Dr Hasan Erdem
Update Date: 7 December 2023

Kasık fıtığının; direkt, indirekt ve femoral adı verilen üç farklı tipi mevcuttur. Bu üç tip büyük ölçekte birbirine benzese de indirekt 7’den 70’e her yaşta görülebilmektedir. Testis torbalarına kadar inebilen indirekt, oldukça risklidir. Direkt ise istisnalarla birlikte genellikle orta yaşlarda ve ileri yaşlarda görülür. Karın duvarının zayıflamasıyla birlikte görülme sıklığı da artmaktadır.

Tüm bu kasık fıtığı tiplerine nazaran çok daha az görülen femoral fıtık da vardır. Kasık fıtıklarının bu üç çeşidinin tedavisi aynı ameliyat yöntemiyle uygulanmaktadır. Biçim olarak her ne kadar birbirinden farklı olsa da tedavi yöntemleri birebir aynıdır. 

Genellikle zararsızmış gibi görünen ve toplum tarafından çok dikkate alınmayan kasık fıtığı ilerleyen dönemlerde ciddi riskler yaratabilmektedir. Bu sebeple kasık fıtığı şüphesi başladığı anda uzman hekime gitmek gerekebilir.

Uzman hekim muayenesiyle birlikte tedavi yöntemi belirlenir ve en kısa sürede ameliyata başlanabilir. Kasık fıtığının sıkışması oldukça büyük risk faktörlerini de içermektedir. Bu sebeple fıtık sonrasında oluşabilecek her tür etki hayati olacaktır. Bu sebeple şikâyet oluştuğu an teşhisin konulabilmesi için bir uzman hekime görünmek gerekecektir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ortalama Fiyatlara Ne Etki Eder?

Kasık fıtığı ameliyatı genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Burada mühim olan nokta kişinin genel sağlık durumu ve yaşıdır. Yaşlı hastaların ameliyatı her zaman daha uzun sürerken aynı zamanda çok daha yüksek oranda risk içermektedir. Bu sebeple ortalama ameliyat fiyatlarına etki eden faktörler arasında ilk sırada yaş vardır.

Genellikle 40 yaş üzerinde riskli olarak tanımlanan kasık fıtığı ameliyatı çocuklar için son derece uygundur. Ortalama fiyatlara etki eden bir diğer kriter ise elbette ki hastane ve hekimdir. Profesyonel bir şekilde hizmet veren hastane ve hekimde yapılacak olan ameliyatın fiyatları da diğerlerine göre yüksek olabilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı fiyatlarına etki eden bir diğer etken de elbette ki hastanın genel sağlık durumudur. Kasık fıtığı farklı hastalıklarla etkileşime girerek farklı sonuçlar gösterebilen bir türdür. Bu sebeple hastanın genel sağlık durumu bu noktada oldukça mühimdir. Farklı komplikasyonların yaşanması durumunda ameliyatın riski de artacağı için fiyatlar da doğru orantılı şekilde artacaktır.

Kasık fıtığının farklı hastalıklarla etkileşime girerek hayati riskler oluşturması mümkün olduğu gibi bunun da tedavisi vardır. Ameliyat farklı yöntemlerle ve çok daha uzun saatler boyunca süreceği için fiyata etkisi de vardır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ücreti Kredi Kartı ile Ödenebilir mi?

Son dönemde küresel çapta yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle milyonlarca kişi kredi kartlarına başvurmaya başladı. Bu sayede sağlık alanında da hiçbir problem yaşamadan ödeme yapılabileceği öğrenildi. Kasık fıtığı ameliyatının kredi kartıyla ödenip ödenemeyeceği merak edilenler arasında yer alıyordu.

Devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin tümünde kredi kartıyla ödeme yapmanın mümkün olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kasık fıtığı ameliyat ücretini pek çok özel hastane taksitli şekilde de çekebilmektedir. Böylece hastanın hiçbir sorun yaşamadan tüm masraflarını karşılayabilmesi ve taksitler halinde ödeyebilmesi mümkündür. Kredi kartına hastanenin belirlediği fiyat politikalarına göre belirli taksitler yapılabilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı; bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş ve aritmi gibi bazı belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler görülmeye başladığı anda bir uzman hekime görünmek her zaman çok makul bir karar olacaktır.

Uzman hekimle yapılan görüşmede ve muayenede kasık fıtığının tespit edilmesiyle birlikte direkt olarak önlem almak için bir ameliyat tarihi belirlemek gerekebilmektedir. Ameliyatla birlikte bu hastalığı önlemek ve tedavi olabilmek mümkündür. Kasık fıtığı ameliyatı oldukça risksiz bir şekilde tamamlanarak tüm fıtık ihtimallerini de ortadan kaldırmak mümkün hale gelmektedir.

