Dr Hasan Erdem

Duodenal Switch Ameliyatı Fiyatı

Duodenal switch ameliyatı fiyatı nedir? Duodenal switch, iki adımda gerçekleştirilen ve midenin %85’inin çıkarılmasıyla birlikte geri kalan kısmın ince tüp haline getirildiği gastrektomi yoluyla yapılmaktadır. Mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen bu ameliyat 2 litrelik bir hacme sahip olan midenin 120 ml. hacme düşürülmesiyle tamamlanmaktadır. Bunun hiçbir şekilde geri dönüşünün olmaması sebebiyle duodenal switch ameliyatı öncesi oldukça iyi düşünmek önemlidir.

Ameliyatın en büyük risklerinden biri de pişman olmaktır. Hiçbir şekilde geri dönüşü olmayacağı için ameliyatla ilgili ve sonrasıyla ilgili gerekli tüm önlemleri almak gerekmektedir. Midenin hacminin küçültülmesi sonrasında bypass işlemi gerekmektedir. Bu noktada ince bağırsak ayrılarak iki ayrı yol açılır.

Tüketilen gıdalar normal şartlarda tüp şeklinde kalan mideden bağırsağa gider. Böylece sindirim birden üç katına kadar hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Duodenal switch ameliyatının sabit bir fiyatı yoktur. Bu ameliyat kişiden kişiye büyük değişimler yaşayabilmektedir.  

Duodenal Switch Ameliyatı Nedir?

Duodenal switch ameliyatı, obezite cerrahisinin karmaşık bir yöntemidir. Bu ameliyat sırasında midenin büyük bir kısmı çıkarılarak tüp şeklinde küçültülür ve aynı zamanda bağırsakların bir bölümü devre dışı bırakılarak besin emilimi azaltılır. Bu sayede hastalar hem daha az yemek yerler hem de yediklerinin daha azını vücutlarına alırlar. Duodenal switch ameliyatı, ghrelin adı verilen iştah hormonunun salgılandığı mide üst kısmının ortadan kaldırılması nedeniyle hastaların iştahını azaltır. Aynı zamanda, obeziteye bağlı gelişen şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, uyku apnesi gibi hastalıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir. Laparoskopik olarak yani karın duvarına küçük delikler açılarak gerçekleştirilen duodenal switch ameliyatının iki aşaması vardır. İlk aşamada midenin yaklaşık %80’i alınarak ince bir tüp haline getirilir, bu da tüp mide ameliyatına benzer. İkinci aşamada midenin çıkış kısmından birkaç santimetre sonra bağırsak kesilir ve ince bağırsağın son kısmıyla birleştirilir, bu da gastrik bypass ameliyatına benzer. Bu şekilde bağırsak uzunluğu kısaltılmış olur. Duodenal switch ameliyatı, diğer obezite cerrahisi yöntemlerine göre daha fazla kilo kaybı sağlar, ancak bu yöntemin bazı riskleri ve yan etkileri vardır. Mide kanaması, mide kaçağı, mide ülseri, vitamin ve mineral eksikliği, karaciğer yağlanması, ishal, gaz ve kötü koku gibi durumlar bu riskler arasında yer alabilir. Duodenal switch ameliyatı fiyatı 2024 yılı için kliniğimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Duodenal Switch Ameliyatı Ortalama Fiyatlara Ne Etki Eder?

Yukarıda da belirtildiği üzere ortalama fiyat bu ameliyat için mümkün değildir. Duodenal switch ameliyatında ortalama fiyatlara etki eden pek çok faktör vardır. Bu faktörlerin birleşmesiyle birlikte bir fiyat belirlenebilmektedir.

Fiyatlara etki eden faktörlerden ilki kişinin genel sağlık durumudur. Sağlık durumu, ameliyatı da etkileyeceği için ortalama fiyat konusunda da büyük etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra kişinin kilosu da bu ameliyatın hızını ve başarı oranlarını etkileyecektir. 

