Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir?

İnsanın en ufak hareketleri bile yapmasına engel olan obezite, en küçük hareketlerin yapılmasına bile engel olmaktadır. Buda insanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Yaşam kalitesi düşen kişiler, bunu için tıbbi yöntemlerden faydalanmak istemektedirler. Bu aşamada tüp mide ameliyatına rastlamaktadırlar.

Tüp mide ameliyatı, insanların kilo vermelerine engel teşkil eden durumlar olduğu zaman uygulanmaktadır. Bu rahatsızlık insan yaşamını olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu ameliyat, en faydalı yöntemlerden bir tanesidir. Kapalı teknik gerçekleştirilen bu ameliyatı sonunda kilonuzun %75’ini verebilirsiniz. 100 kilo olan birisi, tüp mide ameliyatı olduktan sonra 40 kilo verebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Verilen Kilolar Geri Alınır Mı?

Tüp mide ameliyatı olan hastalar, ameliyat sonrasında kilo alabilmektedir. Bu konuda hastanın yiyip içtiklerine dikkat etmesi çok önemlidir. Ameliyat olan kişiler ilk 6 ay boyunca yiyip içtiklerine dikkat etmektedir.

Bunun sebepleri ise ameliyat dikişlerinin patlayacağı korkusundandır. Fakat durumun gidişatına göre yeme alışkanlıklarına geri dönenlerde bulunmaktadır. Bunun sonucunda da kilo alımlarına devam edilmektedir. Bu da yapılan ameliyata boş yere yapılmış düşüncesi oluşturmaktadır. Hastaların yeme içme düzenlerinin bozulmaması açısından ameliyattan sonra takip edilmesi gerekmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrası ilk ay kaç kilo verilir?

Tüp mide ameliyatından sonraki ilk ay içerisinde ne kadar kilo kaybı yaşanacağı, oldukça sık sorulan bir sorudur. Tür mide ameliyatı sonrası ilk ay kaç kilo verilir? Sorusunun kesin cevabı ise elbette metabolik farklar nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak ortalama bir rakam aralığı verilecek olursa, ilk ay için 10 ila 20 kilo aralığında kilo kaybı yaşamak mümkündür denebilir. İlk ay kilo kaybının en fazla olacağı ay olsa da, hastanın diyetine dikkat etmemesi halinde, kayıp oranı düşebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası ilk ay, hastanın iyileşme periyodu olduğundan bu ay içerisinde kilo verme sürecinin hızı kadar, doktor tarafından belirlenen diyet programı ve yaşam standartlarına da dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Tüp mide ameliyatı 2 ayda kaç kilo verilir?

Tüp mide ameliyatı sonrası 2.ay içerisinde kişinin kilo verme hızı, belli bir standarda girer ve uygulanacak diyetin ciddiyetine göre ilk kadar hızlı devam edebilir. Bu noktada kişinin metabolik fonksiyonlarının da düzgün çalışıyor olması ve belirttiğimiz gibi diyetin uygulanması gerekir. Bu bakımdan tüp mide ameliyatından sonra 2 ayda kaç kilo verilir? Sorusuna herkes için geçerli tek bir cevap verilemez. Ortalama rakamlar üzerinden bir değer verilecek olduğunda ise zayıflama ameliyatı sonrası iki ay içerisinde genellikle 25 kilo sınırına yaklaşılacağı söylenebilir. Tabii burada kişinin ameliyat öncesi kaç kilo olduğu, bedensel fonksiyonları, egzersiz yapabilip yapamadığı ve bunun frekansı son derece önemli parametrelerdir. Elbette tüm bunlar, diyet programına uyulması halinde anlam ifade edecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında 3 Ayda Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Ameliyat sonrasında hastaların takip edildiği bir süreç devreye girmektedir. Bu süreç 1. ay, 2.ay ve 3.ay olarak izlenebilmektedir. Ameliyattan sonra direk kilo verilmeye başlanamaz. 1 ay sonunda 15 kilo verilebilir. Daha sonra ise 3 ay sonunda 40 kilo verilebilmektedir. Hastalar kilo verdikten sonra spor başlayabilmektedir. 6 ay sonra 50 kilo da verilebilmektedir. Bu tamamen hastanın kendisiyle alakalıdır.

Tüp mide ameliyatı sonrasında bir süre hastanede kalınması gerekebilmektedir. Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyat yapılması gerekçesiyle hastalar ameliyat sonrasında ayağa kaldırılmaktadır. Ayağa kalktıktan sonra yürüyebilirler. Ameliyatları bittikten sonra 1 ya da 3 gün kaldıktan sonra evlerine dönebilmektedirler. Bu sırada hasta takip edilmektedir. Cerrahların farklı olması ortaya farklı sürelerin çıkmasına da neden olabilmektedir.

Bazı cerrahlar hastalarını daha kısa sürede gönderebilirken bazı cerrahlar süreyi uzatmaktadır. Gözden herhangi bir şey kaçırılmadığından tamamen emin olunması çok önemlidir. Hastanede kalınacak sürede hastanın kendisi de dâhil olmaktadır. Hasta kendisini iyi hissetmiyorsa hastanede kalmaya devam edebilmektedir. Hızlı süren bu cerrahi yöntem sonrasında günlük hayatınıza kısa sürede dönebilirsiniz.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content