Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Hazırlık Süreci

Obezite ile mücadele döneminde, uzun yıllardır diyet ve yöntemlerini denemiş kimselerin başvurduğu yöntemlerin sonuç vermemesi ile birlikte bu ameliyata başvurmalar mevcuttur. Bu ameliyata başvurmadan önce belli başlı aşamaları takip etmek gerekiyor. Buna da ön hazırlık denmektedir.  
İlk olarak kişi anestezi uzmanı tarafından teste tabi tutulur. Olası risklerin olup olmadığı belirlenir. Anestezi işlemleri sonrasında, kalp damar cerrahisi, kardiyoloji polikliniği, göğüs hastalığı ve psikiyatr gibi bölümlerde muayene ihtiyaca göre yapılabilir. Daha sonra detaylı bir kan tahlili yapılır ve karaciğer, böbrek gibi organlarında işlevlerini kontrol etmek için ek tahliller uygulanır. Tüm bu tetkikler tamamlandıktan sonra ameliyata uygun olup olmadığı belirlenir. Tüp mide ameliyatı olmadan evvel en gerekli tetkik, endoskopi ve karın ultrasonudur. Endoskopi ile yemek borusu ve mide incelenir, ameliyata engel olacak bir durumun olup olmadığı incelenir.  Ultrasonun yapılma amacı ise, karın içi organlarda, ameliyata engel teşkil edecek bir problem var mı yok mu tespit etmek. Eğer bir problem ile karşılaşılırsa öncelikli olarak o sorunlarım tedavi edilmesi gerekir. Bunların dışında ciddi kronik rahatsızlığı bulunan hastaların, öncelikli olarak o hastalıklarının tedavisine ve kontrol altına alınması sağlanır. Şeker, tansiyon ve solunum problemlerine karşın ameliyat olmadan önce belirli beslenme kuralları uygulanır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken hususların başında da sigara kullanımı gelir. Eğer sigara kullanıyorsanız,  operasyona başlamadan önce sigarayı bırakmaları uzman hekimleri tarafından söylenir. Sigara kullanımı iyileşme sürecini uzatır ya da bozar. Yeme içme işlemi ameliyattan bir gün önce sonlanır. Eğer almanız gereken daimi ilaçlar bulunursa sadece bir yudum su ile içilir. 

Ameliyat Öncesi Psikolojik Desteği Almalı Mıyım?

Tüp mide ameliyatı olacak tüm hastalar ilk olarak, ameliyatı olacak hastanede ki uzman psikologlar ile görüşmelidir. Uzman psikologlar hastaları rahatlatmak için, ameliyatı neden olması gerektiğini, bu ameliyatın nasıl bir ameliyat olduğunu, ameliyat işlemi bittikten sonra kendilerinin nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini, nelerle karşılaşabilme ihtimallerinin olduğunu, beslenmelerinin nasıl olması gerektiğinin, yaşam şekillerinde ne tür değişmelerin meydana gelebileceğini ve son olarak duygusal olarak bir bunalımın olabileceğini söylerler. Hastaların ameliyat öncesinde bilinçli olmaları ameliyatı ve sonrasını daha kolay geçirtecektir.

Ameliyat Öncesinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tüm tüp mide ameliyatı olacak hastaların, bu ameliyata başlamadan önce belli bir süre boyunca uymaları gereken bir diyet listeleri bulunur. Bu diyet listeleri, ameliyatın gerçekleşeceği hastanelerdeki uzman diyetisyenler tarafından itinayla hazırlanır. Diyetin uygulanacağı süre ve miktar, ameliyatı olacak kişinin, fiziksel özelliklerine ve metabolizmasına göre değişmektedir. Ameliyat olacak kişiler ameliyata girmeden en az iki gün öncesinde bol proteinli, taneleri olmayan çorbalar, şekersiz meyve suları tüketilmeli. Et ve sebzeler haşlanmış olarak yağsız bir şekilde tüketilir. Süt, ayran, bitki çayları, el yapımı meyve sularının tüketiminde bir sıkıntı olmamaktadır. Çünkü sıvıların tüketimi, midemiz açısından daha iyidir. Sıvılar midemizde daha rahat sindirilecektir.  Ameliyat dönemlerinde yağsız yiyecekler tüketilmesinden maksat, karının içinde ve karaciğerde yağlanmalar azalır ve kişi daha rahat olacaktır. Aynı şekilde şekersiz gıdaları yemek de karaciğer için iyi olacaktır. Karaciğer daha hızlı çalışacaktır. Ameliyat sonrasında da iyileşme daha hızlı olacaktır.   Obezite işlemi olarak da bilinen bu ameliyattan 2 hafta önce özel bir diyetin uygulanmasının ilk nedeni olabildiğince vücuttaki kalorileri vücuttan atıp, düşük kalori ile operasyona girmek. İkincisi ise karaciğeri toparlamak. Karaciğeri büyüme yapmış ve yağlanmış kimselerin ameliyat esnasında ve sonrasında riskleri çok fazladır.

Ameliyat Öncesi Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Tüp mide ameliyatı olmadan 2 hafta önce uygulanması gereken diyet şöyledir. Diyete tüm kuralları ile uyarsa hastalar, ciğer de küçülme hızlıca gerçekleşir. Bilimsel veriler incelendiğinde, 6 ayda yapılan diyet ile 2 hafta boyunca yapılan sıkı diyetin aynı sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bu diyet hastaların aynı şekilde ameliyat sonrasında yapması gereken diyet için de ön hazırlık olabilir. Ameliyat öncesi, proteini fazlaca alın ve yağsız et tüketin. Kaloriyi olabildiğince az almaya çalışın.   Sabah kahvaltısında: bol proteinli, şekersiz shake tüketin. Öğle yemeği: Yağı az hatta yağsız et ve yağda pişmemiş sebze tüketimi. Haşlanmış olması tercih edilir. Akşam yemeği: öğle yemeğinde olduğu gibi yağsız et ve haşlanmış sebze. Bu ana öğünlerin yanında,  ara öğün olarak düşük karbonhidrat içeren, protein içeriği fazla bar tüketilebilir. Bunun yanında, badem, ceviz ve salata da tüketilebilir. Diyet esnasında bol su ve sıvı tüketmeye özen gösterilmesi lazım. Yeteri oranda su tüketirseniz, açlık hissiniz oldukça azalacaktır. Suyun dışında sıvıları tüketirken şekersiz olmasına özen gösterin.  Ameliyat olmazdan en az iki gün önce gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Kafeinli ve gazlı içecekler ameliyat esnasında mide de şişkinlik meydana getirebilir. Ameliyatın güzel geçmesi için bütün talimatlara uyulmalıdır. 
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content