Dr Hasan Erdem

Mide fıtığı her yaş grubundan insanın karşılaşabileceği hastalıklar arasında yer almaktadır. Ancak bunun yanı sıra 45 yaş ve üzerindeki insanlarda çok daha yaygın olduğu yapılan araştırmalar neticesinde görülmektedir.

Mide fıtığı özelinde uygulanan tedaviler çoğunlukla başarılı sonuçların alınmasını sağlamaktadır. Mide fıtığının tekrarlanmaması ve kalıcı olarak ortadan kaldırılabilmesi için bazı önlemleri almak gerekecektir. Bu önlemler dengeli ve düzenli beslenme, sigarayı bırakma ve obeziteden kaçınma olarak sınıflandırılabilmektedir. 

Mide fıtığı ameliyatları hakkında pek çok hastanın fiyat bilgisi merak ettiği bilinmektedir. Mide fıtığı ameliyatı fiyatları genellikle net bir ücretle ifade edilemez. Bunun sebebi herkesin farklı komplikasyonlara sahip olmasından kaynaklanır. Mide fıtığı, kişinin genel sağlık durumuna ve yaşına bağlı olarak pek çok faktörün birleşmesiyle fiyatlanmaktadır. Bu sebeple genel sağlık durumu, yaş, fıtığın seviyesi ve türü de oldukça önemlidir.

Tüm bu etkenlerin bir araya gelmesiyle birlikte mide fıtığı ameliyatının net fiyatı belirlenebilmektedir. Mide fıtığı ameliyatının fiyat faktörüne doğrudan etki eden bir durum da hastanenin kapasitesidir. Büyük ölçekli hastanelerde mide fıtığı ameliyatı her zaman daha yüksek fiyatlarla yapılmaktadır.

Mide Fıtığı Ameliyatı Ortalama Fiyatlara Ne Etki Eder?

Fıtık ameliyatları genellikle yüzde 95’in üzerinde bir başarı oranına sahiptir. Böylelikle pek çok kişi içi rahat bir şekilde ameliyat olabilmektedir. Yemek borusu ile mide arasında bulunan kasların erimesi sonucunda oluşan fıtık, profesyonel bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu ameliyatın ortalama fiyatları yukarıda da belirtildiği üzere ne yazık ki söylenememektedir.

Kişiye göre değişen durumlar ve komplikasyonlar sebebiyle fiyatlar da genellikle kişiye göre değişebilmektedir. Mide fıtığının pek çok belirtisi vardır ve bu belirtiler aracılığıyla hangi tür fıtığa sahip olunduğunu anlamak da kolaylaşmaktadır. 

Mide fıtığının en sık rastlanan belirtileri genellikle rastgele bir anda midede ekşime yaşanmasıdır. Bu belirti fıtık olan hastaların yüzde 80’inde görülmesiyle bilinir. Bunun yanı sıra midede dayanılmaz bir ağrının yaşanması ve bu ağrının şiddetini arttırarak ilerlemesi de bilinen belirtilerden biridir. Her yemekten sonra ne kadar yenildiği fark etmeksizin şişkinlik yaşanması, boğazın altında acı bir tat oluşması da bilinen belirtilerdendir.

Reflü ile oldukça ortak noktaya sahip olan mide fıtığı genellikle karıştırılmaktadır. Reflüyle en bariz farklarından biri de yemek yerken yutkunma zorluğunun yaşanmasıdır. Teşhise kadar reflü sanılan mide fıtığı geciktirilmeden uzman hekim tarafından muayene edilmelidir. Aksi halde reflüyle olan farkları meydana çıkacak ve bu son derece acılı olacaktır.

Mide Fıtığı Ameliyatı Ücreti Kredi Kartı ile Ödenebilir mi?

Her ameliyatta olduğu gibi mide fıtığı ameliyatında da pek çok ödeme seçeneği vardır. Bu seçenekler arasından tercih yapmak ve rahatlıkla ameliyat olmak mümkündür. Özel hastanelerde genellikle en yaygın şekilde kullanılan ödeme yöntemi kredi kartıdır. Pek çok özel hastane hastalara rahatlık sunulabilmesi adına taksit imkânı da sunmaktadır. Bunun için belirli bir miktarın peşin ödenerek kalan kısmının taksit yapılması çok daha yaygındır. 

Böylece hastalar da hiçbir problem yaşamadan kredi kartıyla çekebilir ve ameliyat sonrasında kart borcunu kapatabilir. Ya da belirlenen vadede ve taksit sayısında borcunu ödeyebilir. Mide fıtığı ameliyatı ücretinin kredi kartıyla ödenebiliyor olması pek çok kişi tarafından beğeniyle karşılandı.

Mide fıtığıyla ilgili belirtiler genellikle fıtığın ilerleyen seviyelerinde görülür. Bunun yanı sıra mide fıtığına sahip olan kişilerde kabızlık, şiddetli ağrı, yoğun mide bulantısı gibi şikayetler varsa en kısa sürede uzman hekime görünmek gerekmektedir.

