Dr Hasan Erdem

Safra kesesi, karaciğerin hemen alt kısmında yer alan ve ciğere yapışık olan bir organdır. Asli görevi karaciğer tarafından üretilen safrayı depolamak olan bu organ birçok hastalığa da sahiptir. İnsanların yüzde 65’inde safra kesesiyle ilgili farklı rahatsızlıklara rastlamak mümkündür. Bu rahatsızlıklardan en yaygını da safra kesesi taşıdır. Safra kesesi taşı, kesede meydana gelen en popüler rahatsızlıklardan biridir.

Bilindiği üzere safra, karaciğer tarafından üretilerek ince bağırsağa akış sırasında kese tarafından biriktirilir. Bu durum özellikle yemeklerin sindirilmesinde ve mide problemlerinin önlenebilmesinde oldukça mühimdir. Safra kesesi taşı yemek sonrasında bağırsaklara doğru safrayı akıtır ve yemekler çok daha kolay bir şekilde sindirilir.

Safra kesesi taşının bazı belirtileri bu hastalığa sahip insanların yüzde 90’ında görülebilmektedir. Bu belirtilerden ilki elbette ki yağlı ve ağır besinlerin tüketilmesi sonucunda hazımsızlık oluşmasıdır. Şişkinlik, mide bulantısı ve sırt bölgesine vuran ağrılar safra kesesi taşının belirtileri arasında yer almaktadır. Bu tip belirtilerin sonucunda erken teşhis ve tedavi uygulamaları oldukça mühimdir.

Aksi durumda safra kesesi taşı zaman içerisinde büyüyerek hayat standartlarını düşürecektir. Bu da oldukça riskli durumlardan biridir. Bu tip durumların yaşanmaması için safra kesesi taşı şüphesiyle birlikte en kısa sürede bir uzman hekime göstermek, tedaviyi başlatmak oldukça mühimdir.

Safra Kesesi Ameliyatı Ortalama Fiyatlara Ne Etki Eder?

Safra kesesi taşının en yaygın görüldüğü kişiler genellikle ortak özelliklere de sahiptir. En yaygın şekilde safra kesesi taşı kadınlarda görülmektedir. Kadınlar bu konuda erkeklere nazaran çok daha sık rastlamaktadır. Bunun yanı sıra bir anda oldukça büyük bir hızda kilo veren kişilerde de bu tip rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Dengeli ve düzenli beslenerek, bunun yanına gerektiği kadar spor da ekleyerek çok daha sağlıklı kilo vermek mümkündür.

Bu sebeple hızlı kilo veren kişilerin büyük çoğunluğunda safra kesesi taşı görüldüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun yanı sıra obezite sınırlarının ötesinde kiloya sahip kişiler de safra kesesinde meydana gelen pek çok problemi yaşayabilmektedir. Aynı zamanda kolesterol ilacı kullanan kişiler de bu durumdan mustariptir. Safra kesesi ameliyatında ortalama fiyat diye bir şey mümkün değildir.

Ameliyat, kişiye özel bir şekilde yapıldığı için her ameliyatın koşulları ve şartları farklılık gösterebilmektedir. Burada fiyatı etki eden faktörler; kişinin genel sağlık durumu, yaşı, safra kesesi taşının büyüklüğü gibi faktörlerdir.

Safra Kesesi Ameliyatı Ücreti Kredi Kartı ile Ödenebilir mi?

Safra kesesi ameliyatının ilaçlı tedavisi mümkün değildir. Bu sebeple ameliyat bir noktadan sonra zorunlu kılınmaktadır. Safra kesesi ameliyatı olmamak için bitkisel yollarda çözüm arayan kişilerin büyük çoğunluğu zamanla hayati tehlikelerle karşılaşmaktadır. Bu sebeple safra kesesinin ilaçla, alternatif tıpla ve başka hiçbir yöntemle çözülebilmesi mümkün değildir. Yalnızca ameliyatla çözülebilen bu hastalık oldukça pratik bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

Safra kesesinin tedavi edilmemesi durumunda yukarıda da belirtildiği gibi hayati tehlikelerle karşılaşmak oldukça mümkündür. Safra kesesi iltihabı, safra kesesinin delinmesi, sarılık ve safra kesesi kanseri bu riskler arasında yer almaktadır. Bu sebeple safra kesesi taşı belirtilerine sahip hastaların en kısa sürede bir uzman hekimle görüşmesi elzemdir.

Safra kesesi ameliyatı, özel hastanelerde ücretli bir şekilde yapılmaktadır. Ancak bu noktada birkaç yıldır devreye giren kredi kartı sistemleri sayesinde pek çok hastanın ödeme kolaylığına sahip olduğu görülmektedir. Özel hastanelerde safra kesesi ameliyatı olmak ve bu ameliyatı kredi kartıyla ödemek mümkündür. Bunun yanı sıra bu ameliyatı kredi kartıyla taksit dahi yapabilmek mümkündür.

