Mide balonu ile zayıflama mümkün olup, obezite tedavisinde tercih edilen geçici teknikler arasında yer almaktadır. Aşırı kilolu şişman – obeziteli hastalarda tek başına kullanılabileceği gibi ameliyat olması gereken hastalarda da kullanılmaktadır. Mide ameliyatlarından önce hastanın belirli oranlarda zayıflaması gerekebilir. Bu nedenle de mide balonu takılabilir. Mide balonu ile zayıflama mümkün olup, kilo verme oranları hastadan hastaya değişkenlik gösterse de birbirine yakın sonuçlara sahiptir ve zayıflamayı destekler. 

Mide Balonu Nasıl Zayıflatır?

Mide balonunun çalışma prensibinde, toplam mide hacminin sınırlandırılarak hastada tokluk hissi sağlanması vardır. Mide iç kütlesini kısıtlayarak, daha uzun süre tokluk hissi sağlar, iç kütlesi sınırlandırılan midenin daha az besinle doygunluğa ulaşmasını sağlamaktadır. Hava ile şişirilen mide balonları, sıvı ile şişirilen mide balonları, silikonlu – ayarlamalı mide balonları ve intragastrik mide balonları olmak üzere pek çok çeşitte balon vardır. Bunların en azı bile midede 300 cc değerinde bir alan kaplayabilmektedir. Geneli 900 cc’ye kadar alan kaplar. Böylece obezite hastası eskiden tükettiği oranların çok daha azını tüketerek doymaktadır. Tokluk hissinin uzun sürmesiyle hem daha az besin tüketimi hem de daha az sıklıkla besin tüketimi sağlanmış olur. Hal böyle olunca da hastaların zayıflaması mümkün kılınmıştır. 

Midenin hacminin küçülmesiyle hasta kilo almayı durdurur ve aksine zayıflamaya başlar. Mide balonlarının bir diğer avantajı da hastaya sağlıklı beslenmeye geçiş için büyük bir fırsat sunmasıdır. Mide hacmi daralan hasta çok daha küçük porsiyonlarda tüketim gerçekleştirebildiği için bu porsiyonlarını sağlıklı besinlerden elde etmesine yönlendirir. Zaman içerisinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarına çok daha kolay ve hızlı adapte olabilir. Böylece mide balonu çıkartıldıktan sonra da zayıflamaya – kilo almamaya devam edebilir ve sağlıklı gıda tüketimlerine alıştığı için obezite tedavisine kaldığı yerden daha az zorlanarak devam edebilir. Elbette burada hastaya düşen çok vazife vardır. Sabır göstermeli ve dengeli beslenmeye – sağlıklı beslenmeye yönelerek bu alışkanlıklarını mide balonu çıkartıldıktan sonra da sergilemeye çalışmalıdır. 

Mideyi bir tür büzüşmüş – gergin olmayan torba şeklinde tanımlamak yerinde olacaktır. Ne kadar çok besin gelirse o torba daha da esner ve gerginleşir. Yapısı gereği gıda tükettikçe esnemeye müsaittir. Mide balonları sayesinde toplam mide hacmi daraltıldığı için birey daha az besin tüketmek zorunda kalır, daha kısa sürede – daha küçük porsiyonlarla doygunluğa erişir. Obeziteli bireylerde mide daha da esnekleşir – büyür. Böylece midenin üst kısmında yer alan ve beyine doygunluk hissini gönderen hücreler de geç sinyal göndermiş olur. Kişi midesi dolana dek bu sinyaller ulaşmadığı için beyin de tokluk hissini anlayamaz. Ancak mide balonu, toplam mide hacminde 300 – 900 cc aralığında bir yer kapladığı için, kişi daha kısa sürede midesini doldurur ve sinyal de daha kısa sürede beyine ulaşmış olur. Böylece tokluk hissi sağlanarak yemek yemeyi durdurur.

Mide Balonu ile Kaç Kilo Verilir?

Sadece 15 – 20 dakikada takılabilen mide balonları, hastanın midesinde 6 ay – 12 ay aralığında kalabilecek niteliktedir. Genellikle 6 ay sonra çıkartılmaktadır. Bu süreçte uzman diyetisyenlerce çalışılarak dengeli beslenme alışkanlıkları kurulmaktadır. Süreç esnasında hastanın ilk günlerde zorlanması tamamen doğaldır. Lakin kısa sürede mide balonuna adapte olarak eskisine nazaran 3 – 4 kat daha az gıda tüketimi ile doygunluğa eriştiğini görünce zayıflamadaki istekliliği de artacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki mide balonu tedavisi sadece geçici bir tedavidir. Ya mide ameliyatları için ön hazırlık yöntemi olarak tercih edilir ya da tek başına yeterli zayıflama elde edilebilecek hastalar da kullanılır. Mide ameliyatlarını tercih etmeyen hastalar tarafından da sıklıkla talep edilmektedir. 

Mide balonu ile kaç kilo verilir kavramı hastadan hastaya değişir. Genel ortalama ayda en az 10 en fazla 25 kilo olarak kayıt edilmiştir. Hatta bazı hastalar o kadar azimlidir ki ayda 25 kilonun üzerine dahi çıkabilmektedir. Mide balonu zayıflamak ve dengeli – sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ulaşmak için harika bir seçenektir. Mide balonunun varlığı sürdüğü müddetçe kişi sağlıklı beslenmeye adapte olmalıdır. Adaptasyonu artan hasta mide balonu çıktıktan sonra da bu alışkanlıkları kolaylıkla devam ettirebilir. Ancak dikkatli olmayan, sabır göstermeyen hastalar mide balonları çıkartıldıktan sonra kilo almaya devam edebilirler. Bu nedenle mide balonu fırsatını iyi değerlendirmeli ve daha küçük porsiyonlar, daha sağlıklı yiyecekleri tüketmeye alışmalıdırlar. 

Mide Balonu ile zayıflama imkanını maksimum derecede elde edebilmek için kesinlikle alanında uzman bir diyetisyenle birlikte ilerlemelisiniz. Mevcut vücut kitle indeksi değeriniz, mevcut kilonuz, hastalıklarınız, genel sağlığınız gibi pek çok kriter diyetisyenlerce değerlendirilerek size en uygun diyet programları uygulanacaktır. Mide balonun sunduğu dar bir mide ile çok daha hızlı ve zorlanmadan kilo kaybetmeye yönelmelisiniz. Daha önce de dediğimiz gibi mide balonunuz çıkartıldıktan sonra da sağlıklı gıda tüketimine devam ederek tekrar kilo almaktan uzak durabilirsiniz. 

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content