Dr Hasan Erdem

Kasık fıtığının; direkt, indirekt ve femoral adı verilen üç farklı tipi mevcuttur. Bu üç tip büyük ölçekte birbirine benzese de indirekt 7’den 70’e her yaşta görülebilmektedir. Testis torbalarına kadar inebilen indirekt, oldukça risklidir. Direkt ise istisnalarla birlikte genellikle orta yaşlarda ve ileri yaşlarda görülür. Karın duvarının zayıflamasıyla birlikte görülme sıklığı da artmaktadır.

Tüm bu kasık fıtığı tiplerine nazaran çok daha az görülen femoral fıtık da vardır. Kasık fıtıklarının bu üç çeşidinin tedavisi aynı ameliyat yöntemiyle uygulanmaktadır. Biçim olarak her ne kadar birbirinden farklı olsa da tedavi yöntemleri birebir aynıdır. 

Genellikle zararsızmış gibi görünen ve toplum tarafından çok dikkate alınmayan kasık fıtığı ilerleyen dönemlerde ciddi riskler yaratabilmektedir. Bu sebeple kasık fıtığı şüphesi başladığı anda uzman hekime gitmek gerekebilir.

Uzman hekim muayenesiyle birlikte tedavi yöntemi belirlenir ve en kısa sürede ameliyata başlanabilir. Kasık fıtığının sıkışması oldukça büyük risk faktörlerini de içermektedir. Bu sebeple fıtık sonrasında oluşabilecek her tür etki hayati olacaktır. Bu sebeple şikâyet oluştuğu an teşhisin konulabilmesi için bir uzman hekime görünmek gerekecektir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ortalama Fiyatlara Ne Etki Eder?

Kasık fıtığı ameliyatı genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Burada mühim olan nokta kişinin genel sağlık durumu ve yaşıdır. Yaşlı hastaların ameliyatı her zaman daha uzun sürerken aynı zamanda çok daha yüksek oranda risk içermektedir. Bu sebeple ortalama ameliyat fiyatlarına etki eden faktörler arasında ilk sırada yaş vardır.

Genellikle 40 yaş üzerinde riskli olarak tanımlanan kasık fıtığı ameliyatı çocuklar için son derece uygundur. Ortalama fiyatlara etki eden bir diğer kriter ise elbette ki hastane ve hekimdir. Profesyonel bir şekilde hizmet veren hastane ve hekimde yapılacak olan ameliyatın fiyatları da diğerlerine göre yüksek olabilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı fiyatlarına etki eden bir diğer etken de elbette ki hastanın genel sağlık durumudur. Kasık fıtığı farklı hastalıklarla etkileşime girerek farklı sonuçlar gösterebilen bir türdür. Bu sebeple hastanın genel sağlık durumu bu noktada oldukça mühimdir. Farklı komplikasyonların yaşanması durumunda ameliyatın riski de artacağı için fiyatlar da doğru orantılı şekilde artacaktır.

Kasık fıtığının farklı hastalıklarla etkileşime girerek hayati riskler oluşturması mümkün olduğu gibi bunun da tedavisi vardır. Ameliyat farklı yöntemlerle ve çok daha uzun saatler boyunca süreceği için fiyata etkisi de vardır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ücreti Kredi Kartı ile Ödenebilir mi?

Son dönemde küresel çapta yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle milyonlarca kişi kredi kartlarına başvurmaya başladı. Bu sayede sağlık alanında da hiçbir problem yaşamadan ödeme yapılabileceği öğrenildi. Kasık fıtığı ameliyatının kredi kartıyla ödenip ödenemeyeceği merak edilenler arasında yer alıyordu.

Devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin tümünde kredi kartıyla ödeme yapmanın mümkün olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kasık fıtığı ameliyat ücretini pek çok özel hastane taksitli şekilde de çekebilmektedir. Böylece hastanın hiçbir sorun yaşamadan tüm masraflarını karşılayabilmesi ve taksitler halinde ödeyebilmesi mümkündür. Kredi kartına hastanenin belirlediği fiyat politikalarına göre belirli taksitler yapılabilmektedir.

Kasık fıtığı ameliyatı; bulantı, kusma, iştahsızlık, ateş ve aritmi gibi bazı belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler görülmeye başladığı anda bir uzman hekime görünmek her zaman çok makul bir karar olacaktır.

Uzman hekimle yapılan görüşmede ve muayenede kasık fıtığının tespit edilmesiyle birlikte direkt olarak önlem almak için bir ameliyat tarihi belirlemek gerekebilmektedir. Ameliyatla birlikte bu hastalığı önlemek ve tedavi olabilmek mümkündür. Kasık fıtığı ameliyatı oldukça risksiz bir şekilde tamamlanarak tüm fıtık ihtimallerini de ortadan kaldırmak mümkün hale gelmektedir.

