Varis Çorabı 

Varis çorabı, varis tedavisinde kullanılan yöntemleri desteklemek amaçlı özel olarak üretilen medikal bir üründür. Sıkı ve uzun bir yapıya sahiptir. Bu şekilde alt ekstremite bölgesinde kan birikmesini engeller ve varis ağrılarının azaltılmasını sağlar. Tabi ki medikal bir ürün olduğu için doktor kontrolüyle birlikte kullanılması önerilmektedir. 

Varis çorapları bacak kısmına kadar uzayabildiği gibi diz altı bölgede kullanılabilen türleri de mevcuttur. Rahatsızlığın durumuna göre kullanılan türde de değişiklik gözlemlenebilmektedir. Varis çorabı ne işe yarar? Varis çorabı faydaları nelerdir? Varis çorabı nasıl kullanılır gibi sıkça sorulan soruların cevaplarını da yazımızda bulabilirsiniz. 

Varis Çorabı Ne İşe Yarar? 

Varis çorabı kullananların çoğu bu soruyu merak eder aslında. Pek çok hastada kullanım aşamasında bir yanılgıya düşmektedir. Varis çorabı tek başına tedavi yöntemi olarak kullanılan medikal bir ürün değildir. Kısacası tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır. 

Bunun sebebi ise varis hastalığının yapısından kaynaklıdır. Bildiğimiz üzere varis rahatsızlığı deri altındaki damarlarda meydana gelen fizyolojik bozulmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Tedavi için doğrudan sorunlu damarlara müdahale edilmesi gerekir. Fizyolojik bir bozulmaya maruz kalmış damarlara tıbbi olarak müdahale etmeden bu hastalıktan kurtulmak biraz zor olacaktı. 

Peki, varis çorabı hiç mi işe yaramaz? Bu da tamamen yanlış bir tanım olacaktır. Varis çorabı özellikle tedavi süreci her hangi bir nedenle ertelenmiş kişilerin kullanıma tabidir. Hayatımızın bize her an ne gösterebileceğini bilmiyoruz. Bu gibi planlanamayan veya tedavinin ötelenmesi gereken durumlarda ağrı ve yakınmaların azaltılması amacıyla doktor tavsiyesi ile birlikte varis çorabı kullanılır. Burada kullanılmasında ki asıl amaç tedavi süreci başlayıncaya dek varislerin ilerleme hızını yavaşlatmak ve tedaviden mümkün olabildiğince pozitif geri dönüş almaktır. 

Bu duruma gösterilebilecek en somut örnek hamilelik sürecidir. Hamilelik sürecinde varis tedavisi yapılamamaktadır. Tedavinin ötelenmesi durumu oluşur ve varis hastalığının ilerlememesi amaçlanır. Çorapların bacak bölgesinde uyguladığı basınç sayesinde hastaların ağrı görülen bölgelerinde sakinleşme ve hafifleme görülür. 

Varis Çorabı Faydaları Nelerdir? 

Varis çorabı neye yarar bundan yüzeysel olarak yukarıda bahsetmeye çalıştık. Doktor reçetesi ile alınan varis çorabının faydaları nelerdir gelin birde bunu inceleyelim. 

Varis hastalığı bilindiği üzere damarlarda meydana gelen fizyolojik bozulmalar kaynaklıdır. Varis çorabı bu bozulmaların tedavisine doğrudan bir etki etmese de sürecin daha sancısız ve ağrısız geçmesini sağlamaktadır. Bunun sebebi ise çorabın sıkı olan yapısıdır. Varis çorabı damarların bacak dokularını ve duvarlarını sıkar. Bu sayede bacak bölgesinde dolaşımda olan kanın kalbe geri dönmesine yardımcı olur. 

Bununlar birlikte lenf adı verilen ve görevi bacaktaki hücreleri yıkamak olan sıvının akışını düzenli hale getirdiğini ve kontrol ettiğini de söylemek mümkün. Bu sayede bacak ve ayak bölgesini oluşturan dokuda meydana gelebilecek şişmelerin şiddeti en aza indirilebilir. 