Duodenal switch ameliyatında ortalama fiyatları etkileyen bir diğer faktör de kullanılan cerrahi yöntemlerdir. Robotik cerrahi, laparoskopik cerrahi, açık cerrahi gibi üç farklı yöntem kullanılabilmektedir.

Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte üç yöntem de oldukça mühimdir. Duodenal switch ameliyatında ortalama fiyatları etkileyen faktörlerden biri de hangi yöntemin kullanılacağıdır. Her bir yöntem kendi içerisinde avantaj ve dezavantajlar içerebilmektedir.

Duodenal Switch Ameliyatı Ücreti Kredi Kartı ile Ödenebilir mi?

Son dönemde küresel çapta yaşanan büyük ekonomik sıkıntılar sebebiyle pek çok kişi kredi kartıyla ameliyat ödemesi yapılıp yapılamayacağını merak edebiliyor. Bu noktada duodenal switch ameliyatının kredi kartıyla ödenebildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu ameliyat, kredi kartıyla rahatlıkla ödenebilen ve bunun üstüne hiçbir vade farkı olmadan taksit yapılabilmektedir. Bu sayede hastaların hiçbirinin mağdur olmaması ve rahatlıkla ameliyat olabilmesi için hizmet alınabilmektedir. 

Duodenal switch ameliyat ücretine etki eden faktörlerden biri de hastanedir. Hastanenin kullandığı ekipmanlar ve teknolojiler ameliyatlar konusunda fiyatı oldukça büyük bir seviyede etkilemektedir. Bu noktada hastaların taksitle ameliyat ücreti ödeyebilmeleri de sunulan oldukça büyük bir avantajdır. Pek çok hasta bu taksit imkânından yararlanarak geciktirmeden ameliyat olabiliyor.

Özel Hastanelerde Duodenal Switch Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

Duodenal switch ameliyatı hiçbir şekilde SGK kapsamında tutulmamaktadır. SGK kapsamında olmayan bu ameliyatı da sigortanın karşılamaması oldukça doğaldır. Bu sebeple duodenal switch ameliyatı olmayı düşünen kişilerin bunu bilmesi oldukça mühimdir. Özel hastanelerde de yine aynı şekilde SGK kapsamında olmamasından dolayı ödeme yaparak ameliyat olunması gerekmektedir. Duodenal switch ameliyatı robotik cerrahi sistemleri kullanılarak oldukça kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Bu sistemlerde hastanın karın bölgesinde birkaç adet milimetrik kesiler açılmaktadır. Bu kesiler aracılığıyla hiçbir kanama ve acı olmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkündür.

Cerrah hiçbir şekilde hastaya temas etmeden konsol üzerinden ameliyatı gerçekleştirir. Bu tip ameliyatlar genellikle iki cerrahla birlikte yapılmaktadır. Cerrahlardan biri konsol üzerinden ameliyatı gerçekleştirirken diğeri de ameliyat sırasında herhangi bir problemin yaşanmaması için hastanın başında durmaktadır. Bu sayede en ufak bir risk dahi meydana gelmeden ameliyatı tamamlamak mümkün olacaktır.

Özel Hastanelerde Duodenal Switch Ameliyatı Ne Kadar?

Robotik cerrahi sistemler özel olarak üretilen kameralarla birlikte hastanın karnının içinde rahatlıkla işlem yapılabilmesini mümkün kılar. Aynı zamanda gördüğü bölgeyi 16 kata kadar büyüterek 3 boyutlu bir görünüm sunulabilir. Bu durum da cerrahın işini kolaylaştıracağından ameliyatın tamamlanma süresi artar ve riskler de doğru orantılı olarak düşer.

Konsol sayesinde hiçbir el titremesi olmadan çok daha keskin ve hassas bir şekilde ameliyatı tamamlamak mümkün hale gelir. Bu sayede konvansiyonel yöntemlere nazaran çok daha başarılı bir ameliyat geçirilebilir.

