Diyabet Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Şeker hastalığı ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi aktardığımız bu yazımızda komplikasyon riskini azaltıp hasta konforunu arttıracak öneriler bulabilirsiniz.

Tip 2 diyabet hastalığı olan ve obezite sorunu yaşayan hastalar zaman içerisinde genel sağlık durumlarının kötüye gittiğini fark edebilirler. Şeker hastalığının yol açtığı tahribat kişilerin çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmasına neden olabilir. Genel sağlık durumu riskli olan tip 2 diyabet hastaları diğer gerekli kriterleri de karşıladıklarında, cerrahların uygun görmesi halinde tip 2 diyabet cerrahisine uygun olarak kabul edilirler.

Her ameliyat gibi diyabet tip 2 ameliyatı da ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde spesifik dikkat gerektirir. Operasyona hazırlık aşamasında yapılanlar da operasyon sonrası yapılacaklar da hastalara kapsamlı bir şekilde anlatılır. Hasta doktor uyumunun çok önemli olduğu bu süreç hassasiyet gerektirir.

Diyabet Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Şeker hastalığı ameliyatının gerçekleştirilebilmesi için hastaların genel sağlık durumlarının ameliyat için uygun olmasının yanı sıra insülin üretebilme kapasitelerinin de korunmuş olması gerekir. Ameliyatın işe yaraması için operasyon önce en önemli gerekliliklerden biri olan pankreas depolarının doluluğunun mutlaka araştırılmasıdır. Ek olarak çeşitli kan tahlillerinin gerçekleştirilmesi ve hastaların hem fiziksel hem de psikolojik anlamda operasyona hazırlanmaları şartları karşılanır.

Doktor ve hasta arasında hastanın tıbbi geçmişi ile ilgili yapılan görüşmelerde tüm detaylar masaya yatırılır. Hastaların sürekli kullandıkları ilaçlardan geçmişte geçirilen operasyon olup olmamasına kadar her bir değişkenin sorgulandığı diyabet ameliyatı öncesi süreçte elzem tüm bilgiler edinilebilir.

Diyabet ameliyatı öncesinde hastaların kan sulandırma özelliği bulunan ilaçları en az 10 gün önce bırakması gerekir. Bu ilaçları kullanmak zorunda olan hastalar özelinde cerrahlar karar verecektir.

Aynı şekilde şeker hastalığı ameliyatından önceki 1 haftalık dönemde hastalar alkol tüketmemelidir. Anestezik maddelerle etkileşim yaratabileceği için hastaların alkol tüketimini durdurması önemli bir gereklilik olarak düşünülebilir. Ek olarak sigara da bırakılmalıdır.

Şeker ameliyatı öncesi hazırlık sürecinin temel amacı hastaların operasyon sırasında yaşaması muhtemel sorunların ekarte edilmesi ve operasyonun güvenliğinin arttırılmasıdır. Bu nedenle doktor ve hasta arasındaki diyalog dürüst, detaylı ve soru işareti bırakmayacak denli açık olmalıdır. Hastaların doktor sorularına doğru yanıt vermesi de şeker ameliyatı tetkiklerinin tam anlamıyla yapılması da eş değerde belirleyicidir.

Diyabet Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Diyabet ameliyatı transit bipartisyon sırasında hem mide küçültülür hem de ince bağırsakların yeri değiştirilir. Bu operasyonun en önemli avantajı besin emilim mekanizmasının bozulmamasıdır. Şeker ameliyatı hastaların daha az açlık hissetmesini, iştahlarının kesilmesini ve tokluk hislerinin daha uzun sürmesini sağlar. Operasyon başarısının arttırılması ve post operatif komplikasyon risklerinin azaltılması için hastalar çok dikkatli olmalıdır. Transit bipartisyon sonrası midede kaçak riski 10 – 15 gün devam edeceği için erken dönemde her zamankinden çok özen gösterilmelidir.

Diyabet ameliyatı sonrası özel bir beslenme programına geçiş yapılır. Operasyondan sonraki ilk 15 gün sıvı beslenme, 15 – 30 gün arası püre beslenme ve 30 günden sonra katı beslenme kurallarına uyum sağlanmalıdır.

Şeker ameliyatı olanlar bol bol su içmeli; sıvı, püre ve katı beslenme kurallarına uymalıdır. Tercih edilen yiyecekler sağlıklı olmalı, aynı zamanda midede hazımsızlık yaratacak gıdalardan kaçınılmalıdır. Katı sıvı ayrımının yapılması konusunda da dikkatli olunmalıdır.

Diyabet cerrahisi olanlar yeni beslenme alışkanlıkları benimsemeli, gün içerisinde az az ve sık sık beslenmeye özen göstermelidir. Tüketilen yiyecekler kadar yiyeceklerin hangi pişirme yöntemleri ile hazırlandığı konusunda da farkındalık geliştirilmelidir.

Şeker ameliyatı sonrası hastalar püre beslenme döneminden itibaren tüm besinleri iyice çiğnemelidir. İlerleyen dönemlerde bu alışkanlık devam ettirildiği takdirde sindirim sorunları yaşama ihtimali engellenebilir.

