı de önleyebilmektedir. Rny Gastrik Bypass ameliyatı olan obezite hastalarının toplam mide hacmi küçültüldüğü için çok daha az gıda tüketerek tokluk hissine ulaşır. Sonuç olarak da iştah baskılanır, hastanın dengeli beslenmeye kavuşması çok daha kısa – kolay olur.

RNY Gastrik Bypass Nedir?

Obez hastalar için geliştirilmiş cerrahi müdahalelerden biridir. Bir tür mide küçültme operasyonudur. Ameliyat sayesinde diyetler, spor, egzersiz hareketleriyle yeterli ya da hiç sonuç alamayan hastalar için kilo kontrolü sağlanmış olur. Obezite derecesi yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen hastalara uygulanmaktadır. Operasyon tüp mide ameliyatına kısmen benzese de aynı değildir. Tüp mide cerahisinde midenin hacmi küçültülür. Ancak RNY Gastrik Bypass ameliyatında hem mide hacmi küçültülür hem de gıda emilim seviyeleri düşürülerek etki mekanizması arttırılır. Ameliyatla hastanın aldığı ve bir türlü veremediği fazla kilolarının hızla verilmesi hedeflenir. Aynı zamanda çok kilolu olmaktan kaynaklanan yandaş hastalıkların oluşturduğu tehditler de büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Yüksek tansiyon, kısırlık, yüksek kolesterol, diyabet, kardiyovasküler problemler yandaş rahatsızlıklardan bazılarıdır. Obezite hastalarında bu hastalıkların oluşması ya da mevcutluğu büyük oranda vardır ve RNY Gastrik Bypass sayesinde bu tür risklerin tehlikeleri de minimalize edilmiş olur. Ancak her halukarda operasyondan sonra kendilerine uygun diyet ve sağlıklı beslenme politikalarına hayatlarına adapte ederek egzersiz yapmalıdırlar.

RNY Gastrik Bypass ameliyatı her obez hastasına uygulanmamaktadır. Bunun için aranan bazı şartlar vardır. Aşağıda yer alan kriterleri taşıyan hastalara RNY Gastrik Bypass ameliyatı için uygundurlar;

 • Vücut kitle indeksi (bazı yerlerde beden kitle indeksi olarak da geçer ) 40 ya da üstü olan hastalar
 • Vücut kitle indeksi 35 – 39,9 arasında olan hastalar ve bu aralıkta olup da yandaş bir hastalığı olan hastalar (obeziteden kaynaklanan hastalıklar)
 • Ameliyatsız tüm obezite tedavileri uygulanmış ancak yeterli ya da hiç sonuç alınamamış obezite hastaları 

Not: RNY Gastrik Bypass olabilmek için hastanın öncelikle tüm cerrahi olmayan obezite tedavilerinin denenmiş, yeterli ya da hiç başarı alınamamış olması gerekir.

RNY Gastrik Bypass Nasıl Yapılır?

Müdahale Laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. İşlem kapsamında karın bölgesine birkaç küçük cerrahi kesik atılır. Bu kesiklerden hem kameralar hem de ameliyat için gerekli diğer aletler yerleştirilir. Kameradan gelen görüntüler doğrudan ameliyatta yer alan cihazlardan biriyle an be an izlenir. Ameliyat genel olarak iki ayrı safhaya ayrılmaktadır. İlk safhada mide ile yemek borusunun birleştiği alanda küçük bir miktar mide bırakılacak biçimde geriye kalan mide kısmı kesilir ve ayrıştırılır. Bu şekilde küçük bir mide poşusu meydana getirilir. Geriye kalan mide kapasitesinin hacmi 30 ila 50 ml arasındadır. Tüp mide cerrahisinden farklı olarak RNY Gastrik Bypass ameliyatında midenin parçası dışarı çıkartılmamaktadır. Meydana getirilen mide poşusu (mide torbası – mide parçası) tüketilen besinlerin geldiği mide bölümüdür. 

İkinci safhada ise bağırsakların bir kısmı ayrıştırılarak meydana getirilen yeni mideye bağlantısı yapılır. Bu şekilde yeni bir sindirim kanalı gerçekleştirilmiş olur. Cerrahi operasyonda mideden ya da vücut genelinden kesinlikle bir parça çıkartılmamaktadır. Hem mide hem de bağırsakların ayrıştırılan alanları, yeni meydana getirilen mide – bağırsaklardan sonra bağlanır. Bu yolla safra ve diğer enzimler sindirim mekanizmasına tabi olur. Bedenden herhangi bir organ – parça kesilip çıkartılmadığı için yeni bir operasyon düzenlenerek sindirim sistemi eski haline kolayca geri döndürülebilmektedir. Bu da operasyonun avantajlarından biridir. 

RNY Gastrik Bypass Avantajları Nelerdir?

