Dr Hasan Erdem

Duodenal switch, iki adımda gerçekleştirilen ve midenin %85’inin çıkarılmasıyla birlikte geri kalan kısmın ince tüp haline getirildiği gastrektomi yoluyla yapılmaktadır. Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat 2 litrelik bir hacme sahip olan midenin 120 ml. hacme düşürülmesiyle tamamlanmaktadır. Bunun hiçbir şekilde geri dönüşünün olmaması sebebiyle duodenal switch ameliyatı öncesi oldukça iyi düşünmek önemlidir.

Ameliyatın en büyük risklerinden biri de pişman olmaktır. Hiçbir şekilde geri dönüşü olmayacağı için ameliyatla ilgili ve sonrasıyla ilgili gerekli tüm önlemleri almak gerekmektedir. Midenin hacminin küçültülmesi sonrasında bypass işlemi gerekmektedir. Bu noktada ince bağırsak ayrılarak iki ayrı yol açılır.

Tüketilen gıdalar normal şartlarda tüp şeklinde kalan mideden bağırsağa gider. Böylece sindirim birden üç katına kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Duodenal switch ameliyatının sabit bir fiyatı yoktur. Bu ameliyat kişiden kişiye büyük değişimler yaşayabilmektedir.  

Duodenal Switch Ameliyatı Ortalama Fiyatlara Ne Etki Eder?

Yukarıda da belirtildiği üzere ortalama fiyat bu ameliyat için mümkün değildir. Duodenal switch ameliyatında ortalama fiyatlara etki eden pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin birleşmesiyle birlikte bir fiyat belirlenebilmektedir.

Fiyatlara etki eden faktörlerden ilki kişinin genel sağlık durumudur. Sağlık durumu, ameliyatı da etkileyeceği için ortalama fiyat konusunda da büyük etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra kişinin kilosu da bu ameliyatın hızını ve başarı oranlarını etkileyecektir. 

Duodenal switch ameliyatında ortalama fiyatları etkileyen bir diğer faktör de kullanılan cerrahi yöntemlerdir. Robotik cerrahi, laparoskopik cerrahi, açık cerrahi gibi üç farklı yöntem kullanılabilmektedir.

Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte üç yöntem de oldukça mühimdir. Duodenal switch ameliyatında ortalama fiyatları etkileyen faktörlerden biri de hangi yöntemin kullanılacağıdır. Her bir yöntem kendi içerisinde avantaj ve dezavantajlar içerebilmektedir.

Duodenal Switch Ameliyatı Ücreti Kredi Kartı ile Ödenebilir mi?

Son dönemde küresel çapta yaşanan büyük ekonomik sıkıntılar sebebiyle pek çok kişi kredi kartıyla ameliyat ödemesi yapılıp yapılamayacağını merak edebiliyor. Bu noktada duodenal switch ameliyatının kredi kartıyla ödenebildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu ameliyat, kredi kartıyla rahatlıkla ödenebilen ve bunun üstüne hiçbir vade farkı olmadan taksit yapılabilmektedir. Bu sayede hastaların hiçbirinin mağdur olmaması ve rahatlıkla ameliyat olabilmesi için hizmet alınabilmektedir. 

Duodenal switch ameliyat ücretine etki eden faktörlerden biri de hastanedir. Hastanenin kullandığı ekipmanlar ve teknolojiler ameliyatlar konusunda fiyatı oldukça büyük bir seviyede etkilemektedir. Bu noktada hastaların taksitle ameliyat ücreti ödeyebilmeleri de sunulan oldukça büyük bir avantajdır. Pek çok hasta bu taksit imkânından yararlanarak geciktirmeden ameliyat olabiliyor.

Özel Hastanelerde Duodenal Switch Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

Duodenal switch ameliyatı hiçbir şekilde SGK kapsamında tutulmamaktadır. SGK kapsamında olmayan bu ameliyatı da sigortanın karşılamaması oldukça doğaldır. Bu sebeple duodenal switch ameliyatı olmayı düşünen kişilerin bunu bilmesi oldukça mühimdir. Özel hastanelerde de yine aynı şekilde SGK kapsamında olmamasından dolayı ödeme yaparak ameliyat olunması gerekmektedir. Duodenal switch ameliyatı robotik cerrahi sistemleri kullanılarak oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Bu sistemlerde hastanın karın bölgesinde birkaç adet milimetrik kesiler açılmaktadır. Bu kesiler aracılığıyla hiçbir kanama ve acı olmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür.

Cerrah hiçbir şekilde hastaya temas etmeden konsol üzerinden ameliyatı gerçekleştirir. Bu tip ameliyatlar genellikle iki cerrahla birlikte yapılmaktadır. Cerrahlardan biri konsol üzerinden ameliyatı gerçekleştirirken diğeri de ameliyat sırasında herhangi bir problemin yaşanmaması için hastanın başında durmaktadır. Bu sayede en ufak bir risk dahi meydana gelmeden ameliyatı tamamlamak mümkün olacaktır.

