Sinirsel Şeker Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Diyabet hastalığı Türk toplumunda her yüz kişiden otuz altısında gizli şeker olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu orana göre ülkemizdeki her üç kişiden biri gizli şeker hastalığına sahiptir. Sinirsel şeker hastalığı da şeker hastalığının tipleri arasında yer almaktadır. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlığın odak noktası sinirdir. Dolayısıyla stres faktörüyle oluşmaktadır. Stres altında yükselmeye başlayan kan şekeri düzeyleriyle belirginlik yaratan sinirsel şeker hastalığı bilhassa yeni nesilde baş gösteren şeker hastalığının türleri arasındadır. Her birey zaman zaman stres etkilerine kapılabilir. Stres de endokrin sistemi etkileyebilir. Lakin pek çok insanda stres faktörü şeker seviyelerini değiştirmezken bazı bireylerde az da olsa şeker seviyelerinde artışa neden olabilir.

Sinirlenme durumlarında ağızda yaşanan kuruma hisleri şeker hastalığının habercisi olabilir. Bu da doğrudan insülin direnci problemleri yaşadığınıza dair temel belirtiyi ifade etmektedir. Bu belirtiye sahip bireylerde öncelikle obezite katmanları incelenmektedir. Bilhassa karın, bel, göbek bölgelerinde yağlanma yaşayan bireyler için şeker hastalığı olasılığı oldukça yüksektir. Kaygı durum değişimleri sırasında neredeyse bütün obez hastalarında fazla insülin yükselmesi yaşanabilir. Bu durumda da ağız kuruluğu ortaya çıkar. Söz konusu bu belirti ve yaşananlar düzenli aralıklarla devam ettiği takdirde kan şekeri de yükselir. Kan şekerinin düzenli aralıklarla yükselmesiyse apayrı bir gastrointestinel tepkimeleri anlamını taşır. Sorunun sinirsel olup olmamasına bakılmadan rahatsızlığın derhal kontrol altına alınması gereklidir. Bu koşullar altında psikiyatrik tedaviler de destekleyici yedavi olarak kullanılabilir. Buna karşın sorun ne olursa olsun mutlaka endokrin sisteme dair detaylı tahliller ve testler gerçekleştirilmelidir.

Aşırı Sinirli Olmak Bir Belirti midir?

En çok sorulan sorulardan biridir; acaba aşırı sinirli olmak sinirsel şeker hastalığının bir belirtisi olabilir mi? Buna net bir yanıt vermek temelde yanlış olur. Aşırı sinirli olmanın pek çok nedeni olabilir. Ancak aşırı sinirli olmak sinirsel şeker hastalığının bir belirtisi de olabilir. Tanı ve teşhis konulabilmesi için aşırı sinirli olmak tek başına değerlendirildiğinde neticeye varılamaz. Sinirsel şeker hastalığının tek belirtisi de aşırı sinirli olma durumu değildir. Özetle aşırı sinirli olmak sinirsel şeker hastalığını işaret edebilir, lakin doğrudan tanı için yeterli değildir.

Bilindiği üzere şeker hastalığı sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Sinirsel iletişim ve etkileşimin tahribata uğradığı şeker hastalığına sahip bireylerde aşırı sinirli olma durumları olmakla beraber her hastada var olmaz. Şeker hastalığına sahip hastalardaki aşırı sinirlilik, ani parlamalar çoğunlukla bireyin elinde olmayabilir. Sakinleştikten sonra pişmen olma oldukça yaygındır. Lakin bilinmelidir ki sinirli olma hali sinirsel şeker hastalarının tam kontrolü altında değillerdir. Bu nedenle aile ve çevresi bakımından hoş görülmelidir. Öte yandan diyabet hastalarında sinirlilik, anksiyete sorunları, depresyon olasılıkları sağlıklı bireylere göre daha fazladır. Kadın hastalarda depresyon ve besin tüketim rahatsızlıkları daha çok görülürken, erkek hastalarda cinsel problemler daha yaygındır.

