Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatları

Çağımızın hastalıkları arasında yer alan, ölümcül bir çok hastalığın oluşumunda rol alan ve dünyanın her yerinde yaygın olarak gözüken hastalıktır. Hastalığın adı Diabetes Mellitus ve Yunancada şekerli idrar anlamına gelmektedir.

Sağlıklı bir bireyde açlık kan şekeri 70-100 mg/DL aralığında olmaktadır.Kandaki şeker seviyesinin bu aralıktan daha yüksek bir seviyede çıkması halinde şeker hastalığını işaret etmektedir.hastalığın nedeni;

İnsan vücudunun enerji ihtiyacı, yiyeceklerdeki temel besin unsurları olan karbonhidrat, protein ve yağlardan sağlanmakta. Emilebilmek için en küçük parçalarına ayrılan besin unsurlarının en önemlisi ‘ glukoz ’ adı verilen şekerlerdir. Glukoz başta beyin olmak üzere vücudumuzdaki tüm organlarının önemli bir besin unsurudur. 

Şeker hastalığı (diyabet), pankreasın gerekli miktarda insülin üretmemesi ya da ürettiği insülinin etkin bir biçimde kullanılamaması durumlarında oluşan hastalıktır. İnsülin,  hücre içine girmesini ve hücrede glikojen biçiminde depolanmasını sağlar. Şeker hastası, aldığı besinden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve bu sebepten dolayı kan şekeri düzeyi yükselir (hiperglisemi). Kan şekerinin yükselmesi sonucunda hastalık meydana gelir. Maalesef yalnızca bu sebeplerden doğmayan genetik olarak meydana gelen şeker hastalıkları da mevcuttur. Genetik olarak meydana gelen şeker hastalığı genelde Tip 1 olandır.

Şeker hastalığın belirtileri ise;halsizlik ve yorgunluk, hızlı ve istemsiz kilo kaybı,bulanık görme,ayaklarda uyuşma ve karıncalanma, yaraların normalden daha geç iyi olması,ciltte kuruluk ve kaşıntı, ağızda koku oluşumudur.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nedir?

Bu yazımda sizlerle şeker hastalığının ameliyatından bahsedeceğim.

Şeker hastalığının bilinen klasik tedavisi diyet, egzersiz ve ilaç kullanımı ile tedavi edilmektedir. Fakat bu yöntemlerle tedavi her zaman başarılı olmamakta ve tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda şeker hastalığı maalesef vücuda çok büyük zararlar vermekte. 

Hastaların diyetlerine uymadıklarında, kontrollerine düzenli bir şekilde gitmemeleri, ilaç ihtiyaçlarının sürekli değişiklik göstermesi gibi durumlarından dolayı hastaların sadece %5 ‘i 3 sene ve üzeri düzenli olarak diyet ve egzersizlerini uymaktadırlar. Bu şekilde baktığımızda maalesef klasik yöntemlerin iyileşmeye çözüm olmayacağı ve hastaların yeni arayışlarda olduğunu göreceğiz.

 Günümüzdeki tip 2 diyabet hastalığının en etkili çözümü metabolik cerrahidir. Diyabet hastalığının en büyük etkeni yeme alışkanlığıdır. Günümüzdeki yiyeceklerin çok kalorili ve işlenmiş olması aşırı yememize fakat doymamıza ve yememize rağmen ince bağırsaklarımızın yeterince uyarılmamasına ve insülin direncimizin artmasına neden olur.

Metabolik  cerrahi, yediğimiz yemeğin miktarını azaltarak ve yemeklerin geçiş yollarını değiştirip, bazı hormonların aktif çalışmalarını sağlar ve diyabet sorununu ortan kaldırmayı sağlamaktadır. Bunu yaparken hastanın vitamin, mineral ve protein kalıcı eksiklik yaratmamaya özen gösterilmeli.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sizlerle bu yazımda şeker hastalığı ameliyatı hakkında bilgiler paylaşacağım.

Ameliyat hasta ve doktorun ortak bir kararı ile yapılmalıdır. Hastanın durumu, hastalığın hayati etkisi, hastalığa bağlı olarak oluşacak komplikasyonlardan hasta bilgilendirilmeli.

İlk olarak hastanın kan değerlerine ve bazı verileri doktor tarafından kontrol edilmeli. Hastaya yapılacak ameliyatın yöntemlerini, cerrahi müdahalenin şeklini yapılan tetkikler ve hastalık ile ilgili geçmişi, kullandığı ilaçlar gibi şeyler belirleyecektir. Uygulanan tetkikler sonucu doktorun tavsiyesi ve hastanın onayıyla ameliyata başlanır.

