Şeker Hastalığı Sinirlilik Yapar mı?

Sinirlilik hali de şeker hastalığının belirtilerinden biridir. Lakin sinirlilik hali ile doğrudan ve net olarak şeker hastalığının tanısı konulamamaktadır. Bununla beraber şeker hastalığı sinirlilik yapabilir. Her şeker hastasında sinirlilik olmayabilir, az ya da çok olabilir. Öte yandan sinirsel şeker hastalığı adı altında bir tür şeker hastalığı da vardır. Diyabetin bu türünde kan şekeri seviyelerindeki ani dalgalanmalar neticesinde aniden ve şiddetli sinirlilik hali gözlemlenebilir. Sinirsel şeker hastalığına sahip bu hastalardaki ani sinirlilik halleri kan şekeri seviyelerinin olağan seyrine dönmeye başlamasıyla birlikte son bulur. Bu ani sinirlilik hali genelde 15 – 20 dakikayı geçmez.

Şeker Hastalığı Sinir Hücrelerini Olumsuz Etkiler

Bilindiği üzere diyabet hastalığı vücudun pek çok sistemine, fonksiyonuna, doku ve organlarına olumsuz etkiler verebilir. Bu olumsuzlukların biri de sinir hücrelerine yöneliktir. Kandaki şeker oranı yükseldiğinde sinir hücreleri de şişer. Şişen sinir hücreleri hızla bozulur, hasar görür. Organ ve dokulara gerekli sinir sinyallerinin taşınamamasıyla neticelenir. Bu durumda neredeyse onlarca ek olumsuzluk meydana gelir. Bu olumsuzluklardan biri de sinirlilik hali olabilmektedir. Sinir hücrelerindeki bozulma neticesinde meydana gelebilecek diğer olumsuzluklardan bazıları da şunlardır; karıncalanma, zonklama, yanma – batma hisleri. Kan şekeri düzelmeye başlar başlamaz bu tür sinirsel bulgularda azalma hatta tamamen yok olma yani düzelme meydana gelir. Kısacası şeker hastalığından kaynaklanan sinirlilik hali dahil tüm olumsuzluklar sürekli ve şiddetli değildir.

Şeker Hastalarında Sinirlilik, Öfke Patlamaları

Diyabet hastalığı belirtilerinden biri de sinirli olma halleridir. Ancak bireye sadece sinirli olduğu için doğrudan diyabet teşhisi konulamaz. Bunun için detaylı tahlil, tetkikler gerekir. Öte yandan her şeker hastası sinirli olmayabilir. Her şeker hastasında sinirlilik olmaz. Öfke patlamaları ve sinirlilik halleri şeker hastası olsun olmasın herkeste zaman zaman oluşabilir. Ancak bu durum doğrudan şeker hastalığı olduğunu işaret edemez. Öfke patlamaları daha çok sinirsel şeker hastalığı adı verilen şeker hastalığı çeşidinde meydana gelir. Bireyin kan şekerindeki ani yükselmeler öfke patlamalarına sebebiyet verebilir. Bu durum kan şekeri seviyesinin düzelmeye başlamasıyla birlikte son bulur. Öfke patlaması ne kadar sık ise şeker seviyesi de o kadar sık ani yükseliyor demektedir. Bu nedenle düzenli ilaç kullanımı ve doğru diyetlerle kan şekeri seviyelerinin olağan seyrinde kalması hedeflenir.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content