COVID-19 Obezite Cerrahisine Engel Mi?

İstanbul Obezite Cerrahisi olarak, sizler için en iyisini düşünmek bizlerin birinci önceliğidir. Bu açıdan bu dönemde obezite ameliyatlarını yapıp yapmamak konusunda biz doktorlar son bilgiler ışığında sizler için açıklama yapma gereği duyduk. Önce hastalarımızın kafalarındaki soruları saptadık ve bu sorulara uygun cevaplar oluşturmayı amaçladık.

“Ameliyat olmalı mıyım?
Ameliyat olmam beni ve ekibin güvenliğini tehlikeye atar mı?
Ameliyat sonrası iyileşme döneminde problem yaşar mıyım?
Beslenmede dönemlerindeki kısıtlılık, bağışıklık sistemimi negatif anlamda etkiler mi?”

Tüm dünya Koronavirüsü (COVID-19) pandemisi ile mücadele etmeye çalışıyor. Virüsün bulaşıcılığı çok yüksek ve mortalite yani ölüm oranı %0.5 ile 10 arasında değişmekte. Bütün ülkeler ve sağlık sistemleri çeşitli önlemler alıyor. Bazı ülkeler sokağa çıkma yasağı ilan ederken bazıları ülkeye giriş ve çıkışları kapattı.

Bu virüs, genellikle yaşlı nüfusu tehdit etmekle birlikte, ek hastalığı olan her birey için bir risk oluşturmaktadır. Enfeksiyonun ilerleyen dönemlerinde yoğun bakım ihtiyacı baş gösterebilmektedir. Obezite ameliyatlarından sonra düşük bir ihtimal de olsa hastanın ameliyat sonrası ilk gününü tedbir amaçlı yoğun bakım ünitesinde geçirebilme durumu söz konusudur. Dolayısıyla bu durum, hem hastamızı COVID-19 bulaşma ihtimali konusunda riske atmakta hem de virüsle mücadelede oldukça önemli olan yoğun bakım ünitelerinin kapasitelerini azaltmaya sebebiyet vermektedir.

Tüm ameliyatlar, zamanlamalarına göre 3’e ayrılır: Acil, Elektif, Yarı Elektif Ameliyatlar. Obezite cerrahisi ‘Elektif Ameliyatlar’ sınıfa girmektedir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, yayınladığı genelge ile acil olmayan Elektif cerrahi işlemlerinin mümkün olduğunca daha uygun bir tarihte planlanmasını önermektedir. Yurt dışında ise örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (Centers For Disease Control and Prevention) de günübirlik veya yatışlı tüm elektif cerrahi işlemlerinin ertelenmesini tavsiye etmektedir. Yine aynı şekilde Amerika’da, cerrahların üst kuruluşu olan Amerikan Cerrahlar Koleji (Amerikan College Of Surgeons), COVID-19: Acil Olmayan Cerrahi Prosedürlerin Triyajı Rehberi’ (COVID-19: Guidance for Triage of Non-Emergent Surgical Procedures) adlı bir triyaj rehberi hazırlamışlardır. Bu rehberde Obezite Cerrahisi, 2A sınıfında değerlendirilmiştir. Yani mevcut durumda hayatı tehdit edici bir niteliği bulunmayan ancak gelecekte çeşitli sağlık problemlerine yol açması muhtemel hastalıklar için yapılan ameliyatlar. Bu konuda onların öneri ise, ameliyatı ertelemek veya günübirlik işlem yapmaktır.

Ulusal ve uluslararası otoritelerin önerisi ve tüm bu güncel bilgiler ışığında İstanbul Obezite Cerrahisi olarak, COVID-19 virüsünün kamu sağlığını tehdit edici etkisinin ortadan kaldırılmasına dek ameliyatlarımızı ertelediğimizi siz değerli hastalarımıza ilan ediyoruz.

 

Dr. Mehmet Gençtürk

 

Kaynak:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7892317/

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content