Ameliyatı genelde metabolik cerrahi yöntemi adı altında bir ameliyat silsilesi ile gerçekleştirilmekte. Hastalığı ortadan kaldırmak için hormonal değişiklikler yapmak bu ameliyatın esas amacıdır. Şeker hastalığı yanı sıra obezite de görülmekte, şeker hastalığı ameliyatı bu iki hastalığı da ortadan kaldırır.

Operasyonun ilk aşamasında mide üzerinde yoğunlaşmakta, midede açlık hormonu üreten ve açlık hissetmemizi sağlayan esnek bir kısım vardır. Bu kısım cerrahi operasyon ile alındığında yemek yeme isteği azalacak ve obezite sorunu kalkacağı gibi şeker hastalığı da azalacak fakat tek başına bu yapılan ameliyat  hastalığı ortadan kaldırmaz, bundan dolayı ek operasyonlara ihtiyat doğacaktır. Mide operasyonu tamamlanınca mide çıkışana inilip, mide çıkışı ile ince bağırsak arasındaki kısımdan 250 cm kesilip, aynı işlem ince bağırsağın son kısmında uygulanır. Bağırsağın son kısmında bulunan bölge özel bir hormonun salgılanmasını sağlar, bu hormonun artırılması için saf gıda ile direk teması gerekmekte ve yapılan operasyondaki temek sebep budur.

Ameliyat tamamlandıktan sonra ince bağırsağın ilgili kısmından eskiye bakarak daha az salgılanan hormon pankreas üzerindeki baskıyı kaldırması ile insülin salgılama hızı artar ve hastalık ortadan tamamen kalkar.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Sizlere bu yazımızda hangi hastalar ameliyat olabilir onu hakkında bilgileri sunacağım.

Şeker hastalığı ameliyatı hastalık nedeni ile metabolizması bozulmuş olan insanlara metabolizmalarının tekrar düzenlenmesi için yapılan bir operasyondur.

Şeker hastalığı (diyabet) ameliyatı vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olan insülin depoları tükenmemiş Tip 2 şeker hastalarına yapılmaktadır. Fakat bütün tip 2 şeker hastalarına da ameliyat yapılmaz. Çünkü önemli olan penkreasın insülin üretmesini korumuş olması gerekmektedir. Bunu sağlayan hastalara operasyon uygulanır ve başarı sağlanır. Bu tedavi yöntemi ülkemizde birçok hastaya uygulanıp başarılı bir şekilde sonuçlarla hastalar hayatlarına devam etmişlerdir. Ameliyat sonucunda hastaların birçoğu ilaç kullanmaktan da kurtulmuştur.

Hastanın şeker hastalığına bağlı doku hasarı hızlanmışsa ve durdurulamıyorsa ameliyat uygulanamaz.

Metabolik Cerrahi Ne Kadar Sürer?

Yaygın olarak şeker ve diyabet cerrahisi olarak bilinen metabolik cerrahi, aynı zamanda hipertansiyon, obezite, Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu tür metabolik sendrom hastalıkları tedavi edilmeden bırakıldığında kişinin yaşam kalitesinde önemli düşüşlere neden olur ve hayatı tehdit eden ciddi durumlar yaratır. Yöntemin metabolik cerrahi olarak adlandırılması, metabolik hastalıkların cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi ilkesinden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda geliştirilen yöntemler ile metabolik cerrahi tedavisindeki başarı oranı son derece artmıştır. Özellikle erken teşhis edilen hastalıklarda hızlı bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Metabolik cerrahi, en kısa tanımı ile metabolik sendromların, özellikle de Tip 2 diyabetin tedavisinde bazı obezite cerrahisi türlerinin kullanılmasıdır. Metabolik cerrahi, tek bir ameliyat yöntemi değildir. Uygulanan birçok cerrahi yöntem vardır. Cerrahi yöntem, hastanın hastalığına ve yönteme uygunluğuna göre seçilir ve belirlenir. Metabolik cerrahide temel hedef vücuda alınan besinlerin daha sonra safra ve pankreas sıvılarıyla buluşmasını sağlamaktır. Bu sayede pankreasın insülin üretimini aktive eden maddeler salgılanmaya başlar ve insülin seviyesi yükselir.

Metabolik cerrahi esnasında hastaya kesi açılmaz ancak dört veya beş delikten girilerek ameliyat gerçekleştirilir. İşlemin süresi, kullanılan yönteme göre değişmektedir. Yönteme göre operasyon 1 veya 3 saat sürebilir. Hasta 4 veya 5 gün hastanede kalabilir.  Ameliyatların bir kısmı yemek yemeyi kısıtlarken bir kısmı da bağırsak emilimini azaltan ameliyatlardır.