 • Vücuttan parça (mide – bağırsak dahil) çıkartılmadığı için eski sindirim sistemine dönülmesi mümkündür.
 • Operasyon sonrası hastanın sahip olduğu aşırı kiloların en az %60’ı en fazla %80’i uzun vadede gider. 
 • Tüketilen gıdalardan elde edilen kalori vb oranı düşer. Böylece hızlı – dengeli kilo verme ve yeniden kilo alma riskleri minimalize edilir. Özetle alınan gıdalar daha az emilime uğrar.
 • Tokluk hissi elde edilir, daha az iştah ile kolay kilo verme ve yeniden kilo alma risklerine faydası olur.
 • Ameliyattan sonra verilen fazla kiloların geri alınma riski çok azdır. Özetle etkileri çok kalıcıdır.
 • Yeniden kilo alma riski tüp mide ameliyatının iki katından daha azdır. 
 • Ameliyat sayesinde aşırı kilodan meydana gelmiş ve gelecek problemler büyük ölçüde engellenmiş olur.
 • Çok daha dengeli – sağlıklı beslenme ve yaşam sürecine büyük katkıları vardır.
 • Yeme – içme eylemleri diğer mide ameliyatlarına nazaran daha konforludur.
 • Reflü ya da mide fıtığı olan hastalara uygulanırsa bu iki sorun da tedavi edilmiş olur.
 • Şeker hastalığı (tip 2) ve diğer yandaş obezite hastalıkları da varsa önerilen bir ameliyattır.
 • Ameliyattan sonraki süreçte sıvı beslenme diyeti – dönemi bulunmamaktadır.

RNY Gastrik Bypass Riskleri

 • Revizyon operasyonu gerekirse seçenek sayısı oldukça düşüktür.
 • Diğer obezite ameliyatlarıyla kıyaslandığında bağırsaklara da müdahale gerçekleştirilmesinden dolayı komplikasyon çıkma olasılığı daha fazladır.

Kısa Vadede Oluşabilecek Riskler

Aşağıda yer alan ve kısa dönemde oluşabilecek bazı riskler sıralanmıştır. Her risk tedavi edilebilir. Enfeksiyon riski hijyen kurallarına uyulduğu takdirde oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır – tedavi edilebilir. Kanama riski her cerrahi operasyonda olabilir – müdahale edilebilir. 

 • Kaçak
 • Kanama
 • Solunum Yolu Enfeksiyonu
 • Emboli
 • Karın bölgesine atılan kesiklerde oluşabilecek fıtık
 • Kesi yerlerinde oluşabilecek enfeksiyonlar

Uzun Vadede Oluşabilecek Riskler

Aşağıda yer alan riskler genellikle uzun vadede meydana gelir. Her biri tedavi edilebilir. Her hastada olmaz ve düşük olasılıklardır. 

 • Mide ülseri – ilaçla tedavi
 • Safra kesesi taşı
 • Atılan kesiklerde fıtık oluşması – cerrahi tedavi
 • Bağırsak tıkanması – cerrahi tedavi

RNY Gastrik Bypass Sonrası Beslenme Süreci

Tüm cerrahi girişimlerden sonra kısa da olsa bir beslenme dönemi zorunluluğu vardır. Kapsam içine alınan mide – bağırsak gibi sindirim sistemi problemleri ise ameliyat sonrası beslenme süreçleri de diğer operasyonlara nazaran daha zor – uzun olabilir. Süreç ile ilgili detaylar aşağıdadır;

30 Gün Yumuşak Gıda

Ameliyattan sonraki ilk bir aylık dönemde kesinlikle yumuşak gıdalar, püreler tüketilmelidir. Bol su içilmeli, tüketilen gıdaların mümkün mertebe sıvı – yumuşak olmasına özen gösterilmelidir. Tüm beslenme süreci bariatrik diyetisyenlerce verilmektedir. Sunulan diyet programına tam riayet etmelisiniz. Aksi halde operasyonla kaybedeceğiniz kilo kaybı oranı düşebilir ya da daha uzun süreçte zayıflayabilirsiniz. Buna ek olarak çeşitli sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. 

Besin Takviyesi

Operasyondan sonra vitamin – mineral eksiklikleri gelme ihtimali mevcuttur. Bunun asıl nedeni emilimden kaynaklanmaktadır. Ameliyatla emiliminiz eskisi gibi olmayacaktır. Bu nedenle besin takviyesi yani multivitamin takviyesi verilebilir. 

Bol Çiğneme

Tüketilen gıdaları bol çiğnemelisiniz. Her lokmayı 20 – 30 kez çiğneyiniz. Hazım zorlaştırıcı besinlerden uzak durunuz – minimal tüketim yapınız. 

Atıştırmalıklardan Uzak Durunuz

Atıştırmalıkları tüketmeye devam ederseniz hem sağlık sorunları oluşabilir hem hazmınız zorlaşabilir hem de yeniden kilo almanız devam edebilir. Bu risklerle karşılaşmamak için diyetisyeninizin önerilerine ve programlarına uyunuz.

RNY Gastrik Bypass Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hastanın muayenesi yapılır, gerekli tetkikler ve araştırmalar yapılır. Tetkik çeşitliliği, kullanılacak ilaçlar, gerekebilecek ek tedaviler, hastane ve ameliyatı yapacak doktorun yetkinliği, bilgi ve tecrübesi gibi faktörlere göre fiyat belirlemesi yapılır.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content