Dr Hasan Erdem

Mide balonu yerleştirme işlemi endoskopi tekniği ile kolayca yapılır. İşlem en fazla 20 dakikada tamamlanmaktadır ve hemen ardından ayılırsınız. Ayıldıktan kısa süre sonra mideniz doğal vazifesi olarak mide balonunu sindirmeye çalışacaktır. Bu nedenle midenizde kramp yaşamaya başlayacaksınız.

Hemen hemen her hastada yaşanılan doğal bir tepkimedir. Bu tepkimeler birkaç gün sürecektir. Kişiden kişiye göre şiddeti değişkenlik gösterir. Lakin bu tepkimelerin şiddetini asgariye indirecek tüm girişimler yapılır, ilaçlar verilir.

Taburcu edilmeden önce yaşayabileceğiniz sorunlar için uygun ilaçlar reçete edilir. Hastanın ağrı eşiğine göre bu etkilerin görülme yoğunluğu ve ne kadar süreceği değişmekle beraber ortalama 3 – 4 gün içerisinde son bulacaktır. 

Mide Balonu Taktıranlar Nasıl Beslenmeli?

İşlemden yaklaşık altı saat sonra hasta az miktarda berrak sıvı alabilir. Sıvı diyet genellikle hafif yiyecekler yemeye başlayabileceğiniz ikinci haftanın başlangıcına kadar sürer.

İşlemden yaklaşık üç hafta sonra ise normal yiyecekler yemeye başlanabilir. Hastaların tüketebileceği güvenli yiyecekler balık, tavuk, et, yumurta, sınırlı meyve, çay ve ıhlamurdur. Yasak yiyecekler çikolata, hamur işleri, turtalar, asitli içecekler ve kızarmış yiyeceklerdir.

Tipik olarak mide ameliyatlarında olduğu gibi, mide balonu prosedüründen sonraki ilk birkaç gün ve hafta diyet yalnızca sıvılara, püreye ve diğer yumuşak yiyeceklere dayanır. Sıvılardan daha katı yiyeceklere geçiş, vücudunuzu balonla rahat ettirmek ve mide bulantısını önlemek için gerekli olduğundan, katı yiyeceklere geçiş adım adım ilerler.

İlk başta uygulanan sıvı diyetten sonra, yaklaşık iki üç hafta sonra normal katı yiyeceklere geçebilirsiniz. Bu işlemde asıl amaç kilo vermek olduğu için diyet önerilerine uyarak sağlıklı beslenmeye ve daha çok egzersiz yapmaya başlamak hayati önem taşır.

Mide Balonu Taktıranların Yorumları

Her mide balonu uygulaması yaptıranların yorumları birbirine oldukça benzerdir. Yukarıda dediğimiz gibi uygulama sonrası mide, mide balonunu yabancı bir madde – sindirilmesi gereken bir madde olarak algılayacaktır. Bu sebepledir ki uygulamadan birkaç saat sonra mideniz, mide balonunu sindirmeye gayret gösterecektir.

Bu da mide krampı hissi sunacaktır. Ek olarak mide bulantıları ve kumsalar da yaşayabilirsiniz. Bu etkiler için gerekli her türlü müdahale kısa sürede yapılacak olup taburcu edilmeden önce de etkileri minimize edecek ilaçlar da reçete edilecektir. 

Mide balonu uygulamaları kişinin tokluk hissinin sağlanmasında oldukça etkili olup daha küçük porsiyonlarla doymasını sağlamakta ve daha kolay bir obezite tedavisi görmesine yardımcı olmaktadır. Mide balonu kaldığı sürece beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeye, sağlıklı ve dengeli beslenmeye gayret göstermelisiniz.

Gayretinizle doğru orantılı olarak aylık vereceğiniz kilo seviyeleri de artacaktır. Mide balonları tek başına kilo vermek için gayet avantajlıdır. Ancak bu avantajın sağlayacağı faydalardan daha fazla nasiplenmek tamamen sizin elinizdedir. Mide balonunun ortalama ömrü altı aydır. Bu altı aylık süreci iyi değerlendirerek vermeniz gereken ideal kiloya ulaşmalısınız.

Mide balonu çıkana dek kendinize sağlıklı bir beslenme alışkanlığı sağlamalı ve mide balonu çıktıktan sonra da bu güzel alışkanlıklarınızı devam ettirmeye çalışmalısınız. Böylece obezite tedavinizi asgari zorluklarla geçirebilir ve daha güzel bir yaşam sahibi olabilirsiniz. 

