Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Dünya genelinde obezite hastalığının görülme sıklığı artıyor ve tüp mide ameliyatı için başvurular çoğalıyor. Dolayısıyla “Kimler tüp mide ameliyatı olabilir?” sorusunun yanıtları önem kazanıyor.

Obezite, yetişkinler kadar çocuklar arasında da yaygınlaşıyor ve küresel bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor. Obezite hastalığı nedeniyle kişilerin günlük hayatları birçok farklı açıdan etkileniyor. Fazla kilo problemi tansiyon, diyabet, solunum hastalıkları ve damar tıkanıklıkları gibi birçok önemli hastalığı tetiklemenin yanı sıra hastaların psikolojik sağlığını da tehdit ediyor.

Bilinçli diyet ve egzersiz programları uygulanmasına rağmen kilo veremeyen hastalar daha sağlıklı ve konforlu bir hayat sürebilmek adına tüp mide ameliyatlarına başvuruyor. Yine de tüp mide ameliyatı için uygun kabul edilebilmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kriterleri taşımak gerekiyor.

Vücut Kitle İndeksi Çok Önemli Bir Değişken

Zaman zaman fazla kilosu olan ve diyet ya da spor yaparak bu kiloları veremeyen hastalar da obezite ameliyatı olmak için talepte bulunuyor. Fakat obezite ameliyatı için uygun kabul edilebilmek vücut kitle indeksi değerlerinin karşılanması ile mümkün oluyor.

BMI Nedir?

Vücut Kitle İndeksi 40’ın üzerinde olan ya da 30’un üzerinde olup fazla kilo nedeniyle ek sağlık problemleri yaşayan kişiler tüp mide ameliyatı için aday gösterilebiliyor.

[bmi theme=”clean” metric=”Metrik” imperial=”İmperial” height=”Boyunuz” heightPlaceholder=”Boyunuz ” weight=”Kilonuz” weightPlaceholder=”Kilonuz ” submit=”BMI Hesapla” result=”BMI değeriniz: %bmi%”] BMI (VKI) Hesaplama

BMI Hesaplama için Kullanılan Kaynak

Tüp Mide Ameliyatı Olmak İçin BMİ’in Kaç Olması Gerekiyor?

Dikey eksende mide kapasitesini %75-80 azaltır ve ameliyatla hormon düzeyini yaklaşık %85-90 düşürerek doygunluk ve tatmin edici kilo kaybı sağlar. Dengeli ve tatmin edici bir kilo kaybı sağlar. Ameliyattan sonra mide bir tüp gibi göründüğü için tüp mide ameliyatı olarak adlandırılır. İdeal kiloya ulaşma şansı son derece yüksek olduğundan bu ameliyat oldukça talep görmektedir.

Bu ameliyatın en aktif bileşeni vücut kitle indeksinin 30 veya daha fazla olmasıdır. Kalp veya solunum probleminiz olmamalı. Adayların uygunluğunu kontrol etmek için mini bir kontrol yapılır. Preoperatif bariatrik diyetisyen kontrolü yapılır. Kan değerleri (hemogram), solunum fonksiyon testi vb. Prosedürler uygulanır ve sonuçlar belirlenir ve operasyon kararı verilir.

Tüp mide ameliyatı; son yıllarda yaygın olarak kullanılan laparoskopik cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilen, robot kollar kullanılarak karın içinde 0,5- 1 cm kesi büyüklüğünde 5 delik açılarak yapılmaktadır. Bu yöntemle tüm riskler en aza indirilir. Bu yöntemin bir diğer avantajı da iyileşme sürecinin hızlanması, taburculuk süresinin kısalması ve kısa bir süre sonra normal hayata dönmesidir.

Obezite Ameliyatı Olabilmek İçin Kilo Vermeye KARARLI Olmak Gerekiyor

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen ancak bu amaç uğruna hayatını değiştirmeye istekli olmayan hastalar için tüp mide ameliyatı dahi belirli bir yere kadar fayda sağlar. Daha önce birçok kere dile getirdiğimiz gibi obezite ameliyatı kişilerin daha hızlı doymasını ve daha az yemesini sağlayan kısıtlayıcı bir cerrahi operasyondur.

Bu ameliyatı olanlar yaşam tarzlarında ve beslenme programlarında mutlaka değişikliğe gitmelidir. Kilo vermek için çabalamayı sürdürmeli, kararlı durmalı ve mümkün olduğunca genel sağlık durumlarına uygun egzersizlerle hareket etme alışkanlığı kazanmalıdır.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olamaz?

Tüp mide ameliyatı olmak isteyen herkes bu ameliyat için uygun kabul edilmiyor.

  • Alkol bağımlılığı bulunanlar
  • Anestezi için genel sağlık durumu uygun olmayanlar
  • Psikolojik sorunlar yaşayanlar
  • Yeme bozukluğu teşhisi konulanlar
  • Ameliyat için uygun vücut kitle indeksi (BMI) değerlerine sahip olmayanlar
  • Operasyon sonrası değişime kendilerini hazır hissetmeyenler

obezite ameliyatı için aday olarak nitelendirilmiyor.

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı ve Gastrik Bypass Arasındaki Farklar

 

Kaynak:

https://www.ucsfhealth.org/education/bariatric-surgery-requirements-and-evaluation

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content