Sıvı Diyet 

Vücudumuzda aşırı kalori alımına bağlı olarak fazla yağlanma meydana gelirken bir taraftan da hormonal işlevler, sindirim sistemi atıkları, yüksek miktarda ısıl işlem görmüş besinlerin tüketilmesi, alkol, sigara, tarım ilaçları, çevre kirliliği ve şehirleşme, endüstriyel besinlerin içerisinde bulunan koruyucu maddeler, kimyasallar, hormonlar gibi çeşitli faktörden kaynaklı vücudumuz sürekli olarak radikal madde ve çeşitli toksinler üretir. Üretilen toksin ve radikal maddeler ise vücutta birikerek sağlığımızı olumsuz yönde etkilemeye başlar.  Vücudumuzun her ne kadar kendi detoks sistemi olsa da bu her zaman yeterli olmamaktadır.

Dışarıdan beslenme şeklimizi değiştirerek vücutta oluşan ödem, şişkinlik gibi durumları gidermek ve toksinleri atmak için diyet adı altında yöntemler ile destekte bulunmamız gerekir. Sıvı diyet, bu yöntemlerden biridir. Vücutta oluşan toksinlerin atılmasının yanı sıra fazla kilolardan kurtulmak, vücudu dinlendirmek ve kapsamlı bir detoks süreci gerçekleştirmek amacı ile kişiler, sıvı diyet uygulamaya başlar. Son dönemlerde başta fazla kilolardan kurtulmak için sıklıkla yapıldığına şahit olduğumuz sıvı diyet hakkında tüm detayları öğrenmek için işinin uzmanları ile bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemiz kapsamında; “Sıvı diyet nedir?”, “Sıvı diyet kaç kilo verdirir?” ve “Sıvı diyetin zararları nelerdir” Sorularını yanıtlaması için bu kişilere yönelttik. Almış olduğumuz yanıtları tüm detaylarıyla yazımızda bulabilirsiniz.

Sıvı Diyet Nedir?

Bedenin ihtiyaç duyduğu temel besinlerin düşük kalorili olacak şekilde doğrudan sıvı olan gıdalar aracılığıyla ya da katı gıdaların karıştırıcı gibi araçların kullanılarak sıvı formuna getirilip tüketilmesine sıvı diyet, denir. Sıvı diyet, doktorlar tarafından ameliyat öncesinde ya da diş operasyonu gibi ağız yolunu etkileyen cerrahi müdahalelerden sonra önerilir. Diğer taraftan obezite operasyonu geçiren kişiler, ameliyat sonrasındaki ilk 15 günlük süreci sıvı diyet uygulayarak geçirirler. Sıvı diyet, uygulanma biçimi ve tüketilen gıdalar bakımından çeşitlilik göstermektedir.

Tam sıvı diyeti:

Bu sıvı diyet türünde kişi, herhangi bir katı gıda tüketmez. Bunun yerine eğer uygunsa, sıvı formuna getirerek tüketir. Herhangi bir yiyecek kısıtlaması bulunmamaktadır. Tam sıvı diyeti, besin değeri açısından daha zengindir ve daha fazla çeşit tat oluşturmak mümkündür. Geçici bir önlem olarak uygulanır. Uzun vadeli yapılmaz. Tam sıvı diyeti içerisinde sıvılarının yanı sıra az miktarda da olsa püre halinde bir beslenme biçimi de söz konusudur. Diğer tüm sıvı diyet türlerinde olduğu gibi tam sıvı diyeti sürecinde de yeterli lif, protein ve vitamin almak zor olabilir. Bu sebeple mutlaka uzman bir doktor eşliğinde yapılmalı ve çok uzun bir zaman dilimine yayılmamalıdır. Özellikle uzun süreli bir sıvı diyet uygulamayı düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora danışın çünkü bir süre sonra vücudunuzda b12, tiamin, A vitamini, demir başta olmak üzere çeşitli değerlerinde düşüş meydana gelebilir ve takviye almak zorunda kalabilirsiniz. Yine yeterli miktarda protein ayarlaması yapamazsanız bu, vücudunuzdaki kas erimesine ya da kas kaybına sebep olabilir.  Tam sıvı diyeti uygulayacak kişilerin yiyebileceği gıdaların bir kısmı şu şekildedir;

 • Meyve ve sebze ile yapılan smoothieler
 • Düşük şeker oranına sahip içecekler
 • Yumurta likörü ya da yumurtalı bebek maması tarzı yumuşak yumurta bazlı gıdalar
 • Püre kıvamına getirilmiş et, tavuk ve fasulye
 • Et ve tavuk suyu
 • Çorbalar
 • Su, limonata, meyve suyu, çay, kahve gibi berrak sıvılar

Berrak sıvı diyeti:

Tam sıvı diyeti sürecine göre çok daha fazla katı kuralları vardır ve sınırlı gıdalar içerir. 2 gün yapılarak başlanır ve daha sonra ara verilerek tekrar yapılması önerilir. Vücudu yormadan ve yıpratmadan temizlemek temel hedef olmalıdır. Berrak sıvı diyeti, uygulayacak kişilerin içebilecekleri şu şekildedir;

 • Su
 • Meyve suları
 • Bitkisel sütler
 • Çeşitli bitkisel çaylar
 • Kahve
 • Maden suyu
 • Et ve tavuk suyu

Sıvı Diyet Kaç Kilo Verdirir?

