Şeker Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Şeker ameliyatları laporoskopik teknikle yani halk arasında kapalı ameliyat yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Kapalı ameliyatla yürütülen tüm cerrahi girişimlerin ardından hasta konforu üst düzeyde olmaktadır. Bu da doğrudan iyileşme sürecinin daha hızlı, daha verimli, daha risksiz ve hızlı ilerlemesine olumlu katkılar sunmaktadır. Şeker hastalığı ameliyatı (metabolik cerrahi) sonrası iyileşme süreçleri, fazlalık tüm kiloların yeniden geri verildiği ve şeker hastalığının tamamen – büyük oranda geçtiği döneme kadar devam edecektir. Bununla birlikte cerrahi girişime bağlı iyileşmenin tamamlanabilmesi için de yaklaşık 90 gün gereklidir. Şeker hastalığı ameliyatının iyileşme evreleri hastanın genel sağlık durumu, diyabet derecesi, teşhis – tanı ve şeker ameliyatının ne kadar hızla gerçekleştiği gibi koşullara göre değişir İyileşme sürecini ise genel hatlarıyla – ortalama veriler üzerinden aşağıda anlatıldığı gibi olacağını söyleyebiliriz.

Şeker Ameliyatı Sonrası İlk İyileşme Süreci

 • Operasyondan sonra kontrol – denetim altında kalmanız için ilk 24 saatinizi yoğun bakımda geçireceksiniz. Bu süreçte narkoz etkisini yavaş yavaş geçirdiğiniz evreyi temsil etmektedir.
 • Yoğun bakım ünitesine alındıktan kısa bir süre sonra narkozun etkisinden çıkacak; el – kol – bacaklarınızı hareket ettirebilecek ve kendinizi konforlu hissettiğiniz bir pozisyona kısa sürede geçebileceksiniz.
 • Her iki kolunuzda da birer tansiyon aleti takılı olacaktır. Bu cihazlardan biri her 15 dakikada bir diğer ise her 30 dakika bir kan basıncınızı ölçümleyecektir.
 • Operasyondan sonra işaret parmağınızda oksijen değerinizi kontrol eden küçük bir ölçüm aparatı olacaktır.
 • Ameliyattan sonraki ilk birkaç saatinizde oksijen maskesi takılı olacaktır.
 • İlk 24 saat boyunca sadece su içebileceksiniz. Ardından gelen süreçlerde ise sıvı ve protein odaklı beslenme evreleriniz başlayacaktır. Bu durumdayken gerekli gıda maddeleri serum aracılığı ile sunulacaktır.
 • Operasyondan sonraki ilk gün akciğerlerinizi kuvvetlendirebilmek adına nefes egzersizlerinize başlayacaksınız.
 • Ameliyattan bir gün sonra hareket ederken, oturup – kalkarken basit yardımlara gereksiniminiz olabilir. Bu nedenle yanınızda bir refakatçi getirebilir ya da hastane personelimizden yardım talep edebilirsiniz.
 • İlk gün ayağa kalkarken – yürüyüş yaparken hafif şiddette baş dönmesi yaşamanız normaldir. Genelde ilk ayağa kakışta yaşanan bu sorun kısa sürede geçecektir.

Şeker Ameliyatı Sonrası Taburcu Olma ve İyileşme Evresi

 • Operasyon tamamlandıktan sonra 4 – 5 gün içerisinde taburcu işlemleriniz gerçekleştirilecektir.
 • Beslenme uzmanı – diyetisyen aracılığıyla sıvı – yarı katı yarı sıvı beslenme programınız verilecektir.
 • Günlük en az 1,5 litre su tüketimine özen göstereceğiniz ilk bir haftadan sonra 2 – 2,5 litre su tüketmeye özem göstermelisiniz.
 • İyileşme evrenizi kapsayan ilk 1 aylık süreçte mide koruyucu kullanacaksınız. İkinci ay ise safra kesesi koruyucu ilaçlar verilecektir.
 • Ağızdan normal beslenmeye geçene kadar hekiminizce gerekli gıda takviyeleri verilecektir. Bu takviyelerin başında kalsiyum ve vitamin şurupları vardır.
 • Ameliyattan sonra kan şekeri seviyeleriniz olağan seyrine dönene kadar şeker ilaçlarınızı devam ettirmeniz, dozu azaltarak devam ettirmeniz gerekebilir.
 • Her gün kan şekerinizi ve kilonuzu yazarak not etmeli ve kontrollerinizde doktorunuza vermelisiniz.
 • Şeker hastalığı ameliyatından sonra tansiyon ilaçlarınıza yönelik ihtiyaçlarınız tamamen ortadan kalkabilir ya da azalabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası ilk 15 günlük iyileşme evrenizde tansiyonunuzu düzenli aralıklarla ölçerek not ediniz ve kontrollerinizde doktorunuza veriniz.

Şeker Ameliyat Sonrası İleri Dönem İyileşme Süreci

 • Ameliyattan 3 hafta sonra işinize dönebilirsiniz.
 • İlk 3 ay aşırı efor gerektiren her türlü fiziksel aktiviteden uzak durmalısınız.
 • İlk 15 gün cinsel birleşim yaşamayınız. 15 günün ardından çok hareketlilik olmadan cinsel deneyime başlayabilirsiniz. Tam bir cinsel aktivite için en az 30 gün bekleyiniz.
 • Şeker ameliyatı sonrası aşırı kilolarınızın yaklaşık %80’ini ilk bir yıl dolmadan önce vermiş olacaksınız. Ayrıca ilk bir yıl içerisinde şeker hastalığınız da olumlu oranda iyileşme sağlanmış olacaktır.
 • İlk 1 yıl boyunca sık sık tartılmalı ve not etmelisiniz. Notlarınızda tansiyon değerleriniz de bulunmalıdır.

Şeker ameliyatında kullanılan dikişleriniz 10 gün sonra alınacaktır. Ameliyat sonrası doku hasarı iyileşmesi 4. Ay itibariyle etkili biçimde gözlemlenecektir. Şeker hastalığınız yüksek kapasiteli olarak birinci yılın bitiminden itibaren iyileşmeye başlar. Ameliyattan kısa bir süre sonra ameliyat öncesinde yapamadığınız her türlü fiziksel aktiviteyi ve hareketliliği kolayca yapmaya başlayacaksınız. Beslenme ve dikkat edilmesi gereken kriterlere dikkat ederseniz iyileşme evreniz çok daha hızlı ve kolay olacaktır.

Şeker Ameliyat Sonrası İyileşme Sürecinde Gerçekleştirilecek Kontroller

Aşağıda sıralanan kontrol, tetkik ve muayenelere ek olarak hekiminizce gerekirse mide için endoskopi de istenebilir.

 1. Ameliyat sonrası 1. Ay kan – idrar testleri – genel kontrol – muayene
 2. Ameliyat sonrası 3. Ay kan – idrar testleri – genel kontrol – muayene
 3. Ameliyat sonrası 6. Ay kan – idrar testleri – genel kontrol – muayene
 4. Ameliyat sonrası 1. Yıl kan – idrar testleri – genel kontrol – muayene
 5. Ameliyat sonrası 18. Ay kan – idrar testleri – genel kontrol – muayene
 6. Ameliyat snrası 24. Ay kan – idrar testleri – genel kontrol – muayene

İyileşme sürecinizi daha konforlu, rahat ve hızlı geçirmek için dikkat edilmesi gerekenlere özen gösteriniz. Beslenme uzmanı – diyetisyence ön görülen diyet programlarına riayet ediniz. Sigara – alkol – kafeinden uzak durunuz.

 

 

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content