Elipse mide balonu ya da diğer adıyla yutulabilir mide  balonu özellikle obezite tedavisinde tercih edilen, cerrahi işlem gerektirmeyen bir araçtır. Diyet eşliğinde kilo kaybına ulaşılır. Bu işlem diğer mide balonları ile aynı eşdeğerdedir. Mide hacmi küçülür ve boşalma süresi de uzadığından uzun süreli tok kalma sağlanır. Yani az porsiyonla çok daha uzun süreli tokluk hissine kavuşulur. Bu da az kalori alımı dolayısı ile kilo vermek demektir. Bilinen mide balonu işlemi anestezi gerektiren bir işlem olup elipse mide balonundan farklıdır.

Elipse Mide Balonu Nedir?

Elipse mide balonu hap şeklinde yutulan ve aylar sonrasında doğal olarak atılan bir mide balonudur. Bu işlem için hastanede kalma gereksinimi yoktur, uygulamada anestezi yoktur. Vücut kitle indeksinin 27 üzerinde olması, Tip2 diyabet olması ve yüksek tansiyon gibi sorunlar mide balonu sayesinde aşılabilir.

Elipse mide balonu uygulaması sağlıklı bir beslenme düzenlenmesi ile  birlikte yararlı sonuçlar verir. Bu işlemin mide balonu ile kıyaslanması gerekirse; işlem sonrasında hasta bulantı, kusma, kramp gibi şikâyetleri daha az yaşar. Yerleştirme ya da çıkarma işlemlerinde anesteziye gereksinim duyulmaz. Sindirim sisteminden 4 ay  gibi bir süre sonra çıkar. Bu süre de sağlıklı bir kilo verimi için yeterli süre olarak görülmektedir. Elips yutulabilir mide balonu sayesinde 10-20 kilo arası kilo verilmektedir. Gıdaların mideden geçiş süresi çok daha uzun olduğundan kilo verme sağlanmaktadır. Bu da sağlıklı beslenme alışkanlığına geçişi kazandırmaktadır.

Elipse Mide Balonu Nasıl Takılır?

Elipse mide balonu anesteziye ya da endoskopiye gereksinim olmadan uygulanan bir işlemdir. Balon kapsül şeklindedir. Kateter yardımı ile yutulur. Sonrasında doktor tarafından midenin pozisyonu kontrol edilir ve balon şişirilir. Kateter yavaşça çıkarılıp ve işlem sona erer. Uygulama 20 dk kadar sürer. Bu balon midede 4 ay süre kadar kalır ve diyet desteği ile 20 kiloya kadar kilo kaybedilir. Balonun boşalması sonrasında doğal yollarla vücuttan atılır.

Elipse mide balonu diğer mide balonları ile kıyaslandığında komplikasyon düzeyi en düşük olan işlemdir. Yan etkiler yaşanmaz, her hastaya uygundur. Bu işlemin en güzel yanı uygulamasının kolay olmasıdır. Anesteziden korkan ya da risk taşıyanlar için son derece uygundur. Balon midede 4 ay kadar bir süre kalır ve bu sürede diyetle birlikte istenilen amaca ulaşılır. Diyet ve egzersizle birlikte desteklendiğinde 10 ya da 12 kiloya kadar rahatlıkla verilebilir.

Elipse Mide Balonu Hap Gibi Yutulur Mu?

Fazla kilolu olmak sağlığınız üzerinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak önemli bir etkiye sahiptir. Düşük özgüvene neden olabilir, spor veya diğer aktivitelere katılımınızı sınırlandırabilir, çeşitli kronik hastalıklara yakalanmanıza elverişli ortam hazırlayabilir ve hastalık veya aşırı yorgunluk nedeniyle hayat kalitenizin düşmesine neden olabilir.

Elipse Mide Balonu, midenize yerleştirilen yumuşak bir balondur. Yerleştirme için ameliyat, endoskopi veya anestezi gerektirmeyen ilk mide balonudur. Mide balonu, kalori kontrollü diyet gibi yaşam tarzı değişikliklerine müracaat edip yine de kilo veremedikten sonra kilo vermek için kısa vadeli bir çözüm sağlamayı amaçlamaktadır. Nispeten küçük öğünler yedikten sonra midenizin daha uzun süre daha tok hissetmesini sağlayarak nispeten hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Mide bandı gibi daha uzun vadeli kilo verme prosedürleri için aday olmak için yeterli kilo verirken özgüveninizi artırmanıza ve bazı sağlık sorunlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Elipse Mide Balonu Kullananlar Kaç Kilo Verebilir?