Sinirsel Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet rahatsızlığı kandaki şeker düzeylerinin artışıyla oluşan bir hastalık türüdür. Sağlıklı bireylerdeki açlık kan şekeri düzeyi en az 70 mg/dL en fazla 100 mg/dL aralığında seyreder. Diyabet hastalarında ise bu oran çok daha yüksektir. Oran yükseldikçe tedavi seçenekleri ve dozları da bu orana göre değişir. Şeker seviyesinin artışındaki neden insülin hormonunda yer alan üretim seviyelerindeki azlıktır. Bazı hastalarda ise bu hormon neredeyse hiç üretilememektedir. Bu da doğrudan diyabet hastalığı için anılan pek çok belirtiyle kendisini göstermektedir. Belirtiler bireylerin gündelik hayatlarını zorlayacak düzeyde olabilir.

Sinirsel şeker hastalığı da bu neden ve belirtilere dayalı olarak gelişen şeker hastalığı türlerinden biridir. Anlık, ani, hızlı bir şekilde değişen şeker seviyeleri aşırı sinirlilik haliyle sonuçlanabilir. Şeker seviyesi ani artsa da, ani azalsa da sinirlenme meydana gelebilir. Sadece şeker düzeyinin artmasıyla ortaya çıkmaz. Ani değişimler sırasında hastalarda ani parlamalar, ani sinirlenmeler hatta ve hatta cinnet getirmeye yakın sinirlilik yaşanması da söz konusu olabilir. Özetle adeta bir canavara dönüşülebilir. Bu ani değişim uzun sürmemektedir. En fazla 10 – 15 dakika içerisinde normale dönülür ve kişi pişman olur. Sinirsel sisteme zarar veren şeker hastalığı türüne sinirsel şeker hastalığı denmesi de bu durumu net bir şekilde ifade edebilir.

Sinirsel Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Unutulmamalıdır ki sinirsel şeker hastalığı da bir şeker hastalığıdır. Şeker düzeyleri ani değişimlere uğradığı zaman sinirsel şeker hastalığı ortaya çıkar. Bu ani ve büyük değişimler insan bedeninde ani ve büyük tepkimelerle ortaya çıkabilir. Bu ani koşullarda da kısa süreli beliren sinirlilik haliyle sonuçlanır. Aşırı ve ani sinirlilik halinde bireyler hiç yapmayacağı, hiç söylemeyeceği davranışlar sergileyebilir. Yanlış kararlar da bunlar arasındadır. Buna en iyi örneği trafikte yaşanan ani parlamalar, öfke patlamalar, söz dalaşması, fiziksel şiddet olarak sıralayabiliriz. Elbette bu örneği yaşayan ya da yaşatan her birey sinirsel şeker hastalığıdır diyemeyiz. Lakin sinirsel şeker hastalığı olanların sayısı oldukça fazladır. Sinirsel şeker hastalığının pek çok belirtisi vardır. En yaygın belirtilerse şu şekilde sıralanabilir;

  • Normalden daha hızlı, kontrol dışı zayıflamalar, kilo kayıpları
  • Normalden daha sık –  daha aşırı sinirli olma durumları
  • El ve ayaklarda titreme yaşanması
  • Cilt kurulukları
  • Görme bulanıklıkları ya da görme eyleme sırasında odaklanmada yaşanan problemler
  • Kuvvetsizlik, güçsüzlük, takatsizlik, kırıklık – kırgınlık hisleri
  • Sık sık idrara çıkma hissi

Burada anılan belirtilerden en az biri, birden fazlası, hepsi zaman zaman başınıza gelebilir. Lakin ortaya çıkış sürelerinde artış ve sıklık var ise sinirsel şeker hastalığı olabilirsiniz. Net tanı elde edilebilmesi için hekiminize danışmanız şarttır.

Sinirsel Şeker Hastalığının Tedavisi Nedir?

Sinirsel şeker hastalığı normal Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalığı tedavilerine nazaran daha farklı ve daha kapsamlıdır. Örneğin Tip 1 diyabet hastalığı tedavisinde daha çok insülin dozu aktif rol oynarken, Tip 2 diyabet hastalığındaki tedavi aşamalarında ilaç ve diyetler birlikte kullanılır. Sinirsel şeker hastalığında kullanılan temel tedavi ise psikoterapi alanında başlar. Hastalığa sahip bireylerin tanısı konduktan sonra terapilere katılırlar. Terapilerle öfke kontrolünün sağlanması ana hedeftir. Tedavinin yapılabilmesi için tanının olabildiğince hızlı konması gerekir. Tanısı geç konulan sinirsel şeker hastalarına uygulanabilecek tedavi seçenekleri sınırlanabilir. Bu nedenle hekim kontrollerinin, tahlil ve tetkiklerinin yapılması için geç kalınmamalıdır.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content