Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Tozu Kullanımı

Tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahilerinden sonrası dönemde en çok gelen sorudur protein tozları. Tüp mide cerrahisinden sonraki ilk dönemlerde yani sıvı tüketimin ağırlıklı olarak gerçekleştirildiği süreçlerde kas kayıpları olasılıklar dahilindedir. Bunun en belirgin nedeni sadece sıvı odaklı beslenmeden kaynaklanan yeterli protein kaynağının tüketilememesidir. Sıvı odaklı beslenme süreçlerinde insan bedenin gereksinim duyduğu protein miktarı tam olarak tespit edilmeli ve kas kayıpları başta olmak üzere genel insan sağlığının sekteye uğratılmaması için protein desteği alınmalıdır. Bu süreçte ameliyat sonrası hekim önerilerine riayet etmelisiniz. Hekiminizin ve diyetisyeninizin uygulayacağı diyetlere dikkat ederek olası protein eksikliği sorunlarından uzak kalabilirsiniz. Bu sebepledir ki tüp mide ameliyatından sonraki ilk bir aylık süreçte protein tozu kullanımına yönelik tavsiyelere uymalısınız. Obezite cerrahisi adımlarından sonraki 30 günlük ilk evrede her gün en az 60 gram değerinde protein kaynağı tüketilmelidir. Sıvı beslenme gerçekleştirilirken bu değere ulaşmada zorlanan hastalar olabilmektedir. Bu nedenle protein tozu takviyesi kullanılabilir.

Protein Tozu %50

Yanlış bilinen bir bilgiyi doğrulamak isteriz. Tüp mide ameliyatından sonra sadece sıvı odaklı beslenme evresinde protein tozu takviyesi kullanabilirsiniz. Elbette hekiminiz ve diyetisyeninizce aksi belirtilmediyse. Bir diğer yanlış bilinen bilgi ise şudur; protein ihtiyacınızın tamamını protein tozu takviyelerinden elde etmemelisiniz. Beslenmesinde protein kaynaklarını tam olarak karşılayamayacak olmanız tamamen doğaldır. Bu nedenle sıvı gıdalardan protein ihtiyacınızın yarısını yani %50’sini karşılayabilmelisiniz. Kalan %50’lik kısmı ise protein tozu takviyelerinden elde edebilirsiniz. Genel ortalamaya göre her insanın günde 60 gram protein tüketmesi elzemdir. Bu nedenle 30 gramını protein tozlarından, 30 gramını da sıvı odaklı beslenmeden elde etmelisiniz. Protein ihtiyacınızı göz ardı eder ve gerekli oranı elde edemezseniz kas kayıpları yaşayabilirsiniz.

Hangi Protein Tozu Desteği?

Obezite cerrahisinin bir yöntemi olan tüp mide ameliyatının ardından tüketilmesi gereken makrobesinlerden biri de proteinlerdir. Birbirinden çok farklı protein tozları mevcuttur. Genel sağlığınıza göre size en uygununu – en doğrusunu seçmelisiniz. Bu konuda hekiminizden ve diyetisyeninizden destek almalısınız. İnternet araştırmalarından ya da kulaktan dolma verilerle öylesine bir protein tozu seçmek faydadan çok zararla geri dönebilir. Bu nedenle bariatrik protein tozlarının kullanılması hayati değere sahiptir. Bu tozlar hem daha az seviyede karbonhidrat barındırırlar hem de daha az yağ sunarlar. Bunların yanı sıra mineral ve vitamin takviyesini de bir arada kapsarlar. Sıvı geçişli beslenmelerde tek eksikliğiniz protein kaynağı olmayacağı için vitamin ve mineral takviyesini bir arada sunan protein tozlarını tercih etmelisiniz.

Hekiminizin Protein Tozu Önerisine Kulak Vermelisiniz

İnternette protein tozlarını görmüşsünüdür. Bu tozların geneli sporcular ya da farklı amaçlarla tüketim sağlayanlar içindir. Bu nedenle hekiminizin protein tozu önerisine kulak vermelisiniz. Sadece bariatrik müdahalelerden sonra kullanılması önerilen protein tozlarını tüketmelisiniz. Sporcular ya da farklı amaçlar için üretilen protein tozları almanız gerekenden fazla proteini ya da diğer materyalleri almanızı sağlayacaktır. Bu da tüp mide operasyonunun başarısını indirgeyebilen bir etki olarak karşınıza çıkabilir.

15 Gram Protein, 5 Gram Yağ + Karbonhidrat

Tüp mide operasyonu geçirmiş bir hasta, sıvı beslenme döneminde yani ilk bir haftalık beslenmeden başlamak üzere ilk 30 günlük süreçte; en az 15 gram protein, en fazla da 5 gram karbonhidrat ve yağ içeren protein tozlarından kullanmalıdır. Bu oranın altında ya da yukarısında materyal bulunduran protein tozlarını tüketmek zararlı sonuçlarla geri dönebilir. Bilhassa yağ ve karbonhidrat değerine dikkat edilmelidir. Pek çok protein tozu markasında bu maddelerin oranı yüksek olabilir. Her markanın sunduğu oranlar birbirinden farklıdır. Fazla miktarlarda karbonhidrat ve yağ almak dumping sendromuna sebebiyet verebilir.

Whey Protein – İzole Whey Protein

Whey proteinleri olarak bilinen protein tozları peynir altı suyundan konsantre olarak elde edilmektedir. Protein tozları bu bakımdan iki ana gruba ayrılır. İlki Whey konsantre iken diğer izole whey proteinleridir. Konsantre formda üretilenler laktozlardan da içerirken insan vücudu için değerli olan Amino Asitleri sunamaz. Ancak izole whey protein tozlarınun bünyesinde yağlar ve laktozlar yoktur. Aynı zamanda değerli Amino asitleri de bir arada vermektedirler. Bu nedenledir ki Laktoz hassasiyeti olan hastalar izole whey proteinleri kullanmalıdırlar.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Doğru Protein Tozu Ne İçerir?

Tüp mide ameliyatı gibi önemli bariatrik cerrahisi geçirmiş bir hasta doğru protein tozu seçmelidir. Dileyen hastalar protein shake’ler de seçebilirler. Bu konuda herhangi bir ayrım yoktur. Lakin protein tozu ya da protein shake’i seçimi yapılırken aşağıda sıralanan özelliklere sahip olanını kullanmanız gereklidir;
  • En az 14 en fazla 25 gram protein ihtiva etmelidir
  • En az 150 en fazla 250 kaloriye sahip olmalıdır
  • Kesinlikle 5 gramdan az oranlarda şeker ve yağ içermesine dikkat edilmelidir
  • Mümkün mertebe yabancı madde – bileşen – katkı maddesini en az seviyede barındırmalıdır
  • Proteinin ana kaynağı olarak Whey, Soya ya da Yumurta odaklı proteinlerden olmalıdır
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content