Özel Hastanelerde Mide Fıtığı Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

Yukarıda yer alan belirtilerin tamamı oldukça ileri seviyede mide fıtığının olduğunu ve tedavinin çok daha komplike olacağını belirtmektedir. Mide fıtığının çok ilerlediğini gösteren bu belirtilere rağmen tedavi edilmemesi durumunda belirtiler artacaktır.

Bir noktadan sonra yaşam standartlarını da düşürecek olan bu belirtiler en nihayetinde ölümcül derecede artabilmektedir. Bu noktada hastaların hiçbir şekilde zaman kaybetmeden en kısa sürede uzman hekimle görüşmesi gerekecektir. Böylece her ne kadar geç de kalınmış olsa teşhis koyulabilecek ve tedavi başlayabilecektir.

Mide fıtığı ameliyatı tamamen SGK kapsamında yürütülen bir ameliyattır. Devlet hastanelerinde mide fıtığı ameliyatı için ekstra olarak istenen hiçbir ücret bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra özel hastanelerde mide fıtığı için bazı ücretlerin olduğu bilinmektedir.

Ameliyatı özel hastanede gerçekleştirmek isteyen hastaların birtakım ücretler ödeyerek ameliyat olması mümkündür. Pek çok hasta bu sebeple devlet hastanelerini tercih etme eğilimindedir. Mide fıtığı ameliyatının sigorta kapsamında yapılabilmesi devlet hastanelerinin tercih edilmesindeki ilk etkendir. Devlet hastanelerinin son dönemde sunduğu hizmet ve ekipman kalitesi de hastaların seçim yapmasına yardımcı olmaktadır.

Özel Hastanelerde Mide Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar?

Özel hastaneler, mide fıtığı ameliyatı için pek çok açıdan oldukça büyük avantajlar içerebilmektedir. Bu sebeple özel hastanelerde mide fıtığı ameliyatı olan hastalar genellikle çok daha profesyonel bir hizmet aldıklarını belirtiyor.

Özel hastanelerde uygulanan mide fıtığı ameliyatı net bir fiyat bilgisine sahip değildir. Mide fıtığı; kişinin genel sağlık durumuna, fıtığın ilerleyişine ve hangi aşamada olduğuna, kişinin yaşına ve diğer pek çok özelliğine göre değişmektedir. Birden fazla faktörün fiyata etki ettiği bu ameliyatta kontrol öncesinde bir tutar belirtmek imkânsızdır.

Mide fıtığı tanısı konulmadan ameliyata geçilmesi mümkün değildir. Yukarıda da yer aldığı üzere genellikle ekşime, göğüs ağrısı ve üst karın ağrısı gibi şikayetler oldukça yaygındır. Bu şikayetlerin yaşanması durumunda en kısa sürede bir uzman hekime başvurmak gerekebilir.

Uzman hekim, ilk olarak üst sindirim sisteminin röntgeninin çekilmesini isteyecektir. Bilindiği üzere görüntünün kolaylaşması için röntgen öncesinde bol sıvı tüketimi önemlidir. Sonrasında boğazdan ışık ve kameraya sahip ince bir tüp mideye gönderilir. Bu şekilde teşhis konularak tedavi sürecine geçilir.

Mide Fıtığı Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Devlet hastaneleri oldukça profesyonel şekilde hizmet verebilmektedir. Mide fıtığı başta olmak üzere pek çok ameliyat devlet hastanelerinde yapılabilir. Bu sebeple son dönemlerde pek çok kişinin ilk tercihlerinden biri de devlet hastaneleri olmuştur.

SGK kapsamında değerlendirilen mide fıtığı için hiçbir ücret ödemeden ameliyat olmak mümkündür. Bu sebeple hastaların büyük çoğunluğu da devlet hastanelerini tercih etmeye başlamıştır. Özel hastaneler de mide fıtığı ameliyatında oldukça ileri seviyede hizmet vermektedir ancak birtakım ücretlerin ödenmesi sonucunda ameliyat mümkündür.

SGK kapsamında olan bu ameliyata hiçbir ücret ödemeden devlet hastanelerinin kaynaklarıyla erişebilmek hastaların genellikle ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Mide fıtığı ameliyatından sonra bu durumun bir daha meydana gelmemesi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemlerden ilki düzenli beslenme alışkanlığına sahip olmaktır.

Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek oldukça önemlidir. Aksi durumda belirli bir süreden sonra mide fıtığının yeniden meydana gelmesi olasıdır. Alkol, çay, kahve gibi içecekler oldukça büyük riskler içermektedir. Bu tür içecekler mide fıtığının tekrar etmesine büyük olanak sunmaktadır. Bunun yanı sıra aşırı yağlı, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yiyecek ve içecekler de mide fıtığı için oldukça risklidir.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.