Mide Balonu Uygulamasından Sonra Yaşanabilecekler

Yukarıda yazdığımız gibi; mide bulantısı, kusma, mide krampları yaşayabilirsiniz. Ancak mide balonu taktıranların yorumlarına bakıldığı zaman her hastada oluşmayan etkilerdir.

Bazı hastalarda ilk günün sonunda geçerken bazı hastalarda 3 – 4 gün sürmekte, nadiren bazı hastalarda 7 güne kadar görülebilmektedir. Bu etkiler her hastada gözlemlenmez, gözlemlenen etkiler her hastada aynı sürelerde ve aynı yoğunluklarda değildir. 

Mide Balonu Taktıranların Şikayetleri

Mide balonu taktıranların yorumlarını incelediğimizde şikayet konuları genelde aynıdır. Onlar da mide krampları, mide bulantıları ve kusma şikayetleriyle sınırlıdır. Her hastada görülmez. Her hastada aynı şiddette olmaz. Her hastada aynı sürelerle gözlemlenmez.

Bazı hastalar sadece bir gün şikayet yaşarlarken bazı hastalarda bu şikayet süreleri 3 – 4 gün olur. Nadirense şikayetler ilk haftayı kaplayacak kadar uzun sürmektedir. Balon uygulamasından sonra yapılan şikayetler sadece bunlarla sınırlı olup her türlü bilgilendirme operasyon öncesinde verilmektedir.

Ayrıca operasyondan sonra da bu etkileri asgari seviyelere düşürecek tüm mide koruyucular ve ek ilaçlar reçete edilmektedir. Hekimin önerilerine uyulduğu, diyetisyenin önerilerine uyulduğu sürece oluşabilecek şikayetler hızla giderilebilmektedir.

Mide Balonu Yerleştirildikten Sonra Oluşabilecek Komplikasyonlar

Aşağıda sıralayacağımız komplikasyonlar her hastada gözlemlenmemektedir. Aksine oldukça nadir görülmektedir. Ancak her komplikasyon tedavi edilebilir düzeyde olup yaşamınızı tehdit edecek kadar önemli değillerdir. 

Mide Balonu Sonrası Reflü Özofajiti

Mide asitlerinin artışı anlamını taşır. Tüketilen besin maddelerinin mide içerisinde normalden daha fazla kalmasıyla meydana gelebilir. Nadir olmakla beraber ilaç tedavileriyle çözümlenebilmektedir.

Mide Balonu Sonrası Mide Ülseri

Nadir mide balonu komplikasyonlarındandır. Mide balonu mideye baskı yapabilir ve mide asitlerindeki değişim seviyeleriyle ortaya çıkabilir. İlaç tedavisi mümkündür.

Mide Balonu Sonrası Mide Kanaması

Bu komplikasyonun oluşması genelde mide ülserinden kaynaklanmaktadır. İlaç tedavisi ile tedavi edilebilir ya da mide balonu çıkartılarak tedavi edilebilir bir problemdir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Balonun Sönmesi

Çok nadir görülür. Bazen uygulamadan hemen sonra ya da belirli bir müddet sonra mide balonu kendiliğinden sönmektedir. Bu durumdan hızlıca haberdar olabilmeniz için mide balonlarının içerisine enjekte edilen madde sayesinde idrarınız mavimsi yeşilimsi bir renge bürünecektir. Kısa zamanda doktorunuza başvurarak gerekli müdahalenin yapılması gereklidir.

Mide Balonu Takıldıktan Sonra Bağırsağa İlerlemesi

Mide balonu uygulamalarından sonra çok nadir görülen ancak önemli bir komplikasyondur. Mide balonu sönecek olursa ve hızla müdahale yapılmazsa mide balonu mideden ilerleyerek ince bağırsağa geçebilir. Bu durumda genelde bağırsak hareketleri sayesinde dışarı atılmaktadır. Lakin dikkatli davranılması gereklidir.

Bağırsak hareketleri ile atılamadığı durumlarda bağırsakların tıkanmasına neden olabilir. Bu koşul altında yapılabilecek tek şey cerrahi operasyondur.

Mide Balonu Sonrası Endoskopik Risk

Mide balonu uygulamalarından sonra endoskopi risk olasılığı çok düşüktür. Bazı komplikasyon gelişim riskleri %1 ve üzerinde olup büyük komplikasyon gelişme riski ise %0,1’den daha düşük seviyededir.