Dr Hasan Erdem

Mide balonu yerleştirme işlemi endoskopi tekniği ile kolayca yapılır. İşlem en fazla 20 dakikada tamamlanmaktadır ve hemen ardından ayılırsınız. Ayıldıktan kısa süre sonra mideniz doğal vazifesi olarak mide balonunu sindirmeye çalışacaktır. Bu nedenle midenizde kramp yaşamaya başlayacaksınız.

Hemen hemen her hastada yaşanılan doğal bir tepkimedir. Bu tepkimeler birkaç gün sürecektir. Kişiden kişiye göre şiddeti değişkenlik gösterir. Lakin bu tepkimelerin şiddetini asgariye indirecek tüm girişimler yapılır, ilaçlar verilir.

Taburcu edilmeden önce yaşayabileceğiniz sorunlar için uygun ilaçlar reçete edilir. Hastanın ağrı eşiğine göre bu etkilerin görülme yoğunluğu ve ne kadar süreceği değişmekle beraber ortalama 3 – 4 gün içerisinde son bulacaktır. 

Mide Balonu Taktıranlar Nasıl Beslenmeli?

İşlemden yaklaşık altı saat sonra hasta az miktarda berrak sıvı alabilir. Sıvı diyet genellikle hafif yiyecekler yemeye başlayabileceğiniz ikinci haftanın başlangıcına kadar sürer.

İşlemden yaklaşık üç hafta sonra ise normal yiyecekler yemeye başlanabilir. Hastaların tüketebileceği güvenli yiyecekler balık, tavuk, et, yumurta, sınırlı meyve, çay ve ıhlamurdur. Yasak yiyecekler çikolata, hamur işleri, turtalar, asitli içecekler ve kızarmış yiyeceklerdir.

Tipik olarak mide ameliyatlarında olduğu gibi, mide balonu prosedüründen sonraki ilk birkaç gün ve hafta diyet yalnızca sıvılara, püreye ve diğer yumuşak yiyeceklere dayanır. Sıvılardan daha katı yiyeceklere geçiş, vücudunuzu balonla rahat ettirmek ve mide bulantısını önlemek için gerekli olduğundan, katı yiyeceklere geçiş adım adım ilerler.

İlk başta uygulanan sıvı diyetten sonra, yaklaşık iki üç hafta sonra normal katı yiyeceklere geçebilirsiniz. Bu işlemde asıl amaç kilo vermek olduğu için diyet önerilerine uyarak sağlıklı beslenmeye ve daha çok egzersiz yapmaya başlamak hayati önem taşır.

Mide Balonu Taktıranların Yorumları

Her mide balonu uygulaması yaptıranların yorumları birbirine oldukça benzerdir. Yukarıda dediğimiz gibi uygulama sonrası mide, mide balonunu yabancı bir madde – sindirilmesi gereken bir madde olarak algılayacaktır. Bu sebepledir ki uygulamadan birkaç saat sonra mideniz, mide balonunu sindirmeye gayret gösterecektir.

Bu da mide krampı hissi sunacaktır. Ek olarak mide bulantıları ve kumsalar da yaşayabilirsiniz. Bu etkiler için gerekli her türlü müdahale kısa sürede yapılacak olup taburcu edilmeden önce de etkileri minimize edecek ilaçlar da reçete edilecektir. 

Mide balonu uygulamaları kişinin tokluk hissinin sağlanmasında oldukça etkili olup daha küçük porsiyonlarla doymasını sağlamakta ve daha kolay bir obezite tedavisi görmesine yardımcı olmaktadır. Mide balonu kaldığı sürece beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeye, sağlıklı ve dengeli beslenmeye gayret göstermelisiniz.

Gayretinizle doğru orantılı olarak aylık vereceğiniz kilo seviyeleri de artacaktır. Mide balonları tek başına kilo vermek için gayet avantajlıdır. Ancak bu avantajın sağlayacağı faydalardan daha fazla nasiplenmek tamamen sizin elinizdedir. Mide balonunun ortalama ömrü altı aydır. Bu altı aylık süreci iyi değerlendirerek vermeniz gereken ideal kiloya ulaşmalısınız.

Mide balonu çıkana dek kendinize sağlıklı bir beslenme alışkanlığı sağlamalı ve mide balonu çıktıktan sonra da bu güzel alışkanlıklarınızı devam ettirmeye çalışmalısınız. Böylece obezite tedavinizi asgari zorluklarla geçirebilir ve daha güzel bir yaşam sahibi olabilirsiniz. 

