Dr Hasan Erdem
Update Date: 8 September 2022

Yıllarca yapılan diyetler, sık sık diyet değiştirmek, şok diyetler uygulamak pek çok bireyde etkili olabilse de obeziteli özellikle de yoğun obeziteli hastalarda kalıcı kilo verme konusunda işe yarayamayabilir.

Yapılan diyetlerle verilen kilolar diyet bitiminden hemen sonra yerine yeniden konmakta hatta üstüne ek kilolar alınmakla sonuçlanmaktadır. Vücut kitle indeksi büyüdükçe de diyetlerin yeterli bir katkısı olamamaktadır.

Özetle uzun yıllar boyunca obezite ile yaşayan insan bedeni, kendini kilo kaybına karşı savunmaya geçirir ve metabolik faaliyetlerini ciddi seviyelerde azaltmaktadır.

Hal böyle olunca da obeziteli birey ne kadar diyet yaparsa yapsın asla hedeflediği kilo kayıplarına ulaşamaz, verdiği kiloları koruyamaz ya da daha kötüsü kilo verir ama diyet sonrası hızla geri alır – daha fazlasını alır. 

Obezite oranı yükseldikçe, kilo arttıkça, yaş ilerledikçe artık sorun irade sorunu olmaktan çıkmakta ve metabolizma hızının yavaşlığı, sindirim sisteminin problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tüp mide ameliyatıyla sindirim sisteminin doğal yapısı kullanılarak kalıcı olarak değiştirilir. Böylece irade ile gerçekleştirilemeyecek kilo kayıpları obezite cerrahisi ile çok daha kolay ve kalıcı olarak gerçekleştirilebilir. 

Tüp Mide Ameliyatının Kilo Vermedeki Özelliği

Tüp mide ameliyatı kilo vermenizi nasıl sağlar? Sleeve Gastrektomi adı verilen tüp mide ameliyatları obezite cerrahisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Cerrahi adımlarla midenin toplam hacminde büyük bir daralma yaşanmaktadır. Özetle mide hacmi küçültülen bireyler daha az, daha küçük porsiyonlarda yemek yiyerek kısa sürede doygunluğa erişirler. Daha az yemek tüketimi de daha az kalori anlamını taşımaktadır. 

Kesinlikle tek avantajı bu değildir. Tüp mide cerrahisiyle mideden kesilerek çıkartılan mide parçasında Ghrelin hormonunun yer aldığı, Ghrelin hormonunun salgılandığı Fundus bölgesi de vardır. Bu yapı beyne tokluk hissinin ulaştırılmasında kullanılmaktadır.

Yapının çıkartılmasıyla açlık hissi azalır, açlık hissi daha az olan birey daha az yemek tüketir ve kilo alması son bularak aksine daha hızlı kilo vermesi – zayıflanması kolaylaştırılmış olur. Bir nevi midede yapılan doğal ve kalıcı cerrahi yöntemle beyin de kandırılmış olmaktadır.

Çok daha kolay – az porsiyonla doyan bir mide ve açlık hissini salgılayan Ghrelin hormonuyla obeziteli hastaların kilo vermeleri çok daha kısa ve kolay olabilmektedir. 

Başarılı bir tüp mide ameliyatının ardından hastanın hayatı da obeziteyle mücadelesi de artık çok daha kolay olabilmektedir. Operasyondan sonra obezite hastası sağlıksız yeme alışkanlıklarını durdurarak, sağlıklı ve yeterli beslenmeye yöneldiği takdirde hızla kilo kaybetmeye başlayabilmektedir.

Hedeflenen zayıflama yakalandıktan sonra da mevcut kilosunu korumak oldukça kolaydır. Tekrar kilo almak neredeyse imkansızdır. Ancak mide hacmi küçülen hasta hiç gayret göstermez ve sağlıksız – fast food tarzı beslenmeye devam edecek olursa, büyük oranlarda olmasa da tekrar kilo alabilir.

Bu nedenle mide küçültme ameliyatının hemen ardından alanında uzman – deneyimli bir diyetisyenle ilerlemeli, mevcut durumu göz önünde bulundurularak zaman zaman diyet programları değiştirilmelidir.

En net veri sadece diyetisyenden elde edilebilir. Mide küçültme ameliyatını yapan hekimin pek çok önerisi olacaktır lakin ameliyat sürecinden sonra iyileşme evresi de tamamlanır tamamlanmaz bundan sonraki sürecin bir kısmını diyetisyen aracılığı ile devam ettirmelidir. 

Yeme alışkanlıkları sağlıklı gıdalar, uygun porsiyonlar, yeterli kalorilerle donatılmaya başlanan hasta aynı zamanda metabolizma değerleri de sağlıklı – dengeli – düzenli çalışmaya başlayacak ve kilo verdikten sonra da yeniden kilo almaları için herhangi bir neden kalmayacaktır.

Üstelik artık midesi eskisinden kat be kat daha küçüktür ve doyması çok kolaydır. Tek yapılması gereken, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile kalan mide hacminin yerinde değerlendirilmesi ve yaşamını sağlık üzere adapte etmesidir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaç Kilo Verilir?

Tüp mide ameliyatı, gıda alımını kısıtlayarak kilo kaybına neden olan cerrahi bir işlemdir. Genellikle laparoskopik olarak yapılan bu işlem ile cerrah midenin yaklaşık yüzde 75’ini çıkarır. Bu, midenin çok daha az yiyecek tutan bir tüp veya “kılıf” şeklini almasıyla sonuçlanır.

Başlangıçta süper obez veya yüksek riskli hastalar için iki aşamalı bir prosedürün ilk aşaması olarak tasarlanmış olmasına rağmen, tüp mide ameliyatı artık BMİ 40’tan büyük kişilerde de kilo kaybı için hedef prosedür olarak yaygın ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

İstatistiksel olarak, bu prosedür için bildirilen kilo kaybı, fazla kilonun %60’ıdır; diyet ve davranış kurallarına iyi uyarak daha iyi sonuçlar elde edilir. Doğru yemek seçimleri, düzenli egzersiz ve iyi beslenme alışkanlıkları ile tüp mide ameliyatı geçiren hastalar iyi bir kilo kaybının tadını çıkaracak ve sağlığını koruyacaktır.

Çoğu hasta, makul bir iyileşmeden sonra, etler ve lifli sebzeler de dahil olmak üzere çok çeşitli yiyecekleri rahatça yiyebilirler. Ayarlanabilir mide bandı ve gastrik baypasın aksine, tüp mide ameliyatı kalıcı bir işlemdir geri döndürülemez.

Psikolojik Destek – Gıda Uzmanlığı Desteği

Tüp mide ameliyatının ardından çok nadir de olsa bireyler yeniden kilo almaya devam edebilmektedirler. Bunun en belirgin nedeni eski beslenme alışkanlıklarından bir türlü vazgeçememeleridir. Bu nedenle obezite hastalarının psikolojik destek alması önerilmektedir. Uygun adaptasyonlarla çok kısa sürede kilo kaybetmeye başlayacaklardır.

En büyük destek kendi kilolarındaki azalmayı keşfetmeleridir. Lakin sağlıksız beslenmeye devam etmeleri, ısrarcı olarak öğün dışında tükettikleri yüksek kalorili işlenmiş gıdalarla kilo kaybetmeleri söz konusu değildir.

Kesinlikle yüksek kalorili atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Aksi halde mide küçültme ameliyatının büyük avantajlarından yararlanamazlar, kilo kaybedemezler hatta nadir de olsa kilo almaya devam edebilirler. 


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.