Şeker ameliyatı hastaların hareketlerinde çok ciddi kısıtlamalara neden olan bir cerrahi değildir. Ameliyattan 4 saat sonra hastalar ayağa kalkabilir, yavaş yavaş yürümek oldukça fayda sağlar. Geçirilen ameliyatın ciddiyeti göz önünde bulundurularak operasyon sonrası süreçte hangi fiziksel aktivitelerin güvenle yapılacağı hakkında uzmanlar bilgi aktaracaktır.

Hastalar sağlıklarındaki farklılığı fark etmek için ortalama olarak 3 ay bekleseler de sonunda daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam sürebilirler. Şeker ameliyatı olanların %95 oranında diyabetten kurtulmaları bu ameliyatın etkisinin ne denli güçlü olduğunu ortaya koymaktadır.

Tip 2 Diyabet Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Tip 2 diyabet ameliyatı sonrası beslenme oldukça önemlidir. Beslenmenin yanında ameliyat olan kişinin hareketsiz kalmaması, sürekli uzanmaması veya oturmaması da yine önemli bir detaydır. Hareketli yaşama bir şekilde ayak uydurmak zorunda olan tip 2 diyabet ameliyatlı kişiler ilk birkaç beslenme listelerini de kademeli bir şekilde hayata geçirmelidirler. Ameliyat sonrası beslenme noktasında kişi iştahsız olabilmekte veya yediği birkaç lokma ile tokluk hissine ulaşabilmektedir. Bu sebeple birkaç gün halsizlik hisseden ameliyatlı kişiler yedikleri besinlerin protein ve vitamin açısından zengin olmasına dikkat etmeliler. Ameliyat sonrası ilk 15 günü sıvı beslenme diyeti ile geçirecek olan hastaların mutlak surette vücut için gerekli olan protein ve vitaminden mahrum kalmaması önemlidir. Bu süreçte vitamin ve protein açısında zengin olan et suyu, kemik suyu, tavuk suyu gibi gıdalar tüketilebilir; ancak bu gıdaların yağlarının alınmış olması gerekmektedir. Bu süre içerisinde kesinlikle taneli katı yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.  Ameliyat sonrası ilk 15 günün ardından hastanın spor egzersizlerine devam etmesi ve beslenme açısından da püreli bir diyete geçişi sağlanabilir. Ancak bu püreli beslenme de az ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu süreçte püre diyetine geçilirken bile ekşi, çok tatlı, asitli içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Çiğ sebzelerin tüketilmemesi bu süreçte de devam edeceği gibi sıvı ve katı beslenmenin ayrı tutulması da yine şart olmaktadır. İlk 15 günün sonrasında tüketilebilecek olan; tavuk eti, kırmızı et, balık gibi besinler blenderdan geçirilerek tüketilmelidir. Ayrıca bu yemeklerde yine yağ oranına dikkat edilmeli, baharat kullanımından kaçınılmalıdır.  Ameliyattan sonraki ilk bir aydan sonra katı beslenme diyetine kontrollü bir şekilde geçiş yapılsa da yine bu beslenmede de kesinlikle baharat ve salça kullanımı ilk 3 ay için beslenme listesinde olmamalıdır. Yiyeceklerin iyice ufaltılması, iyice çiğnenmesi yine ilk 3 ay oldukça önemli olmakla birlikte, beslenme şeklinin protein ve vitamin ağırlıklı olması da şarttır. Tip 2 diyabet ameliyatı sonrası ilk üç ay boyunca yine katı sıvı beslenme ayrımına dikkat etmek şarttır.

Diyabet Ameliyatı Öncesi Sigara ve Alkolü Bırakmaktaki Amaç Nedir?

Diyabet ameliyatı öncesi sigara ve alkol en az bir hafta öncesinden sonlandırılmalıdır. Amaç ise; sigara ve alkolün yara iyileşme hızını olumsuz yönde etkilemesi ve cerrahi girişim esnasında komplikasyon gelişimi riskini arttırmasıdır.

Diyabet Ameliyatı Öncesi Kan Sulandırıcı İlaçlar Neden Bırakılmalı?

Diyabet ameliyatı öncesi kan sulandırıcı ilaç ve diğer maddeler operasyondan en az on gün önce sonlandırılmalıdır. Nedeni ise cerrahi müdahale esnasında ve sonrasında kanama riskini arttırmasıdır. Kan sulandırma özelliği bulunan kiraz sapı gibi çeşitli bitkilerde bu kategori içerisindedir.

Diyabet Ameliyatı Sonrası Diyabeti Geçirme Başarısı Nedir?

Diyabet ameliyatının diyabeti geçirme başarısı yaklaşık %95 olup, bu başarıyı elde edebilmeleri için yaklaşık bir yıl gerekir. Diyabette yüksek başarılı sonuçlara sahip olan bu ameliyat aynı zamanda diyabet odaklı hastalık gelişim riskini de büyük ölçüde azaltmaktadır.

Diyabet Ameliyatı Sonrası Vitamin – Mineral Eksikliği Ne Zaman Son Bulur?

Diyabet ameliyatının ardından 3 – 6 ay arasında olası vitamin – mineral eksikliği yaşayabilirsiniz. Bunun için gerekli ilaç – besin takviyesi kullanılır. En geç 6 ay içerisinde vitamin – mineral eksikliği son bulur. Yani vitamin – mineral haplarını, ilaçlarını, besin takviyelerini ömür boyu kullanmaya gerek yoktur.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content