Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri, kaçak testi nasıl yapılır?

Kaçak belirtileri ve kaçak testi, son zamanlarda tüp mide ameliyatı ile ilgili çok fazla gündeme gelen konulardan biridir. Kaçaktan kaynaklı hayatını kaybeden hastalar ne yazık ki oluyor. Bu sebeple hastalar için tüp mide ameliyatında kaçak, en korkulan komplikasyonlardandır. Kaçak doğru tedavi edilmediği takdirde hayati sonuçlar yaratabilir. Komplikasyon riski kaçınılmaz olsa da ölüm oranının binde bir olduğu bilinmelidir ki bu birçok ameliyat ile kıyaslandığında düşük bir ihtimaldir. Ameliyat öncesinde bu konuda muhakkak gerekli bilgiye sahip olmaya ve gereken önlemeleri almaya özen gösterin. 

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak neden oluşur?

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak oluşmasının en önemli sebeplerinden biri ameliyatı yapacak cerrahın tecrübesi ve herhangi bir komplikasyon oluştuğu takdirde buna en hızlı şekilde müdahale etmesini sağlayacak yeterli teknik donanıma sahip olup olmadığıdır. Diğer nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz; ameliyatın yapılacağı merkezinin donanımının yeterli olmaması. Özellikle son yıllarda tüp mide ameliyatlarının diğer ameliyatlara nazaran daha kolay olması ve artan talepten kaynaklı her yerde obezite cerrahi merkezlerinin açıldığını görebilirsiniz. Bunu sonucu olarak deneyimsiz cerrahlar ve donanımsız cerrahi merkezlerin ortaya çıkıyor ki bu da kaçak gibi komplikasyonların oluşma riskini artırıyor. Yine ameliyat sırasında kullanılan malzemelerin aslında tek kullanımlı olması gerekirken bütçe kaygısından kaynaklı tekrar ve tekrar kullanılması kaçağa neden olabilir. Cerrah mideyi olması gerekenden çok küçük bir boyuta kesebilir. Bu, daralmadan kaynaklı mide gerilimine ve dikiş etraflarında minik de olsa kaçak oluşumuna neden olur. Kaçak oluşumun kaynağı elbette sadece cerrah ve cerrahi merkezler değildir. Kaçak, hastadan kaynaklı da oluşabilir. Örneğin; hastanın beslenme sürecinde belirtilen diyeti uygulamaması, bir diğer sebeptir. Son olarak ameliyat öncesinde ve sonrasında muhakkak kaçak testi yapılmalıdır. 

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri nelerdir?

Kaçak, bir önceki sorumuzun yanıtında belirtiğimiz nedenlerden biri geliştiği zaman ortaya çıkabilir. Mide delinirken stapler denilen bir zımba aleti kullanılır. Bu alet ile midede kesilen bölge kapatılır fakat bu küçük titanyum zımbaların etrafında minik sızıntılar meydana gelebilir. Midede oluşan bu boşluklardan karın boşluğuna doğru sıvı birikmesi olur. Biriken bu sıvıda birçok bakteri mevcuttur. Sıvı birikmesi bir diğer adıyla koleksiyon sonucunda çoğunlukla enfeksiyon oluşmaya başlar. Oluşan bu enfeksiyona sepsis denir. Kaçak belirtiler şu şekildedir; taşikardi (kalp atışlarında ani artışlar), ateş, nefes darlığı, omuz ve göğüs ağrısı, karın ağrısı ve baş dönmesi. Bazı hastalarda bu belirtilerin hepsi görülürken bazılarında ise hiçbiri görülmez. Gerekli tetkiklerin yapılması ve olası problemlerin önünün alınması için ters giden bir şeylerin olduğunu fark ettiğinizde hemen doktorunuzla irtibata geçin. Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak belirtileri, genellikle ilk 48 saat içerisinde görünmeye başlar. Hastalar, bu süreçte %90 hastanede oldukları için ilk müdahale hiç gecikmeden yapılır. 3-4 ay sonra oluşması pek mümkün değildir. Ölüm riskini artıran en önemli faktörlerden biri, oluşan belirtilerin yeterince ciddiye alınmamasıdır. İlaç gibi kısa vadeli çözümler ile ertelenmesidir. Kaçak oluşma ihtimaline karşı ve tedavisinin mümkün olan kısa sürede yapılmalıdır.  Muhakkak ameliyat sonrasında doktorunuz ile irtibata kalın. Oluşan belirtileri ciddiye alın. 

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak testi nasıl yapılır?

Kaçak riskinin ortaya çıkma olasılığının en fazla olduğu süreç ilk 3 gündür. Bu süreç boyunca kaçak olup olmadığını tespit etmek için kaçak testi uygulanır.  Hasta taburcu edildikten sonra da meydana gelen belirtilere göre tekrar yapılır. Ek olarak düzenli kan testi yapılarak herhangi bir enfeksiyon var mı diye kontrol edilir. 1. Yöntem; metilen mavisi denilen bir maddenin sulandırılıp hastaya içirilir. Karın boşluğunda oluşan sıvı birikintisi oluşmuş ise atılması için dren denilen cerrahi bir boru hastaya takılır. Hastaya takılan bu drenden mavi suyun gelip gelmeyeceğini anlamak için gözlem yapılır. 2. Yöntem; ağızdan kontrastlı sıvı verilir. Skopi denilen röntgen cihazından herhangi bir sorun olup olmadığı gözlemlenir. 

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak nasıl tedavi edilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası kaçak tedavisinde kaçağın oluştuğu yer, kaçağın büyüklüğü son derece önemli bir faktördür. Bir diğer önemli faktör ise erken teşhis yapılmasıdır. Kaçak, ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar erken tedavi edilirse oluşabilecek komplikasyonlar da doğru orantılı olarak düşürülür. Küçük kaçaklar, tomografi çekilerek kolaylıkla tespit edilir. Hasta bağırsaktan beslenir ve sızan birikinti dren aracılığıyla boşaltılır. Sıvı birikintisinin boşaltılarak enfeksiyon alanının temizlenmesi hedeflenir. Tedavinin en önemli basamağı enfeksiyon alanının temizlenmesidir. Hastanın durumuna göre ikinci bir ameliyat gerekebilir. Hastanın bir süre yoğun bakımda kalması gerekebilir. Diğer bir tedavi yöntemi yemek borusundan midenin girişine kadar uzanan stent koyma uygulamasıdır. Son olarak diyebiliriz ki; kullanılacak tedavi yöntemleri, kaçağın yapısına göre değişiklik gösterir. Olası büyük komplikasyonların önünü almak için doktorunuz en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content