Duodenal switch, bazı durumlarda oldukça yüksek fiyatlara yapılabilmektedir. Bu ameliyat genellikle özel hastanelerde uygulanan ve mide küçültme işlemi isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu ameliyatta fiyatı direkt olarak etkileyen birtakım faktörler vardır. Bu faktörler sayesinde net bir fiyat belirlenebilmektedir.

Duodenal swtich ameliyatının en kritik faktörü hastanın genel sağlık durumudur. Bu ameliyat bazı durumlarda istense de yapılamayacağı için genel sağlık durumu oldukça mühimdir. Özel hastanelerde sunulan duodenal switc ameliyatının fiyatına etki eden bir diğer nokta da elbette ki ameliyatta kullanılacak yöntemlerdir. Açık cerrahi, robotik cerrahi ve laparoskopik cerrahi olmak üzere üç farklı yöntemle duodenal swtich ameliyatı yapmak mümkündür. 

Burada hastanın hangi yöntemi tercih edeceği oldukça mühimdir. Bunun yanı sıra hangi yöntemin hasta için uygun olduğu da cerrah tarafından belirlenmektedir. Bu sebeple aslında pek çok kişinin elinde olmayan faktörler de fiyatı doğrudan etkilemektedir.

Robotik cerrahi en yüksek fiyat seçeneklerine sahip olan yöntemdir. Aynı zamanda robotik cerrahinin diğer yöntemlere göre başarı oranı da çok daha yüksektir. Başarı oranının yüksek olmasının yanı sıra son derece ağrısız ve acısız bir ameliyat da sağlamaktadır.

Duodenal Switch Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Devlet hastanelerinde yapımı çok sık tercih edilmeyen duodenal switch genellikle özel hastanelerde yapılmaktadır. Bu ameliyat için uygulanan yöntemler oldukça farklı seçeneklere sahiptir. Bu noktada uygulanan ikinci ameliyat yöntemi de açık cerrahidir.

Hastanın karnında klasik bir şekilde ameliyat için kesi açılır. Bu kesi elbette ki oldukça büyük bir şekilde açılmaktadır. Kesi büyük olduğu için operasyon sonrasında iyileşme hızı da oldukça uzun sürecektir. Bu sebeple açık cerrahi genellikle tercih edilmemektedir. Diğer cerrahi yöntemler hem çok daha hızlı bir şekilde sonuç verirken aynı zamanda iyileşme süreleri bakımından da oldukça hızlıdır.

Bir diğer yöntem de laparoskopik cerrahi yöntemidir. Duodenal switch ameliyatı için birbirinden farklı üç yöntem kullanılabilmektedir. Üçüncü yöntem olan laparoskopik cerrahi, hastanın karnında açılan küçük kesiler aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Açılan kesi sayesinde içeriye kamera yerleştirilir ve 2 boyutlu görüntü elde edilir. Bu kamera aracılığıyla hastanın başındaki cerrah da rahatlıkla ameliyatı gerçekleştirebilir. Böylelikle ameliyat tamamlanabilmektedir. Robotik cerrahi yöntemine oldukça benzese de birtakım belirgin farklar içermektedir. Bu farklardan ilki robotik cerrahi yönteminde 3 boyutlu görüntü elde edilirken laparoskopik cerrahide görüntü 2 boyutludur.

Bu tip farklılıklar içerse de bu yöntem de açık cerrahiye göre çok daha sık tercih edilmektedir. Geçmişin tedavi ve ameliyat yöntemleri teknolojinin gelişmesi ve sağlıkla entegre olmasıyla birlikte artık geride kalıyor.

Duodenal switch ameliyatında da teknoloji yardımıyla hiçbir problem yaşamadan rahatlıkla süreci tamamlamak mümkün hale geliyor. Devlet hastanesinde yapılmayan ve yalnızca özel hastanelerde yapılan bu ameliyat kişiden kişiye göre değişmekle birlikte genelde başarılı sonuç veriyor. Ameliyat yapıldıktan sonra hiçbir şekilde geri dönüşünün olmadığını da unutmamak gerekiyor. Duodenal switch ameliyatı fiyatı İstanbul kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.