Tüp Mide Sonrası Neden Aynı Anda İçecek Ve Yiyecek Tüketilemiyor?

Tüp mide ameliyatlarında hastanın midesi, mide hacmi dörtte birine düştüğü için ve flor mekanizması da ilk gıdayı mide içerisinde tuttuğu için aynı anda, katı ile dolu olan bir midenin üzerine sıvı ile beslenme yapıldığı için kusmalara yol açabilir. Yine aynı şekilde sıvı ile dolu olan midenin üzerine katı ile beslenme yapıldığında da kusmalar meydana gelebilir. Bu durumda da hastalarda ciddi anlamda sindirim sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu sebepten dolayı katı gıda ve sıvı gıdaların birlikte alınması önerilmez. Katı gıda ve sıvı gıda arasında yarım saatlik bir sürenin geçmiş olması gerekir.
Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli? Tüp mide ameliyatı ile midenin büyük bir kısmı alınır. Dolayısı ile  bu ameliyatı geçiren herkesin, ameliyat sonrası beslenme düzenine ekstra dikkat etmesi gerekmektedir. İlk olarak ameliyat sonrası hastanın midesinde kaçak olup, olmadığını tespit etmek için hastalara sıvı gıda ya da katı gıda verilmez. hastalar ameliyat sonrası 3 gece 4 gündüz olarak hastanede kalır. Daha sonra hastalar diyetisyenlerin önerdiği diyet listelerine uygum sağlayarak, beslenmesine devam ederler.  Tüp mide ameliyatı sonrası ilk 15 gün sıvı gıdalarla beslenmesi dağlanır.  İlk 15 gün sıvı gıdalar ile beslenen hastalar için sıvı gıdaların çeşitliliği de önemlidir. Yani ameliyat sonrası hastaların berrak sıvı gıda tüketmesi gerekir. Bunlara örnek vermek gerekirse, et suyu, bitki çayları, su ve tavuk suyu gibi sıvılar tüketilebilir. Bu tür gıdaların içinde tane olmamasına özen gösterilmesi tavsiyeler arasında yer alır. İlk 15 gün boyunca berrak sıvı gıda diyeti uygulanır ve daha sonraki 15 günlük süreçte de hastaların katı gıda alması sakıncalıdır. Bu nedenle yine sıvı gıda tüketimine devam edilir. Elbette sıvı gıda tüketimi yapılırken mutlaka uyulması gereken bazı kurallar da mevcuttur. Örneğin alkol, gazlı içecekler, acı sıvı içecekler, yani mideye zarar verebilecek her türlü sıvı gıdalardan uzak durulması gerekir.  Tüp Mide Ameliyatından Sonra Püreli Gıdaya Geçiş 15 günlük sıvı gıda tüketiminden sonra artık hastalar için farklı bir beslenme şekline geçiş sağlanır. Beslenmenin ikinci aşaması ise püre diyetidir. Burada ameliyattan üç hafta sonra artık püre tüketimine başlanabilir. Hastalar diyetisyenlerin kendileri için hazırlamış olduğu diyet listelerindeki besinleri püre haline getirerek, tüketebilirler. Ama tüp mide ameliyatından sonra mide eskisi gibi çalışmayabilir. Bu nedenle eskiden rahatlıkla tüketilebilen gıdalar bu süreçte daha zorlayıcı olabileceğinden dikkatli davranılmasında fayda vardır. Eğer püre tüketimi yaptıktan sonra mide ağrısı ya da midede şişlik gibi durumlar söz konusu ise tüketilen gıdalara dikkat edilmelidir. Tüp Mide Ameliyatından Sonra Katı Gıdaya Geçiş Tüp mide ameliyatı olan kişiler, bir aylık sıvı ve püre diyetinden sonra artık, katı gıda tüketimine geçiş yapabilirler. Ama hastaların bu konuda dikkat etmesi gereken konu gıdaların eskisine nazaran daha fazla çiğnenmesi gerektiğidir. Ağızda iyice çiğnenerek, gıda tüketimi yapılmalıdır. Artık katı gıda dönemine geçen kişiler, ilk olarak protein ağırlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmalıdır. Ayrıca her zamankinden daha az ve daha ufak porsiyonlarda gıda tüketimi yapılmalıdır. Ara öğünler de asla ihmal edilmemelidir.  Katı gıdaya geçen kişiler için belli bir şart yoktur. Herkes istediği şekilde beslenebilir. Ama mide esnek bir yapıda olduğu için midenin tekrar büyümesini istemeyen kişiler daha az ve sık gıda tüketimi yapmaya mutlaka özen göstermeleri gerekir. 
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content