Özel Hastanelerde Duodenal Switch Ameliyatı Ne Kadar?

Robotik cerrahi sistemler özel olarak üretilen kameralarla birlikte hastanın karnının içinde rahatlıkla işlem yapılabilmesini mümkün kılar. Aynı zamanda gördüğü bölgeyi 16 kata kadar büyüterek 3 boyutlu bir görünüm sunulabilir. Bu durum da cerrahın işini kolaylaştıracağından ameliyatın tamamlanma süresi artar ve riskler de doğru orantılı olarak düşer.

Konsol sayesinde hiçbir el titremesi olmadan çok daha keskin ve hassas bir şekilde ameliyatı tamamlamak mümkün hale gelir. Bu sayede konvansiyonel yöntemlere nazaran çok daha başarılı bir ameliyat geçirilebilir.

Duodenal switch, bazı durumlarda oldukça yüksek fiyatlara yapılabilmektedir. Bu ameliyat genellikle özel hastanelerde uygulanan ve mide küçültme işlemi isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu ameliyatta fiyatı direkt olarak etkileyen birtakım faktörler vardır. Bu faktörler sayesinde net bir fiyat belirlenebilmektedir.

Duodenal swtich ameliyatının en kritik faktörü hastanın genel sağlık durumudur. Bu ameliyat bazı durumlarda istense de yapılamayacağı için genel sağlık durumu oldukça mühimdir. Özel hastanelerde sunulan duodenal switc ameliyatının fiyatına etki eden bir diğer nokta da elbette ki ameliyatta kullanılacak yöntemlerdir. Açık cerrahi, robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi olmak üzere üç farklı yöntemle duodenal swtich ameliyatı yapmak mümkündür. 

Burada hastanın hangi yöntemi tercih edeceği oldukça mühimdir. Bunun yanı sıra hangi yöntemin hasta için uygun olduğu da cerrah tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple aslında pek çok kişinin elinde olmayan faktörler de fiyatı doğrudan etkilemektedir.

Robotik cerrahi en yüksek fiyat seçeneklerine sahip olan yöntemdir. Aynı zamanda robotik cerrahinin diğer yöntemlere göre başarı oranı da çok daha yüksektir. Başarı oranının yüksek olmasının yanı sıra son derece ağrısız ve acısız bir ameliyat da sağlamaktadır.

Duodenal Switch Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Devlet hastanelerinde yapımı çok sık tercih edilmeyen duodenal switch genellikle özel hastanelerde yapılmaktadır. Bu ameliyat için uygulanan yöntemler oldukça farklı seçeneklere sahiptir. Bu noktada uygulanan ikinci ameliyat yöntemi de açık cerrahidir.

Hastanın karnında klasik bir şekilde ameliyat için kesi açılır. Bu kesi elbette ki oldukça büyük bir şekilde açılmaktadır. Kesi büyük olduğu için operasyon sonrasında iyileşme hızı da oldukça uzun sürecektir. Bu sebeple açık cerrahi genellikle tercih edilmemektedir. Diğer cerrahi yöntemler hem çok daha hızlı bir şekilde sonuç verirken aynı zamanda iyileşme süreleri bakımından da oldukça hızlıdır.

Bir diğer yöntem de laparoskopik cerrahi yöntemidir. Duodenal switch ameliyatı için birbirinden farklı üç yöntem kullanılabilmektedir. Üçüncü yöntem olan laparoskopik cerrahi, hastanın karnında açılan küçük kesiler aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Açılan kesi sayesinde içeriye kamera yerleştirilir ve 2 boyutlu görüntü elde edilir. Bu kamera aracılığıyla hastanın başındaki cerrah da rahatlıkla ameliyatı gerçekleştirebilir. Böylelikle ameliyat tamamlanabilmektedir. Robotik cerrahi yöntemine oldukça benzese de birtakım belirgin farklar içermektedir. Bu farklardan ilki robotik cerrahi yönteminde 3 boyutlu görüntü elde edilirken laparoskopik cerrahide görüntü 2 boyutludur.

Bu tip farklılıklar içerse de bu yöntem de açık cerrahiye göre çok daha sık tercih edilmektedir. Geçmişin tedavi ve ameliyat yöntemleri teknolojinin gelişmesi ve sağlıkla entegre olmasıyla birlikte artık geride kalıyor.

Duodenal switch ameliyatında da teknoloji yardımıyla hiçbir problem yaşamadan rahatlıkla süreci tamamlamak mümkün hale geliyor. Devlet hastanesinde yapılmayan ve yalnızca özel hastanelerde yapılan bu ameliyat kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genelde başarılı sonuç veriyor. Ameliyat yapıldıktan sonra hiçbir şekilde geri dönüşünün olmadığını da unutmamak gerekiyor.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.