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Yaşanabilecekler

Yukarıda yazdığımız gibi; mide bulantısı, kusma, mide krampları yaşayabilirsiniz. Ancak mide balonu taktıranların yorumlarına bakıldığı zaman her hastada oluşmayan etkilerdir.

Bazı hastalarda ilk günün sonunda geçerken bazı hastalarda 3 – 4 gün sürmekte, nadiren bazı hastalarda 7 güne kadar görülebilmektedir. Bu etkiler her hastada gözlemlenmez, gözlemlenen etkiler her hastada aynı sürelerde ve aynı yoğunluklarda değildir. 

Mide Balonu Taktıranların Şikayetleri

Mide balonu taktıranların yorumlarını incelediğimizde şikayet konuları genelde aynıdır. Onlar da mide krampları, mide bulantıları ve kusma şikayetleriyle sınırlıdır. Her hastada görülmez. Her hastada aynı şiddette olmaz. Her hastada aynı sürelerle gözlemlenmez.

Bazı hastalar sadece bir gün şikayet yaşarlarken bazı hastalarda bu şikayet süreleri 3 – 4 gün olur. Nadirense şikayetler ilk haftayı kaplayacak kadar uzun sürmektedir. Balon uygulamasından sonra yapılan şikayetler sadece bunlarla sınırlı olup her türlü bilgilendirme operasyon öncesinde verilmektedir.

Ayrıca operasyondan sonra da bu etkileri asgari seviyelere düşürecek tüm mide koruyucular ve ek ilaçlar reçete edilmektedir. Hekimin önerilerine uyulduğu, diyetisyenin önerilerine uyulduğu sürece oluşabilecek şikayetler hızla giderilebilmektedir.

Mide Balonu Yerleştirildikten Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar

Aşağıda sıralayacağımız komplikasyonlar her hastada gözlemlenmemektedir. Aksine oldukça nadir görülmektedir. Ancak her komplikasyon tedavi edilebilir düzeyde olup yaşamınızı tehdit edecek kadar önemli değillerdir. 

Mide Balonu Sonrası Reflü Özofajiti

Mide asitlerinin artışı anlamını taşır. Tüketilen besin maddelerinin mide içerisinde normalden daha fazla kalmasıyla meydana gelebilir. Nadir olmakla beraber ilaç tedavileriyle çözümlenebilmektedir.

Mide Balonu Sonrası Mide Ülseri

Nadir mide balonu komplikasyonlarındandır. Mide balonu mideye baskı yapabilir ve mide asitlerindeki değişim seviyeleriyle ortaya çıkabilir. İlaç tedavisi mümkündür.

Mide Balonu Sonrası Mide Kanaması

Bu komplikasyonun oluşması genelde mide ülserinden kaynaklanmaktadır. İlaç tedavisi ile tedavi edilebilir ya da mide balonu çıkartılarak tedavi edilebilir bir problemdir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Balonun Sönmesi

Çok nadir görülür. Bazen uygulamadan hemen sonra ya da belirli bir müddet sonra mide balonu kendiliğinden sönmektedir. Bu durumdan hızlıca haberdar olabilmeniz için mide balonlarının içerisine enjekte edilen madde sayesinde idrarınız mavimsi yeşilimsi bir renge bürünecektir. Kısa zamanda doktorunuza başvurarak gerekli müdahalenin yapılması gereklidir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Bağırsağa İlerlemesi

Mide balonu uygulamalarından sonra çok nadir görülen ancak önemli bir komplikasyondur. Mide balonu sönecek olursa ve hızla müdahale yapılmazsa mide balonu mideden ilerleyerek ince bağırsağa geçebilir. Bu durumda genelde bağırsak hareketleri sayesinde dışarı atılmaktadır. Lakin dikkatli davranılması gereklidir.

Bağırsak hareketleri ile atılamadığı durumlarda bağırsakların tıkanmasına neden olabilir. Bu koşul altında yapılabilecek tek şey cerrahi operasyondur.

Mide Balonu Sonrası Endoskopik Risk

Mide balonu uygulamalarından sonra endoskopi risk olasılığı çok düşüktür. Bazı komplikasyon gelişim riskleri %1 ve üzerinde olup büyük komplikasyon gelişme riski ise %0,1’den daha düşük seviyededir.


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.