Cerrahi operasyon olmaksızın uygulanan elipse mide balonu kullananlar hekim kontrolünü bırakmadan, diyetisyenin uyarı ve önerilerine riayete ederek 25 kiloya kadar düşüş yaşayabilmektedirler. Elipse mide balonları obezite tedavisinde sıklıkla kullanılmakta olan etkileyici başarı sonuçlarına sahiptir. Cerrahi yöntemler kadar etkili ve kalıcı olmayan bu uygulamadan sonra hastanın iradesine bağlı olarak 25 kiloya kadar kilo vermesi yaşanabilmektedir. Oran hastadan hastaya göre daha doğrusu hastaların irade ve önerilere ne kadar uyduğuna göre değişir. Burada asıl konu elipse mide balonu çıkartılana dek hastanın sağlıklı ve dengeli beslenme – yaşam standartlarını normalleştirebilip normalleştiremediğidir. Elipse mide balonunun sağlayabildiği avantajlarla çok daha kolay bir şekilde adaptasyon sağlanabilmektedir. Bu süreç iyi değerlendirilmeli ve tüm zararlı beslenme alışkanlıklarından, hareketsiz yaşamdan kurtulmak için bir program çerçevesinde ilerleme sağlanmalıdır. Elipse mide balonunun varlığı iyi değerlendirilmeli ve yaşam kalitesi arttırılarak dengeye oturtulmalıdır. Mide balonu çıkartıldıktan sonra da edinilen sağlıklı alışkanlıkların devamlılığına riayet edilmelidir. Araştırmalara göre elipse mide balonu ile en az 10 en fazla 25 kiloya kadar kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Ne kadar kilo verebileceğiniz tamamen bu süreci nasıl değerlendireceğinizle ilişkilidir. Mide balonunun sunduğu avantajları ne kadar iyi değerlendirebilirseniz o kadar çok kilo verebilirsiniz.

Elipse Mide Balonunun Avantajları

Elipse mide balonu işlemi son derece güvenilirdir. Ameliyat riski yoktur, herhangi bir komplikasyon riski yoktur, iyileşme süreci yoktur. Anestezi durumu yoktur özellikle anestezi alma riski olanlar için idealdir. Endoskopi yapılmaz, elipse mide balonu su ile yutularak işlem gerçekleşir. Diğer mide balonları süreleri dolduğunda mideden çıkarılması gerekir oysa elipse mide balonu doğal yollarla vücuttan atılır.

Elipse mide balonu diğer mide balonları ile kıyaslandığında çok daha ince ve çok daha esnek bir yapıdadır. Son derece sağlam bir yapıda olduğundan delinme riski de yoktur. Balon midede  550 ml kadar şişirilir bu kilo kaybı için yeterli görülmektedir. İşlem sonrasında hastada, bulantı, kusma ya da kramp gibi rahatsızlıkların yaşanma riski de son derece düşüktür. Elipse mide balonu herhangi bir mide ameliyatı olunmadıysa ve vücut kitle endeksi 27 üzerindeyse son derece uygundur.

Yutulabilir mide balonu zararları var mıdır?

Mide balonu ameliyatında, bir silikon olan balon gastroskopi vasıtasıyla mideye sokulur. Bu balon akışkan ya da hava ile doldurulmuştur. Boyutu nedeniyle, yemek yerken daha hızlı bir tokluk hissinin oluşmasını sağlar. Mide balonu yalnızca diyet ve yaşam tarzında eşzamanlı bir değişiklikle etkilidir ve en geç altı ay sonra çıkarılır. Mide balonu hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Herhangi bir tıbbi prosedür gibi, mide balonu uygulaması da belirli riskler taşır. Prosedüre özgü riskler, endoskoptan etkiler, yemek borusu veya mide yaralanmalarını içerir. Ancak bu çok nadirdir.

Prensip olarak, balonun patlama riski de vardır. Daha sonra mavi renkli sıvı balondan çıkar ve mukoza zarından kana emilir. Bu, idrarı hızla maviye çevirir. Mide balonu kullanıcıları, balonda bir sızıntı olduğunu gösterdiği için idrarın bu mavi rengine dikkat etmelidir.

Hasar görmüş bir mide balonu hemen bir gastroskopi (endoskopik) ile çıkarılmalıdır, aksi takdirde çökmüş balon bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Mide balonunun yırtıldığından şüphelenen herkes derhal doktoruna başvurmalıdır.

Elipse Mide Balonu Sonrası İyileşme Süreci

İşlem sonrasında iyileşme süreci diye bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir komplikasyon ya da yan etki durumları dahi yaşanmaz. Yerleşim sonrasında 1-2 gün içerisinde normal hayata dönme yaşanmaktadır. Bazı hastalarda ilk günlerde bulantı ya da kusma yaşanabilir ya da karında kramplar yaşanır ama bu durum geçicidir.

Elipse mide balonunun faydalarına gelince; eğer mide balonu başarılı ve etkili ise kesinlikle kilo kaybı yaşanır. Bu durumun sağlıklı olabilmesi için doğru yemek düzeni ve egzersiz hayatın içinde olmalıdır. Kilo kaybı sayesinde hastada diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi durumların önüne geçilmiş olunur. Cerrahi işlem olmaması, hastanede yatma gereksinimi olmaması ve kısa süreli bir işlem olması ekstra faydalarıdır. Balonu yutma durumu ise öncesinde bir test yapılarak sağlanır. Çünkü bazı hastaların yutmakta zorlanması ya da öğürmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalması halleri vardır. Bu da balonun yutulmasında sorun yaratabilir.

