Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Tüketiminin Ne Gibi Sakıncaları Vardır?

Kendi çabalarıyla ya da profesyonel destek alarak doğal yollarla kilo veremeyen obezite hastalarının midelerinin küçültüldüğü ve bu yolla besin alımının kısıtlandığı tüp mide ameliyatı sonrasında hastaların yaşam tarzlarını A’dan Z’ye gözden geçirmeleri gerekir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası erken dönemde dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biri de alkol tüketimi ile ilintilidir. Her ne kadar tüp mide ameliyatı sonrası alkol tüketimi yasak olmasa da alkol tüketmeyi düşünenlerin bilmesi gereken birkaç kritik konu vardır.

 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Tüketimi

Tüp mide ameliyatı sonrası alkol tüketimi yasak değildir, ancak önerildiği ya da teşvik edildiği de söylenemez.Tüp mide ameliyatı sonrası alkol tüketimi hakkında şu hatırlatmaları yapmak istiyoruz:

  • Tüp mide ameliyatı sonrası ilk 6 ay alkol tüketilmemelidir.
  • Operasyondan sonra alkol tüketimi cerrahlar tarafından onaylansa dahi şekerli ve gazlı içeriğe sahip alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır. Gazlı ve yüksek şekerli içecekler hem çok kalorilidir hem de mideyi rahatsız edebilir.
  • Tüp mide ameliyatı sonrasında mümkün olduğunca az alkol tüketilmelidir, mide küçüldüğünden ve alkol doğrudan ince bağırsağa gittiğinden alkolün etkisi yükselir.
  • Alkol tüketimi düzenli hale gelirse mutlaka profesyonel destek istenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Alkol Tüketimi Neden Önerilmez?

Tüp mide ameliyatı sonrası alkol tüketiminin önerilmemesinin farklı nedenleri vardır. Öncelikle alkol yüksek kaloriye sahiptir ve özünde sıvı bir karbonhidrattır. Masum görünen alkollü içeceklerden birkaç kadeh tüketilmesi günlük kalori ihtiyacının karşılanması anlamına gelebilir. Dolayısıyla temel amacı kilo vermek olan hastaların alkol tüketerek kilo verme süreçlerini sekteye uğratmaları hem cerrahlar hem de hastalar açısından istenen bir durum değildir.

Hızla kilo verildiği postoperatif dönemde az miktarda alkol tüketilmesi dahi kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesine neden olabilir. Alkol tüketimi ile birlikte hastalar bilinç ve denge kaybı, konuşma bozukluğu, görüş azalması ve kafa karışıklığı gibi istenmedik yan etkiler yaşayabilirler.

Mide küçültme ameliyatı öncesinde bağımlılıkları olan hastaların mide küçültme ameliyatı sonrası dönemde yeni bir bağımlılıkla tanışmaları olasılığının yüksek olduğu kabul edilir. Dünya genelinde birçok obezite hastasının yeme bağımlılığının postoperatif süreçte alkol bağımlılığına dönüştüğü bilinmektedir.

Sonuç olarak, eğer siz de tüp mide ameliyatı ile hayatınızda yeni bir sayfa açmak ya da postoperatif süreçte alkol tüketimi ile ilgili soru işaretlerinizi netleştirmek istiyorsanız cerrahlara danışmalısınız. Alkol tüketme sıklığını minimum seviyede tutarsanız alkolün neden olabileceği olumsuzlukları engelleyebilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/metabolic-and-bariatric-surgery-blog/2012/july/can-you-drink-alcohol-after-weight-loss-surgery

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content