 

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nerede Yapılır?

Bu yazımda şeker hastası ameliyatları nerelerde yapılmakta onlarla ilgili bilgilendirme vereceğim.

Şeker hastalığı ameliyatı uygun hastane koşulları altında, gerekli malzemeleri olan, alanında uzman doktorların bulunduğu , hijyenik ortamlar  birçok hastane yapılmaktadır. Hastaların operasyon öncesinde ve sonrasında kan değerlerinin, insülin ve glukagon değerlerinin ölçümü yapılması gerektiği için bu ölçümleri yapacak malzemeye imkanı olan hastanelerde ameliyat yapılmalıdır. Ayrıca ameliyata girecek olan kişin kendini daha rahat hissedeceği alanları tercih etmesi de önemlidir. Psikolojik  olarak rahat olası gerekmekte. Şeker hastalığı ameliyatını İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Samsun gibi şehirlerde yapılmakta.

  

Şeker Hastalığı Ameliyatı Riskleri Nedir?

Bu yazımızda sizlere ameliyatın riskleri hakkında bilgilerimi sunacağım.

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da genel riskler mevcuttur. Ameliyat 2000 senesinde yapılmaya başlandı ve %92 oranında başarılar sağladı. İşte ameliyatın riskleri;

. Her ameliyat sonrası olduğu gibi bu ameliyat sonrası da kanama riski vardır.

. Akciğer emboli (pıhtı) ; kan akımının yavaşlaması sebebiyle bacaklardan akciğere pıhtı atmaya sebep olabilir. Bunun için hastaya varis çorabı giymesi uygun gözükmektedir.

. Anastomoz kaçağı; Operasyon sonrasında, iyileşme süresince dikkat edilmediğinde bağırsak bağlantıları zorlanır ve kaçaklar meydana gelir. Bu kaçaklar geç fark edilirse hastanın mide ve bağırsaklarında enfeksiyonlara neden olur ve hastanın durumunda bozulmalara sebep olur. Hastanın bu durumlara gelmemesi için ameliyat sırasında kullanılan malzemelere özen gösterilmeli. Ayrıca sigara kullanıyorsa hasta ameliyattan önce sigara kullanımına 2 hafta önceden ara vermesi gerekir.

. Operasyon sırasında kullanılan cerrahi malzemelerin temizliğine ve ameliyat ortamının hijyen durumuna göre enfeksiyon riskine de dikkat edilmelidir.

. Bağırsak yerlerinde yapılan değişikliklere bağlı olarak, ilerleyen sürelerde alınan besinlerin emilimi sorunu oluşabilir. Bundan dolayı çeşitli vitamin, mineral eksikliği ve değerlerinin düşüklüğü sorunu ortaya çıkabilir.

Hangi şeker hastalığının tedavisi vardır?

Bu yazımda hangi şeker hastalılarına ne tür tedaviler uygulanmakta onlardan bahsedeceğim.

Hastalığın türüne göre farklılık göstermektedir. Tip1 şeker hastalığında insülin  tedavisiyle beslenme tedavileri uygulanmaktadır.tedavi gören hastanın diyeti doktor tarafından uygun görülen insülin dozu ve diyetisyen tarafından belirlenen beslenme ile yapılmaktadır. Besinlerin içermiş olduğu karbonhidrat miktarlarına göre insülin miktarın ayarlanıldığı karbondioksit sayımı ile uygulanan TİP1 hastalarının hayatları oldukça kolaylaşmaktadır.

Tip 2 şeker hastaları isetedavileri beslenme düzenlerinin sağlanmasının yanında genel olarak hücrelerin insülin hormanı duyarlılıklarını artırmaya ve insülin hormonu alınımını sağlayan oral antidiyabetik ilaçların kullanılması uygun görülmektedir.

Şeker hastalığının dikkat etmesi gereken ve önerilen tedavi koşullarına uymadıkları taktirde kan şekerinin yüksek olması, nötrapati ( sinir hastalığı), nefropati(böbreklerde hasarı) ve retinopati(göz retina hasarı) gibi bir çok hastalığa da yol açmaktadır.