Özel Hastanelerde Safra Kesesi Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

Safra kesesi SGK’nın karşıladığı ameliyatlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple devlet hastanelerinin imkânlarından yararlanırken ve ameliyat öncesinde, sonrasında hiçbir şekilde ödeme yapılmamaktadır. Ancak bu durum yalnızca devlet hastaneleri için geçerlidir.

Özel hastanelerde gerçekleştirilen safra kesesi ameliyatları hastane politikalarına bağlı olarak ücrete tabi tutulmaktadır. Bundan dolayı pek çok hasta ücretsiz bir şekilde ameliyat olabilmek için devlet hastanelerini tercih edebilmektedir.

Safra kesesi, kapalı ameliyatlarla da çözülebilmektedir. Son yıllarda tıpta ve teknolojide meydana gelen yenilikler sayesinde pek çok sorun da çözüme kavuşmuştur. Geçmişte açık ameliyat olarak yapılan safra kesesi artık alanında uzman cerrahlar tarafından kesi açılmadan yapılabilmektedir.

Safra kesesi ameliyatı yapılırken kapalı ya da açık ameliyat olduğu fark etmeksizin bazı durumlarda safra kesesinin alınması gerekebilir. Bu noktada ameliyatın kesi açılarak yapılması gerekmektedir. Kapalı olarak yapılan safra kesesi ameliyatında oldukça küçük kesiler açılarak içeriye sokulan aletler yardımıyla yapıldığı bilinmektedir.

Özel Hastanelerde Safra Kesesi Ameliyatı Ne Kadar?

Kapalı safra kesesi ameliyatı pek çok noktada açık safra kesesi ameliyatından daha büyük avantajlara sahiptir. Öncelikle pek çok kişinin ameliyat izlerinden hoşlanmadığını ve bu izleri kapatmak istediğini bilmek gerekir. Tam da bu noktada kapalı ameliyatta yalnızca nokta kadar delik açılacağı için hiçbir şekilde ameliyat izi kalmayacaktır. Bunun yanı sıra kesi açılmayacağı için doğal olarak ameliyat sonrasında olabildiğince az ağrı hissetmek mümkün olacaktır.

Açık safra kesesi ameliyatının kapalı safra kesesi ameliyatına göre dezavantajlarından bir diğeri de hastanede yatış süreleridir. Kapalı ameliyatta yatış süresi yok denecek kadar azdır ve işe dönüş süreci çok daha hızlıdır. 

Safra kesesi ameliyatı ile ilgili yukarıda da belirtildiği üzere net bir fiyat bilgisi verilmesi mümkün değildir. Özel hastaneler, ameliyatların tamamını ücretli bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu sebeple safra kesesi ameliyatının da ücretsiz olma ihtimali yoktur.

Her ne kadar SGK kapsamına giren ameliyatlardan biri de olsa birtakım ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretlere ek olarak safra kesesi ameliyatında maliyeti etkileyen pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden ilki elbette ki hastanın genel sağlık durumudur. Hasta, genel sağlık durumu negatif biriyse ve yaşı ilerlemişse oldukça riskli olabilmektedir. 65 yaş ve üzeri hastalarda ameliyat düşünülebilecek en son çarelerden biri olmaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Safra kesesi ameliyatı hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yapılabilmektedir. Pek çok kişi devlet hastanesinde yaptırsa da oldukça profesyonel hizmet veren özel hastaneler de vardır.

Devlet hastanesinin tercih edilme sebeplerinden ilki elbette ki ücretsiz olmasıdır. Safra kesesi ameliyatı tamamen SGK kapsamında değerlendirildiği için ek ücret ödenmemektedir. Safra kesesi ameliyatı için pek çok hasta bu tür avantajlardan dolayı devlet hastanelerini tercih etmektedir.

Safra kesesinin yukarıda yer alan ameliyat türlerine göre gerekli olan tür uzman hekim tarafından belirlenmektedir. Açık ya da kapalı olarak düzenlenen bu ameliyat türünde hastanede yatış süreleri de birbirinden oldukça farklıdır. Hiçbir şekilde kesi açılmadan yapılan kapalı safra kesesi ameliyatı sonrası ilk 3 saatten sonra hastanın yürümesi normale dönmektedir.

En fazla 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olunmaktadır. Açık ameliyatlarda ise yürüme süresi 7 saate, hastaneden taburcu olma süresi ise 3 güne kadar uzayabilmektedir. Bu sebeple kapalı safra kesesi ameliyatını tercih etmek pek çok açıdan daha mantıklı olmaktadır.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.