Sıvı diyeti uygulayanların çoğunun yegâne sebebi, vücutlarında bulunan fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı, ideal kilolarına erişmektir. Sıvı diyeti, doğru ve dengeli bir şekilde uygulandığında istenen sonuç elde edilir. Önemli olan alınan besin değerine dikkat etmek ve vücudu yıpratmayacak şekilde kısa sürelerde yapıp, ara verip sonra tekrar yapmaktır. Ayda 1-2 kez yapmanız bile vücudunuzun biriken atıklardan arınmasına; metabolizma ve sindirim sitemlerinizin daha verimli, sağlıklı çalışmasına destek olur. “Sıvı diyet kaç kilo verdirir?” sorusu, kişinin yaşına, cinsiyetine, halihazırda sahip olduğu kilolara, boyuna, sağlık durumuna, uyguladığı sıvı diyeti yöntemine, diyetin süresine ve birçok etmene bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden net bir rakam verip kişiyi yanılsamaya sürüklemek doğru değildir. Zaten sıvı diyet sürecine başlandığı gibi vücutta fazladan biriken 2 kiloya yakın toksin dışarıya atılır. Sıvı diyeti uygularken bir anda vücudunuzdan 20 kilo eksilmesini beklemeyin ki bu sağlığınız açısından birçok sakınca barındırır. Uzun süreli sıvı diyeti yapıp sağlık problemlerine yol açmaktansa, aşama aşama sıvı diyet ve normal katı beslenme düzenini ilerletip istediğiniz oranda kilo vermeniz mümkün. Halihazırda sıvı diyeti boyunca tüketeceğiniz içeceklerin kalori oranı düşük olacağı için kilo vermemeniz mümkün değil. Normal beslenme düzeninize geçiş yaptığınızda kalori dengesini sağlayabilirseniz, 1 aylık süreçte 10 kiloya yakın kilo kaybı yaşarsınız. Giden kilolarınız kaslarınız değil yağlarınız olduğundan emin olun.

Sıvı Diyetin Zararları Nelerdir?

Sıvı diyetin vücudu arındırmak, temizlemek, detoks etkisi yaratmak, sindirim ve boşaltım sistemini yenilemek gibi sayısız faydası mevcuttur. Bunca faydanın yanında, sıvı diyet süreci boyunca dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacak. Bunların en önemlisi; sıvı diyetin süresi ve tüketeceğiniz gıdaların içerisinde vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğunuz besinler olup olmadığıdır. Dikkat edilmediği takdirde ne yazık ortaya birçok sağlık sorunu çıkabilir. Kısa vadede olumlu sonuçlar veren sıvı diyetin, uzun vadede vücut üzerinde ne tür sorunlara yol açabileceği üzerine yeterli araştırma ve bulgu, ne yazık ki mevcut değildir.  ‘Sıvı diyetinin zararları nelerdir?’ hep birlikte bakalım.

 • Sıvı diyet, ağırlıklı olarak sebze ve meyve içerdiği için A, C, potasyum gibi vitaminler ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı polifenoller gibi antioksidan bileşenler yani biyoaktif bileşenler bakımından zengindir. Ancak kaliteli demir, çinko, protein, b12 ve b6 vitamini, omega-3 ve 0mega6 gibi esansiyel yağ asitleri içeren yumurta, et, baklagiller, balık ve tahıl tüketimi çok azdır. Dolayısıyla sıvı diyet türleri günlük enerjinin karşılanmasında yetersiz kalabilir.
 • Hızlı kilo vermede etkili olsa da vücutta ciddi oranda kas ve su kaybına sebebiyet verebilir.
 • İnsülin direnci, şeker gibi kronik rahatsızlıkları olanlar sıvı diyet uygulamadan önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşmeli.
 • Uzun süreli ve alınan porsiyonlara dikkat edilmeyen, halihazırda zaten düşük kalorili olan bir sıvı diyet uygulaması, vücudunuzda protein eksikliği, kas kaybı, elektrolit dengesizliği ve akabinde gelişen yorgunluk ve halsizlik gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content