Tip 2 Şeker Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Burada sizler Tip 2 şeker hastalığı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmesi gerekiyor onlardan bahsedeceğim.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Hasta bu durumlara dikkat ettiği zaman her hangi bir olası sorunla karşılaşmaz hem da daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olur. Ameliyattan sonra hasta kilo kaybına başlayacaktır. Kilo kaybı hastanın ameliyatının iyi gittiğinin göstergesidir. Dikkat edilmesi gerekenler;

. Ameliyat sonrası her şey yolundaysa 1. Gün su içmeye başlayabilirler.2. ve 3. Gün sulu gıdalarla beslenmeye başlanmalıdır. Bir sorun olmadığı takdirde 3 veya 4. Gün hasta taburcu edilebilir.

. Ameliyattan sonra ilk günler ağır şeyler kaldırmamalı. Bu kanama ve fıtık gibi durumlara sebep olabilir.

. Ameliyat sonrasında hasta seyahat etmek isterse ve bu konuda endişesi olursa bu durumu doktoruna danışmalıdır. Toplu taşıma araçlarını kullanmadan kişisel aracı ile bu durumda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

. Banyo yapmak için ameliyattan sonrası 1 gün beklenmesi gerekmektedir. Bunun sebebi karnınızın iç kısmında basınç meydana gelme riskidir. Göbek bölgesine darbe alınmamasına da dikkat edilmesi gerekir.

. Ameliyat bittikten sonra hastane içinde kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Dolaşımın düzelmesi ve komplikasyon gelişmemesi için harekat halinde bulunmak ve uzun süre hareketsiz kalmamak için önemlidir.

. Dikkat edilmesi gereken en büyük etken ise kilo kontrolüdür. Şeker seviyesini bozacak şekilde beslenmekten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde yeniden şeker hastalığına yakalanabilirisiniz.

. Operasyon sonrası normal hayata geçebilmek için dokuların toparlanmasını beklemek gerekmektedir. Bu sebepten dolayı doktorunuza danışmalı ve muayeneden sonra normal hayatınıza geçmeniz daha doğrudur.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Burada sizlere şeker hastalığı ameliyatı fiyatları hakkında bililerini sunacağım.

Tüm cerrahi ameliyatlar da olduğu gibi şeker hastalığı operasyonunda da fiyatlar yapılacak ameliyatın niteliklerine göre belirlenmektedir. Bunu yanı sıra ameliyatı yapacak doktorun deneyimi, ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin niteliği gibi sebeplerden ameliyatın fiyatı belirlenmektedir.

Sağlık bakanlığınca belirlenen protokoller kapsamınca, hiçbir hastanenin veya doktorun fiyat belirterek reklam yapması mümkün değildir. Bakanlık ve sosyal güvenlik kurumu tarafından ödeme kapsamı alınacak ameliyatlar için bir tavan miktar belirler fakat bu doktorlar ve hastane bakımından bağlayıcı olmamaktadır.

Örneğin; SGK tarafından ödeme kapsamı ile belirlenen şeker hastalığı operasyonu yaptırmak için özel bir hastaneye başvurduğunuz durumda, her kuruluş farklı fiyatlar talep de bulunması mümkündür..  

Şeker hastalığı ameliyatı yeni dönem bir uygulamadır ve nitelikli hastanelerde uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple ameliyat olacağınızda, başvurduğunuz hastanenin fiyatlarından değil, bu alanda yetkilerinin ne kadar ileri düzeyde olduklarına dikkat etmeniz gerekmedir.

Kaynakça:

https://journals.lww.com/co-anesthesiology/Fulltext/2019/06000/Recent_advances_in_diabetes_treatments_and_their.22.aspx

https://spectrum.diabetesjournals.org/content/15/1/44

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Comments (06)

 1. Kerim
  11 December 2020

  hocam merhaba, ameliyat ve sonrası işlemler toplam kaç paraya mal oluyor bilgi alabilir miyim ?

  Reply
  • Dr. HE Obesity Clinic
   14 December 2020

   Merhaba, bilgiler mail atılmıştır.

   Reply
 2. Mehtap
  7 January 2021

  hocam merhaba, şeker hastalığı ameliyatı ücretleriniz ne kadar bilgi alabilir miyim birde devlet hastanelerinde bu ameliyat yapılıyor mu ?

  Reply
  • Dr. HE Obesity Clinic
   7 January 2021

   Merhaba, bilgiler mail atılmıştır.

   Reply
 3. Fatma
  10 January 2021

  merhaba, izmir’de yaşıyorum ve yaklaşık 10 yıldır tip 2 diyabet hastasıyım. Ameliyat olmak istiyorum, uygun olup olmadığımı İstanbul’a gelmeden önce öğrenebilir miyim bir de ameliyat fiyatı hakkında bilgi alabilir miyim ?

  Reply
  • Dr. HE Obesity Clinic
   10 January 2021

   Merhaba, bilgiler mail atılmıştır.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content