Özel Hastanelerde Kasık Fıtığı Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

Hastaların en merak ettiği konulardan biri de ameliyat ücretlerinin SGK tarafından karşılanıp karşılanmadığıdır. Kasık fıtığı ameliyatı sigorta kapsamına giren ve SGK tarafından karşılanan bir ameliyattır. Elbette ki bu durum devlet hastaneleri için geçerlidir. Özel hastanelerde hiçbir şekilde ücretsiz ameliyat olabilmenin yolu yoktur.

Kasık fıtığı ameliyatı için dahi olsa birtakım ücretin ödenmesi gerekmektedir. Bu sebeple pek çok hasta bu konuda devlet hastanelerini tercih etmeye başlamıştır. Devlet hastaneleri ücretsiz olmasının yanı sıra oldukça büyük hizmetlerin de verilmeye başlandığı kurumlardır.

Özel hastaneler muayenede SGK kapsamında olsa da ameliyat söz konusu olduğu zaman belirli ücretler talep edebilmektedir. Bu sebeple hastalar da bazen kendi tercihiyle bazen de zorunda kaldığı için devlet hastanelerinin yolunu tutmaktadır.

SGK kapsamına alınmayan kasık fıtığı ameliyatları ne yazık ki ücretsiz yapılamamaktadır. Bu sebeple hastalar özel hastaneleri tercih etmeleri durumunda birtakım ücretleri ödemek durumunda kalacaktır. Bu noktada hastaların bu ödemeleri gerçekleştirmeleri ve buna bağlı olarak ameliyat olabilmeleri de mümkündür. Kasık fıtığı ameliyatının ücretlerini kredi kartıyla ödeyebildikleri gibi aynı zamanda 24 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanma hakları vardır.

Özel Hastanelerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar?

Kasık fıtığı ameliyatı yukarıda da belirtildiği gibi pek çok farklı etkenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bu ameliyat için genellikle ortalama ve net bir fiyat bilgisi mümkün değildir. Kasık fıtığı ameliyatı her hasta için farklı maliyetler oluşturabilmektedir.

Özel hastanelerde kasık fıtığı ameliyatının da bu sebeple net bir ücretinin olması mümkün değildir. Bunun için ilk olarak teşhisin konulması ve gerekli incelemelerin yapılması gerekmektedir. Sonrasında net bir ücret belirtilerek gerekli ameliyatın yapımına başlanması gerekmektedir. Kasık fıtığı, ertelenmemesi ve direkt olarak tedavi edilmesi gereken hastalıklardan biridir. 

Ertelenmesi ve tedavinin geciktirilmesi durumunda oldukça büyük risklerin meydana gelebileceğini bilmek gerekmektedir. Kasık fıtığı pek çok kişi için basit dahi görünse oldukça hayati sonuçlar oluşturabilmektedir. Bu risk faktörlerini en başından kabul etmemek için ameliyat olarak kasık fıtığı risklerinden kurtulmak çok önemlidir.

Kasık fıtığında erken teşhis ve gerekli müdahalelerin erkenden yapılması oldukça önemlidir. Bu sayede hayat kalitesini düşüren ve oldukça büyük sızılar meydana getiren kasık fıtığından kurtulmak da mümkün olacaktır.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Devlet hastaneleri her ameliyatı yapabildiği gibi kasık fıtığı ameliyatını da yapabilmektedir. SGK kapsamında olduğu için hastalar ücretsiz bir şekilde devlet hastanelerinde kasık fıtığı ameliyatı olabilir. Bunun yanı sıra özel hastanelerde kasık fıtığı ameliyatı olmak isteyen kişilerin birtakım ücretleri ödemesi ve ameliyat olabilmesi mümkündür.

Karın bölgesinin hemen alt kısmında iç organları koruyan tabakalar bulunmaktadır. Bu tabakalarda belirli yaştan sonra birtakım zayıflıklar oluşmaktadır. Oluşan bu zayıf alanlar sebebiyle karın iç organlara doğru girinti yapabilir. Buna da fıtıklaşma adı verilmektedir, tıbbi olarak da “inguinal herni” olarak bilinmektedir.

Sürecin en başına dönüldüğünde kasık fıtığının ağrısız ve sızısız olduğu bilinir. Bir noktadan sonra karın boşluğunda zayıflayan alanlar bir delik oluşturacaktır. Bu delik, cildin üzerinde çok daha belirgin bir hal alarak gözle görülebilecektir. Fıtık, gözle görüldüğü andan itibaren çok daha tehlikeli sonuçlar içermeye başlamaktadır. Bu noktada en kısa sürede bir uzman hekime muayene olmak oldukça önemli olacaktır.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.