Diğer bir deyişle kan dolaşımını düzenleyici bir etkisini olduğunu söyleyebiliriz. Hatta artık günümüzde sağlık çalışanlarının da varis çorabı kullandığını görebiliriz. Her ne kadar bu teori tam olarak kanıtlanmamış olsa da uzun süreli ayakta kalmalara karşı kullanılabildiği de kimi uzmanlarca dile getirilmektedir. Sağlık çalışanlarının yanı sıra sporcular ve özellikle atletlerde performansı arttırmak için varis çorabı kullanabiliyor. 

Tabi tüm bunlar ile birlikte varis çorabı kullanımı için doktor tavsiyesi almanız gerektiğini yeniden hatırlatmakta fayda var. Genel anlamda varis ilerlemesini durdurmak amacıyla kullanılan varis çorabı keyfi kullanıldığı takdirde başka sağlık sorunlarına yol açabilir. 

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır? 

Varis çorabının ne demek olduğunu hangi durumlarda kullanılması gerektiğini yazımızın ilk kısımlarında anlattık. Bu konuda sıkça sorulan bir diğer soru ise varis çorabı nasıl kullanılır? Oluyor. 

Varis çorabı yapısı bakımından sıkı ve dar bir çoraptır. Zaten ağrıları hafifletici özelliği de dar olmasından kaynaklıdır. Bu yüzden kullanımı açısından basit olmakla birlikte bacağa geçirilirken sizleri biraz zorlayabilir. 

Öncelikle varis çorabı sabah kalkıldığında giyilir ve akşam yatmadan önce çıkarılır. Gündelik hayat içerisinde kullanımı gerekir desek daha doğru olur. Giyilmesi aşamasında ise sizlere kolaylık sağlayacak küçük bir tüyo verelim. Uçları açık olan varis çorabı çeşidinden kullanıyor iseniz ayağınıza öncelikle mutfak eldiveni geçirmeniz daha sonrasında çorabı giydikten sonra açık olan kısımdan eldiveni çıkarmanız size bir hayli kolaylık sağlayacaktır. 

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise çorapların giyildiğinde katlanmaması veya kıvrılmamasıdır. Nasıl ki bir eşofmanı dizinize doğru katlamaya başladığınızda dizinizi giderek sıkıyor ise varis çorabı da aynı etkiyi gösterecektir. Kaldı ki üstte de bahsettiğimiz gibi yapısı zaten bacaklarınızı sıkacak şekilde tasarlanmıştır. Siz ilaveten katlı veya kıvrık şekilde bırakırsanız bacağınızı boğabilir ve kan akışını düzenlemek yerine bozabilir. 

Varis çorabı kullanan kişilerin şikayetçi olduğu konu ise genellikle kullanılması halinde bacaklarda baskı ve sıcaklık hissediliyor olmasıdır. Özellikle yaz aylarında bu tarz sizi rahatsız edebilecek yönleri bulunmaktadır. Tabi ki bunlar vücut sağlığınızı olumsuz olarak etkileyecek sorunlar değildir. Ve son olarak varis çorabının işe yarayıp yaramadığını öğrenmek için bacaklarınızdaki ağrı, şişlik ve ağırlık gibi etkilerin durumunu kendiniz tetkik edebilirsiniz. Çoraplar amacına ulaşıyor ise kullanıma doktor kontrolü altında devam edebilir ulaşmıyor ise yine doktor kontrolü ile farklı bir metot deneyebilirsiniz. 

Bu yazımızda sizler için varis tedavisi sürecinde kullanılan varis çorabı nedir ve faydaları nelerdir bunu anlatmaya çalıştık. Yazımızın arasında sıkça doktor tavsiyesi ve kontrolü altında kullanılması gerektiğini belirttik. Bunun bir sebebi de çorapların kendi içerisinde çeşitlere ayrılmasıdır. Keyfi olarak kullanmanız ve daha olumsuz olarak bakarsak yanlış çorap çeşidini kullanmanız faydadan çok zarar sağlayabilir. Bu nedenle varis çorabı kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi alınız.

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content