Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Hazır Gıdalar Tüketilebilir?

Tüp mide ameliyatlarından sonra kesinlikle, eski beslenme alışkanlıklarını özellikle Fast food türü tatlı ve karbonhidrat içeriği yüksek olan gıdaların tüketilmesi yasaktır. Çünkü uzun vadede bu tür içerikler yeni kilo alımına ve midede yeniden genişlemeye yol açabilir. Dolayısı ile tüp mide ameliyatından sonra hastalar için hiçbir şekilde hazır gıda tüketiminin yapılması önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Normal Yemek Yenir?

Tüp mide ameliyatından sonra diyetisyenin verdiği diyet listesine mutlaka uyulması gerekilmektedir. Burada 3 bölüm halinde hastaların beslenme alışkanlıkları değiştirilir. İlk olarak sıvı gıda tüketimi başlar. Sıvı gıda tüketimi için günlük olarak su tüketilmesi ve et suyu, ayran gibi besleyicilik oranı yüksek olan gıdaların tüketimi yapılmalıdır. Sıvı gıda ile beslenme süreci 15 günden oluşur. İlk 15 gün tamamen sıvı gıda ile beslenen kişiler, diğer  15 gün boyunca da püre ile beslenmeye başlar. Tüketilmek istenen tüm besinler püre haline getirildikten sonra tüketilmelidir. Bu şekilde beslenme yapıldıktan sonra katı gıda beslenme süreci başlatılır. Tüp mide ameliyatından bir ay sonra ise artık katı gıda tüketimine başlanır. Burada ise hastaların eskisine göre daha az ve daha sık beslenmeleri gerekir. Ayrıca ağızdan alınan besinlerin eskisine göre daha fazla çiğnenmesi de şarttır. Yani tüp mide ameliyatından sonra normal yemek dönemine geçiş süresi bir ay sürmektedir. Ama artık hastalar kilo verme dönemine girdikleri için kesinlikle eskisi gibi çok aşırı gıda tüketiminden uzak durmaları gerekir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Tüp mide ameliyatından sonra mide ilk dört gün içinde iyileşmeye başlar. Ama midenin tamamen iyileşme süreci için bir aylık bir zaman diliminin geçmesi gerekmektedir. Bu zaman dilimi içinde kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesici ilaçlar ve diyetisyenlerin verdiği diyet listelerine uyum sağlanması da son derece önemlidir. Tüp mide ameliyatı olan kişilerin, kesinlikle tüketmemesi gereken besinler de mevcuttur. Bunlar ise;
  • Tüp mide ameliyatından sonra hazır gıdalar hiç tüketilmemelidir.
  • Gazlı içeceklerin tüketimi yasaktır,
  • Çikolata veya diğer atıştırmalıkların tüketilmemesi gerekir.
  • Alkol ve sigara tüketiminden uzak durulması şarttır.
  • Acı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. 
  • Ayrıca her tüketilen sağlıklı besinlerin de az miktarda ve küçük porsiyonlarda olması da önemlidir. 
  • Tüm bu kurallara uyulmadığı takdirde, çeşitli mide ağrıları ve mide genişlemesi gibi durumlar görülür. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kahve Ne Zaman İçilir?

Tüp mide ameliyatı olan kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de Tüp mide ameliyatı sonrası kahve ne zaman İçilir? Sorusudur. Bu ameliyat sonrasında kişilerin mutlaka diyetisyenin verdiği diyet listelerine uyum sağlayarak beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Ancak tüp mide ameliyatından ilk birkaç ay sonra kahve içilmesi önerilmez. Ameliyattan birkaç ay sonra ise hastalar az miktarda kahve içmeye başlayabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Mide Eski Haline Döner Mi?

Tüp mide ameliyatı olacak ya da tüp mide ameliyatı olmuş kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de midenin eski haline dönüp, dönemeyeceğidir. Mide yaratılış itibari ile çok esnek bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile midenize ne kadar fazla yiyecek verirseniz mideniz o  oranda büyümeye devam eder. Bu da midenin eski haline dönebileceğinin bir göstergesidir. Bu nedenle tüp mide ameliyatı olan kişilerin diyet listelerine uyum sağlamaları ve doktorun önerdiği şekilde beslenmelerine dikkat etmeleri son derece önemli konuların başında gelir. 
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content