Elipse Mide Balonu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mide balonu yerleştirme fiyatları çeşitlerine göre değişim gösterir. Klasik mide balonları yerleştirmelerinde ekstra olarak çıkarma fiyatı da alınır. Ancak elipse mide balonunun en iyi yanı çıkarma için ayrı bir işleme gereksinim duyulmaz bu da ekstra bir ücret ödenmesini engelleyicidir.

Elipse mide balonu diyetinde ilk 2 gün sadece sıvı içerek hastanın rahat hissetmesini katı yiyeceklere geçilmemesi önerilir. Sonrasında küçük porsiyonlarla beslenmeye geçilmelidir. Mide balonları konusunda genelde bir endişe kaynağı vardır ki; bu balonun patlama olasılığıdır. Mide balonunun  yapısı gereği patlama riski söz konusu değildir. Oldukça dayanıklıdır, küçük bir risk olarak sadece delinme olasılığı vardır ki bu da idrardan mavi renk fark edildiğinde anlaşılır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında balon çıkarılmalıdır. Hekime başvurulması bu noktada önem taşır.

Elipse Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Elipse mide balonu mideye yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra daha az yeme isteği ortaya çıkarır.. Obezite sorunu olanlar, ameliyattan çekinenler, anestezi problemi olanlar için idealdir. Ameliyat riski olan hastalar için, vücut kitle indeksi 27 üzerinde olanlar için uygundur.

Elipse mide balonu uygulamasında endoskopi olmaması, ameliyat olmaması, balonun çıkarma durumunun olmaması ve işlem sonrasında normal yaşama dönülmesi büyük avantajdır. Elipse mide balonu uygulaması aşama aşamadır. Öncesinde hastanın yemek borusu, mide bölümlerinde sıkıntılı bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Yutmada problem yaşanacağına kanaat getirilirse mutlaka prova yapılır. Kapsül şişmeden önce mide içerisinde görüntülenir. Bu sebeple de işlemlerin görüntüleme merkezleri kapsamında yapılması önemli bir durumdur. Daha sonra kapsül kateter yardımı ile yutulur. Su içmeler sonrasında kapsül mideye kadar gönderilir. İstenilen yerde olup olmadığı teyidinden sonra balon şişirilir.

Elipse Mide Balonunun Yapısı

Balon son derece yumuşak ve ince bir yapıdadır. Ve bu sebeple de kapsül içerisinde bulunabilmektedir.

Elipse mide balonu sayesinde daha çabuk doyma sağlanır, küçük porsiyonlar yeterli hale gelir. Az yiyerek tok hissetme sağlanır. Yenilen yiyecekler midede çok daha uzun süre kalacağından acıkma yaşanmaz. Bu program 6 aylık bir program olarak dikkate alınırsa ilk haftalarda kapsülün mideye yerleşimi sağlanmaktadır. Görevini tamamladıktan sonra doğal yollarla atılır. Silikon mide balonları ile kıyaslandığında hastalarda en sık görülen ağız kokusu hali bu işlemde yaşanmaz çünkü bakteri geçişi söz konusu değildir. Bu da ağız kokusunu engeller.

İşlem Sonrası Eve Gönderilmesi

Elipse mide balonu işleminden sonraki 10 dakikalık dinlenme süreci sonrası nasıl beslenileceği, ilk 48 saatlik yaşanabilecek durumlar hastaya iletilerek evine gönderilmesi gerçekleştirilir. Ufak tefek bulantı ya da kramplar yaşanabileceği gibi bazen hiçbiri oluşmaz.

Yutulabilir mide balonunda özellikle günümüz hastalığı obezite tedavisinde en gelişmiş yöntem olduğundan hiçbir risk barındırmamaktadır. Balonun midede bulunma süresi 16 hafta olup sonrasında kendi kendine sönmeye başlar ve herhangi bir işlemsiz vücuttan atılması doğal yolladır. Son derece konforlu ve kısa çözümlerle bitişe gidilen bir obezite tedavisidir. Yeni bir kilo verme yöntemi olarak görülen yutulabilir mide balonu işlemi tamamen tokluk hissi üzerine yoğunlaşmıştır. Şişmanlığa bağlı bütün hastalıklardan kurtulmada etkili yol olarak görülmektedir.

Elipse Mide Balonu İşlemi Sonrasında

Balon işlemi sonrasında çok yeme isteği ortadan kalkar. Çok daha az komplikasyon yaşanma durumu vardır. İlk saatlerde hastada mide bulantıları ve kusmalar yaşanması hali bu işlemde yoktur.

Elipse mide balonu yerleştirme sonrası hasta için artık yeni bir dönem başlamıştır. Sağlıklı yaşam sağlıklı beslenme ve egzersizle çevrili bir süreçtir.

Kaynakça:

https://www.cambridge.org/core/journals/international-journal-of-technology-assessment-in-health-care/article/abs/pp012-efficacy-and-safety-of-the-elipse-gastric-balloon-for-weight-loss/4990F031D61A3A49DD7C735FFF4E86A7

https://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v22/i24/5495.htm

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content