Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sıvı Beslenme Dönemi

Hemen hemen tüm cerrahi girişimlerden sonra hastalara uygulanan sınırlı sıvı beslenme süreçleri vardır. Operasyon kapsamı mide olunca da beslenme süreçleri daha katı ve daha uzun süreli olabilmektedir. Tüp mide cerrahisinden sonra ön görülen sıvı dönemi hekiminizce aksi belirtilmedikçe ameliyat sonrası ilk 15 günü kapsamaktadır. Ardından sırasıyla püreli beslenme dönemi, katı beslenme dönemi ve normal beslenme dönemi gelmektedir. Diğer beslenme süreçlerini de sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda tüp mide ameliyatı sonrası, ameliyattan hemen sonra başlayan ilk 15 günü kapsayan sıvı beslenme dönemini işleyeceğiz. Sıvı beslenme dönemi kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. İlk sıvı beslenme dönemi ameliyattan sonraki ilk üç gündür ve bu döneme berrak sıvı beslenme dönemi adı verilir. İlk üç günden 15 gün tamamlanana dek geçen sürece ise doğrudan sıvı beslenme dönemi adı verilmektedir.

İlk 3 Gün: Berrak Sıvı Beslenme Dönemi

Bu süreç tüp mide ameliyatından hemen sonra başlar ve ilk üç günü kapsamı altına alır. Süreç esnasında berrak olmayan tüm sıvı gıdaların tüketilmesi yasaktır. 3 gün tamamlandıktan sonra normal sıvı beslenme dönemi devreye girer. Berrak sıvı dönemde tüketilmesi gereken besinler şu şekildedir;

  • Et, tavuk suyu. Çok sıcak – çok soğuk olmamalıdır. Ilık ve porsiyonu küçük olmalıdır. Az az ve sık tüketilebilir.
  • Tanesi olmayan her türlü komposto suyu içilebilir. Yine çok soğuk ve çok sıcak tüketilmemelidir.
  • Doktorun onay verdiği her türlü bitki çayı içilebilir. Ancak mümkün mertebe açık çay içilmelidir. Aşırı soğuk – aşırı sıcak tüketim gerçekleştirilmemelidir.
  • Her gün en az 2 – 2,5 litre ılık su tüketilmelidir.
  • Ev yapımı, doğal yoğurt ile yapılan ayranların içilmesinde bir sakınca yoktur. Yoğurdun çok yağlı olmamasına özen gösterilmelidir.

İlk 15 Gün: Sıvı Beslenme Dönemi

İlk üç günlük tamamen berrak nitelikteki sıvı gıdaların ardından 15 gün boyunca devam eden ağırlıklı sıvı beslenme dönemi gelmektedir. Bu dönemde de yine berrak dönemde örnek verilen gıdaların tüketilmesi önerilir. Bununla birlikte tüketimi gerçekleştirilecek gıda çeşidi daha fazladır. İlk 15 gün tamamlanana dek kesinlikle püreli gıdalar dahil hiçbir şekilde katı gıdaların tüketilmemesi hayati önem taşımaktadır. Bu süreçte de berrak, tanesiz, tuzsuz, şekersiz gıdalara ağırlık verilmelidir. Hazımsızlık yapacak, gaz yapacak, asitli, gazlı besinlerden mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Daha fazla detay verecek olursak aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririz.

Asitsiz – Ekşi Olmayan Taze Meyve Suları

Bilindiği üzere portakal – mandalina – limon gibi narenciye grubu meyvelerde asit bulunmaktadır. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrası sıvı beslenme sürecinde bu tür meyvelerin suyu içilmemelidir. Aynı şekilde vişne – nar gibi ekşi meyvelerin suları da sakıncalı olabilir. Bunların yerine doğal elma – armut – kayısı – şeftali gibi meyvelerin sularına ağırlık verilebilir. Aynı şekilde anılan ya da benzeri meyvelerle elde edilmiş komposto suları da tercih edilebilir. Kesinlikle tanesiz olmalıdır. Meyve sularının miktarı günlük 200 ml değerini aşmamalıdır. Kesinlikle soğuk – sıcak olmamalı, ılık olmalı, küçük küçük yudumlarla alınmalıdır

Laktoz İçermeyen Süt – Soya Sütleri

Midenize yönelik cerrahi bir girişim geçirdiniz. Operasyon öncesinde laktoz toleransınız yani laktoz hassasiyetiniz olmayabilir. Lakin operasyondan sonraki ilk on beş günlük sıvı beslenme sürecinde laktoz içermeyen sütler, soya sütleri tüketmeniz önerilmektedir. Böylece her türlü sindirim sorunundan uzak ve rahat bir süreç geçirmiş olacaksınız. İsteğe göre laktozsuz yoğurtlarla yapılmış ayranları da tüketebilirsiniz. Mümkün olduğunda tuz tüketmemelisiniz. Tuz tadı arayan bireyler laktozsuz ayran tüketebilirler.

Et, Tavuk, Kemik Suyu

Gün içerisinde mutlaka et – tavuk – kemik sularından azar azar tüketim gerçekleştirmelisiniz. Kesinlikle tuz, baharat, sarımsak vb gibi maddeler konmadan, tamamen haşlama usulü ile hazırlanmış suları içiniz. Tanesiz olmasına özen göstermelisiniz. Sindirim problemi yaşamamak için içerisine limon suyu – salça – baharat gibi materyaller eklememelisiniz. Eğer tansiyon sorununuz yok ise abartmadan ve normalden daha düşük miktarlarda tuz ekleyebilirsiniz. Eğer tavuk, kemik, et suyunun tadını sevmiyorsanız içerisine gaz yapmayan sebzelerden atarak da haşlama yapabilirsiniz. Lakin unutmayınız ki içmeden önce kesinlikle sebzeleri de süzmelisiniz.

Protein Ağırlıklı Sıvılar

Bu süreçte beslenme uzmanları, diyetisyenlerce destek alacaksınız. Bu nedenle önerilen protein ağırlıklı sıvı besinlere de özen göstermelisiniz. Böylece oluşabilecek saç – tırnak kayıpları- kas problemlerinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Ihlamur, Çay, Bitki Çayları

15 günlük sıvı beslenme döneminizde ıhlamur, çay, bitki çayları tüketebilirsiniz. Çaylarınız açık olmalı ve şeker içermemelidir. Sıcak ve soğuk olmamalıdır. Minik yudumlarla tüketilmelidir. Bu dönemde kesinlikle kahve içmeyiniz. Kahvenin her türlüsü yasaktır.

Günde En Az 2 – 2,5 Litre Su

Tüm yaşamınız boyunca olduğu gibi tüp mide ameliyatından sonra da günde en az 2 litre su tüketmeye devam etmelisiniz. Hızlı, ani, çok su tüketimi yapmayınız. Aralık vererek ve küçük yudumlar eşliğinde günlük su tüketiminizi tam olarak alınız. Aksi halde baş dönmesi, göz kararması, halsizlik gibi pek çok olası sağlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content