Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Püre Diyet Dönemi

Ameliyattan sonraki ilk 15 gün sıvı diyet dönemidir. 15 ila 30 gün arasındaki sürece ise püre diyet dönemi diyoruz. En sonda katı diyet dönemi ile yavaş yavaş normal beslenme düzeninize geçebilirsiniz. Sıvı diyet döneminin aksine püre diyet döneminde alacağınız besin oranı artmaya başlar bu sebeple midede genişlemeye çeşitli rahatsızlıklar gelişebilir. Bunun önüne geçmemek için katı- sıvı ayrımı kuralına uymanız gerekiyor. Peki nedir bu kural? İlk önce katı gıdalar sonra 30 dk. ara ve son olarak sıvı gıdalar. Ayrıca bu dönemde iştahsızlık ile karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar yemek istemesenizde 3- 4 saatte bir az da olsa bir şeyler yemeye çalışın. Hastaların püre diyet dönemine başladığında eskisi fazla yiyemeyeceklerini ve hemen doyacaklarını belirtmek isteriz. 

Püre Diyet Dönemi Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Katı sıvı ayrımı

Sıvı ve katı gıdaları birlikte almamalısınız. Küçülen midede alan olmadığı için katı gıdalar alırken birden üzerine sıvı gıda tükettiğinizde midede alan olmadığı için yavaş yavaş genişlemeye başlar ki bu durum tüp mide ameliyatı sonrasında en istenmeyen durumdur.  Tekrar kilo almanıza sebep olabilecek bu genişlemenin önüne geçmek için önce katı gıdayı alın. Sonra 30 dk. kadar bekleyin ve sıvı tüketimine başlayın. 

  • Su tüketimi

Minimum 1.5- 2 Litre su tüketmelisiniz. Suyu, yavaş ve aralılar bırakarak için. 

  • Kas kaybı problemi

Mide boyutundaki küçülmeden kaynaklı daha hızlı doyacak ve daha az yiyebileceksiniz. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler sizi çabuk doyuracağı için yeterli besin alamayabilirsiniz. Özellikle protein miktarındaki düşüş, kas kaybına ve bu da halsizlik gibi sorunlara yol açabilir. Yeterli miktarda protein aldığınızdan emin olun ve karbonhidrat, yağ, şeker tüketiminden uzak durun. 

Son olarak yeterli vitamin ve minareli alımına dikkat edilmeli. Doktor önerisi ile takviye alınmalı. Asitli ve ekşi meyveleri tıpkı sıvı diyet döneminde olduğu gibi bu dönemde de tüketmemelisiniz.  Pul biber, karabiber gibi baharatlardan uzak durmalısınız. Sıvı diyet döneminde almanız gereken sıvıları istediğiniz zaman alabilirsiniz fakat püre diyet döneminde artık düzenli ve aynı saatlerde beslenmeye çalışın. Bir beslenme rutini oluşturun. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Püre Diyet Dönemi: Kahvaltı

Püre diyet dönemi bebeklerin 6. Aydan itibaren başlayan beslenme dönemine benzerdir. Hazırlayacağınız yiyecekler içerisinde yağ, salça, baharat, soğan, sarımsak ve acı herhangi bir gıda barındırmamalıdır. Çiğnenmeden yutabileceğiniz püre kıvamında olmalıdır.

Sizler için birkaç tüp mide ameliyatı sonrası püre diyet dönemi beslenme önerisi hazırladık. Örneğin; 1 veya 2 yumurtayı haşlayın içerisine yağı azaltılmış krem peynirlerden ekleyip püre halline getirin. Üzerine biraz tuz ekleyebilirsiniz. Yumurta, içerisinde 20 amino asit ve tam protein içerdiği için bu dönemde öğünlerinizde mutlaka yer verin fakat yumurta sarısı, içerisinde çok fazla yağ ve kolesterol içerdiği için püre diyet döneminde uzak durulmasını öneriyoruz.

Diğer kahvaltı örneği; Yulaf ve sütü bekletebilir ya da kaynatabilirsiniz. Yulafın içerisine sevdiğiniz meyveleri püre halline getirerek kullanabilirsiniz.  Vegan beslenen kişiler badem sütü, soya sütü, hindistan cevizi sütü kullanabilir. Mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenmeniz gerektiği için isterseniz doktorunuza tanıştıktan sonra içerisine protein tozu ekleyebilirisiniz. Protein tozu ile çeşitli karışımlar oluşturabilirsiniz. Yemeklerinizi tatlandırmak için vanilya özü kullanabilirsiniz. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Püre Diyet Dönemi: Akşam

Sıvı diyet döneminde sadece sularını içtiğimiz et, tavuk ve sebzeleri püre halline getirerek tüketmeye başlayabiliriz. Püre diyet döneminin ilk haftasında tavuk, balık gibi beyaz et tüketmelisiniz. Vejetaryen beslenen kişilerin protein oranı bunlara denk gelecek yiyecekler ile dengelemesi gerekiyor. Bu dönemde dikkat etmemiz gereken en önemli şey yeterli protein almak olmalı. Lahana, karalahana, karnabahar, brokoli gibi gaz yaparak sizi rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz. Bu tarz yiyecekleri katı diyet dönemine başladığınızda deneye deneye az miktarda olacak şekilde tüketmenizi öneriyoruz.  Gaz şikâyetiniz fazla ise kimyon ya da toz zerdeçal gibi baharatlar ekleyebilirsiniz. Az miktarda koyduğunuzdan emin olun. İkinci hafta kıyma tüketmeye başlayabilirsiniz. Yağsız, iki kez çekilmiş olması ve pişirirken içerisine salça, baharat gibi herhangi bir şey koymamanız gerekiyor. Haşlanmış ıspanak ve közlenmiş patlıcan gibi rahatlıkla püre halline getirebileceğiniz sebzeleri kullanabilirsiniz. Yine iyi bir protein kaynağı olan ve piştikten sonra rahatlıkla püre halline getirebileceğiniz mantarı akşam menünüze katabilirsiniz. Hazırladığınız yemekleri yavaş yavaş ve bol bol çiğneyerek yemeye çalısın. Doyduğunuz zaman daha fazla yemek için kendinizi zorlamayın ve durun. Ara öğün için meyveli yoğurt hazırlayabilirsiniz. Tüp mide ameliyatı sonrası püre diyet dönemi hakkında merak ettiğiniz diğer sorularınızı, yorum kısmına ekleyebilir ya da doğrudan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content