Tüp Mide Ameliyatı Ghrelin Hormonunu Nasıl Etkiler?

Tüp mide ameliyatı sonrası, kişilerin kilo vermesini sağlayan ve iştahının azalmasını sağlayan ana etken ghrelin hormonunun azalmasıdır. Midenin üst kısmında yer alan  mide fundus kısmının ameliyat ile çıkarılması, hastanın iştahını keseceği için daha kolay bir şekilde kilo vermesine yardımcı  olur. Ghrelin midenin büyük bir kısmını kaplamaktadır. Fundus olarak adlandırılan bu kısımda aminoasid üretimi yapılır. Aminoasit sadece midenin üst kısmında değil, on iki parmak bağırsağında da salgılanan bir maddedir. Bu maddenin özelliği ise iştah açıcı bir yapıda olmasıdır. Mide ve on iki parmak bağırsağındaki ghrelin maddesi yükseldiğinde beyne açlık sinyalleri gider. Bu durumda da kişilerde sürekli yeme isteği ortaya çıkar. Ghrelin seviyeleri herkes için aynı değildir. Yapılan çeşitli klinik araştırmalar, ghrelin seviyelerinin herkeste farklı olduğunu göstermektedir. Yani obezite sorunları ile savaşan kişiler, aslında kendileri istedikleri için değil, salgıladıkları bu hormonların yüksek olması sebebi ile sürekli yeme ihtiyaçları ve açlık hissederler.  Ghrelin hormonunun seviyesi yükseldiğinde aşırı bir açlık hissi ortaya çıkar ama biraz kalori aldıktan sonra hormon seviyesi düşer.  Burada esas bilinmesi gereken konu ise diyet yapan kişilerin ghrelin hormonları normal zamanlara göre daha hılı bir şekilde yükselir. Dolayısı ile diyet yapan kişiler uzun dönemde kilo vermekte bu nedenle büyük bir zorluk çeker. Bazı kişilerde lise yükselen ghrelin hormonu her ne kadar çok yeme yaşanırsa yine de hormon seviyesi azalmaz. Yani ghrelin hormon seviyesi düşmeyen kişiler, gıda allımı sonrasında da kendilerini aç ve iştahlı olarak hisseder.  Bu da her defasında vücuda yeni kalori alınmasına neden olur. Dolayısı ile bu tür ghrelin hormonu düşmeyen kişilerde sürekli olarak fazla kilolar ortaya çıkar. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ghrelin Hormonundaki Değişiklikler Nelerdir?

Tüm mide ameliyatı sonrasında hastalarda nerede ise %80 oranında açlık hissinin azaldığı görülmektedir. Yani ghrelin hormonun oluşturduğu açlık hissi önemli ölçüde azalmaktadır. Hal böyle olunca hastalar artık eskisi gibi kendilerini sürekli olarak aç ve iştahlı hissetmezler. Hatta tüp mide ameliyatının hastalara kattığı tek avantaj sadece bu değildir. Öğünler arası acıkma süresi daha fazla uzar. Artık kişilerde sık sık yeme ihtiyaçları ortadan kalkar.  Yapılan klinik araştırmalar, tüp mide ameliyatı olan kişilerin daha az acıktığını göstermiştir. Bu ameliyat sayesinde ise hastalar hedefledikleri kiloya daha hızlı ve daha az zahmetli bir şekilde ulaşabiliyor. Tüp mide ameliyatı sonrasında, ghrelin hormonu belirgin bir şekilde kaybolduğu için hastalarda iştah sorunu ve sürekli açlık hissetme sorunu hemen ortadan kalkmaktadır. Bu ameliyat sonrasında hastalar kendilerinde meydana gelen değişimi daha ilk günden görebiliyor. Özellikle diğer mide operasyonları ile kıyas yapacak olursak, yaklaşık 6 – 18  ay içinde hastalarda %60 oranında kilo verme başarısı elde edilebilir. Diğer mide operasyonlarında ise bu oran genelde %20 ile %50 aralığında görülmektedir.  Tüp mide ameliyatı sonrası ghrelin hormonunda büyük oranda düşüş yaşanmaktadır. Bu durum aynı zamanda mental açıdan da kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır. Çünkü obez kişilerde görülen sürekli acıkma hissi sadece ghrelin hormonunun beyne gönderdiği sinyallerden dolayı değil aynı zamanda da psikolojik olarak ta ortaya çıkmaktadır. Ama tüp mide ameliyatı sonunda hastalarda psikolojik olarak ta büyük oranda tokluk hissi ortaya çıkmaktadır. Çünkü hasta, midesinin büyük bir kısmının alındığı bilincindedir. Bu durumda da midenin küçüldüğünü bildikleri için porsiyonlarını küçültme eğilimine giderler. Bu da hastaların artık yeni bir beslenme alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olan en büyük faktörler arasındadır. 
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content