Özel Hastanelerde Kasık Fıtığı Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

Hastaların en merak ettiği konulardan biri de ameliyat ücretlerinin SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır. Kasık fıtığı ameliyatı sigorta kapsamına giren ve SGK tarafından karşılanan bir ameliyattır. Elbette ki bu durum devlet hastaneleri için geçerlidir. Özel hastanelerde hiçbir şekilde ücretsiz ameliyat olabilmenin yolu yoktur.

Kasık fıtığı ameliyatı için dahi olsa birtakım ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple pek çok hasta bu konuda devlet hastanelerini tercih etmeye başlamıştır. Devlet hastaneleri ücretsiz olmasının yanı sıra oldukça büyük hizmetlerin de verilmeye başlandığı kurumlardır.

Özel hastaneler muayenede SGK kapsamında olsa da ameliyat söz konusu olduğu zaman belirli ücretler talep edebilmektedir. Bu sebeple hastalar da bazen kendi tercihiyle bazen de zorunda kaldığı için devlet hastanelerinin yolunu tutmaktadır.

SGK kapsamına alınmayan kasık fıtığı ameliyatları ne yazık ki ücretsiz yapılamamaktadır. Bu sebeple hastalar özel hastaneleri tercih etmeleri durumunda birtakım ücretleri ödemek durumunda kalacaktır. Bu noktada hastaların bu ödemeleri gerçekleştirmeleri ve buna bağlı olarak ameliyat olabilmeleri de mümkündür. Kasık fıtığı ameliyatının ücretlerini kredi kartıyla ödeyebildikleri gibi aynı zamanda 24 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanma hakları vardır.

Özel Hastanelerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar?

Kasık fıtığı ameliyatı yukarıda da belirtildiği gibi pek çok farklı etkenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu ameliyat için genellikle ortalama ve net bir fiyat bilgisi mümkün değildir. Kasık fıtığı ameliyatı her hasta için farklı maliyetler oluşturabilmektedir.

Özel hastanelerde kasık fıtığı ameliyatının da bu sebeple net bir ücretinin olması mümkün değildir. Bunun için ilk olarak teşhisin konulması ve gerekli incelemelerin yapılması gerekmektedir. Sonrasında net bir ücret belirtilerek gerekli ameliyatın yapımına başlanması gerekmektedir. Kasık fıtığı, ertelenmemesi ve direkt olarak tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. 

Ertelenmesi ve tedavinin geciktirilmesi durumunda oldukça büyük risklerin meydana gelebileceğini bilmek gerekmektedir. Kasık fıtığı pek çok kişi için basit dahi görünse oldukça hayati sonuçlar oluşturabilmektedir. Bu risk faktörlerini en başından kabul etmemek için ameliyat olarak kasık fıtığı risklerinden kurtulmak çok önemlidir.

Kasık fıtığında erken teşhis ve gerekli müdahalelerin erkenden yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede hayat kalitesini düşüren ve oldukça büyük sızılar meydana getiren kasık fıtığından kurtulmak da mümkün olacaktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Devlet hastaneleri her ameliyatı yapabildiği gibi kasık fıtığı ameliyatını da yapabilmektedir. SGK kapsamında olduğu için hastalar ücretsiz bir şekilde devlet hastanelerinde kasık fıtığı ameliyatı olabilir. Bunun yanı sıra özel hastanelerde kasık fıtığı ameliyatı olmak isteyen kişilerin birtakım ücretleri ödemesi ve ameliyat olabilmesi mümkündür.

Karın bölgesinin hemen alt kısmında iç organları koruyan tabakalar bulunmaktadır. Bu tabakalarda belirli yaştan sonra birtakım zayıflıklar oluşmaktadır. Oluşan bu zayıf alanlar sebebiyle karın iç organlara doğru girinti yapabilir. Buna da fıtıklaşma adı verilmektedir, tıbbi olarak da “inguinal herni” olarak bilinmektedir.

Sürecin en başına dönüldüğünde kasık fıtığının ağrısız ve sızısız olduğu bilinir. Bir noktadan sonra karın boşluğunda zayıflayan alanlar bir delik oluşturacaktır. Bu delik, cildin üzerinde çok daha belirgin bir hal alarak gözle görülebilecektir. Fıtık, gözle görüldüğü andan itibaren çok daha tehlikeli sonuçlar içermeye başlamaktadır. Bu noktada en kısa sürede bir uzman hekime muayene olmak oldukça önemli olacaktır.