Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alınır Mı ?

Sağlık açısından veya estetik olarak güzel görünmek açısından çoğu kişi kilo vermek istiyor. Bunun için çeşitli diyetler ve spor yapıyorlar. Kilo problemi çağımızın ciddi sorunlarından birisi haline gelmiş bulunmaktadır. İnsanların kilo verme isteği, kilo vermek için uygulanması gereken tüm yöntemleri uygulayabilecek kadar fazladır. Ve genelde diyet ve spordan istedikleri sonuçları elde edemeyen ileri seviyedeki obez hastaları kilo vermek için ameliyat masasına yatmaktan başka çare görmüyorlar.

Mide küçültme ameliyatı, gastrik bypass ve kelepçe midenin küçülmesi için yapılan cerrahi operasyonlardır. Mide küçültme ameliyatına tüp mide ameliyatı da denilmektedir. Çünkü ameliyat sırasında mide tüpe benzer bir şekil alıyor. Bu ameliyatta midenin büyük bir kısmı alınır ve midenin kapasitesi azaltıldığı için kişi çok az yemek yemeye başlar. 

Gastrik bypass ameliyatı ise mideyi küçültmekle birlikte bağırsaklarda yapılan bir işlemdir. Bypass, kısa yolu kullanmak demektir. Gastrik bypass mideden bağırsaklara geçiş yolu oluşturmak demektir. Mide çıkışını tıkayan ve diğer çeşitli hastalıklarda uygulanan bir işlemdir. Obezite içinde, midenin büyük bir kısmının devre dışı bırakıldığı, tüketilen gıdanın bağırsakların sadece yarısını kullanarak sindirilmesine yardımcı olan bir işlemdir. Mide küçültme ameliyatının üzerinden uzun süre geçtikten sonra eğer kilo alımı olursa ve hasta tekrar ameliyat olmak isterse hastaya gastrik bypass ameliyatı önerilmektedir. 

Mide Küçültme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İleri seviyedeki obez hastaların son çare olarak başvurduğu kelepçe taktırma yöntemi ise tıptaki adı ile silikon gastrik banttır. Yemek borusu ile mide arasındaki bir bölgeye silikon gastrik bant yerleştirilir. Bu bandın zararlı bir etkisi yoktur. Silikon gastrik bant sayesinde mide iki bölüme ayrılır ve aşırı yemek yemeyi engellemektedir. 

Bunlardan en çok tercih edileni tüp mide ameliyatıdır. 45 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşen bu ameliyattan 3 gün sonra hastalar taburcu edilir. 2 hafta sonra iş hayatlarına tekrar dönebilmektedirler. Kapalı ameliyat yönetimi ile çok küçük milimetrik kesiler meydana getirilerek yapılan bir işlemdir. Ameliyattan sonraki ilk gün biraz ağrı olur ama sonraki günlerde ağrı hissedilmez .Yan etkileri ve riskleri vardır.

Bu risklerden en çok korkulanı embolidir. Yani kanın pıhtılaşması sonucu pıhtının hayati organlardan birinin damarını tıkamasıdır. Bu yüzden kanın pıhtılaşmaması için ameliyattan 5-6 saat sonra hastalar yürütülür. Ameliyattan sonra emboli ile karşı karşıya kalmamak için hastaya ameliyattan bir gün önce kan sulandırıcı iğne tedavisi uygulanması gerekir. Bu tedavinin ameliyattan sonra da bir ay kadar daha devam etmesi gerekmektedir.

Kilo alınır mı? 

Mide küçültme ameliyatı kilo vermenize yardımcı olur ama tek başına işe yaraması mümkün olmaz. Ameliyattan sonra doktorun verdiği diyet listesine ve egzersizlere düzenli olarak uyulması gerekir. Yaşam tarzınızı verilen diyetler ve egzersizlere göre değiştirmeniz gerekir. Artık yaşamınızı bu şekilde sürdürmeniz gerektiğini kabullenmelisiniz. Bu şekilde yavaş ve sağlıklı kilo kaybı gerçekleşir. 

Mide küçültme ameliyatı sonrasında tekrar kilo alınır mı düşüncesi çoğu hastanın en çok endişelendikleri ve çokça merak ettikleri konudur.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımı hastaya ve ameliyat şekline bağlı olarak değişmektedir. Mide küçültme ameliyatı esnasında mide olması gereken büyüklükten daha geniş bırakılır ise ameliyat sonrası kilo verimi olsa da istenilen kiloya ulaşılamaz. Bunun sonucunda tekrar kilo alımı başlar. 

Ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş ise bundan sonraki süreçte kilo alımı hastaya bağlıdır. Ameliyatın üzerinden uzun süre geçtikten sonra ameliyatın etkisi kaybolacaktır ancak kilo almak veya almamak tamamen size bağlıdır. Ameliyat sonrası diyetisyen tarafından verilen beslenme programına uymaz, şeker, yağ ve karbonhidrat ağırlıklı gıda tüketimine devam ederseniz kilo almaya başlarsınız. Eğer beslenme düzenini bozar ve daha fazla yemek yemeye başlarsanız mide gitgide büyür ve mide büyüdükçe siz daha fazla yemek yemeye devam edersiniz. Bundan dolayı da kilo almaya başlarsınız. Ancak beslenme düzenine aynı şekilde devam ederseniz mideyi büyütmez ve kilo almazsınız. 

Kilo alımı nasıl engellenir? 

Ameliyatın üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen beslenme ve egzersiz programlarınıza dikkat etmeniz gerekir. Aynı şekilde az yemeye devam etmelisiniz. Bu şekilde midenin büyümesini engellemiş olursunuz. Yağ, karbonhidrat ve şeker ağırlıklı gıdalardan uzak durulması gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Sağlıklı bir yaşam için zaten egzersiz yapılması gerekir ve sizin için egzersiz çok daha önemlidir. Bu yüzden sizin de yürüyüş, yüzme, bisiklet sürme gibi ağır olmayan egzersizlere devam etmeniz gerekiyor. Yani mide küçültme ameliyatından sonra yaşam tarzınızı bu şekilde değiştirmeniz gerekiyor ancak bu değişim kısa süreli olmaz ve hayatınıza bu düzende devam ederseniz kilo alma probleminiz de olmayacaktır. 

Ameliyatın üzerinden uzun süre geçtikten sonra ameliyatın etkisi kaybolacaktır ve yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmemiş, diyeti ,egzersizleri bırakmış ve  kilo almış olursanız bu yüzden tekrar ameliyat olmak isterseniz size gastrik bypass ameliyatı önerilmektedir. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content