Şeker Hastalığı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Sık idrara çıkma, çok su içme, cilt yaralarında geç iyileşme ve ağız kuruluğu gibi belirtilerle etkisini hissettiren; tedavi edilmediği ve kontrol altına alınmadığı takdirde sinir hasarına, görme bozukluklarına, böbrek ve küçük kan damarlarında hasarlara, kalp ve damar hastalıklarına yol açabilen tip 2 diyabet, şeker hastalığı ameliyatı ile kesin olmamakla birlikte  yüksek oranda tedavi edilebiliyor. Bu yazımızda şeker hastalığı ameliyatı sonrası beslenme ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

“Şeker hastalığı ameliyatı sonrası hastalar eskiye oranla daha az acıkırlar ve iştahlarını büyük ölçüde kaybederler. Az miktarda yemek tüketseler dahi hızla tokluk hissine ulaştıkları için ameliyattan sonra geçici bir süre halsizlik sorunu ile karşılaşabilirler.”

Şeker Ameliyatı Sonrası Sıvı Diyeti (Operasyon Sonrası İlk 15 Gün)

Şeker hastalığı ameliyatı sonrası ilk 15 günlük periyotta hastalar sıvı diyet dönemine girerler. Mide küçültme işleminin de gerçekleştiği operasyon sonrası komplikasyon riskinin mümkün olduğunca azaltılması için taneli besinlerin tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır. Hastalar sıvı beslenme döneminde aç kalmamaya özen göstermeli, protein içeren berrak sıvıları tüketmelidir. Şeker ameliyatı sonrası sıvı diyeti kapsamında et suyu, tavuk suyu ve protein ihtiva eden içecekler tercih edilebilir.

Şeker ameliyatı sonrası sıvı beslenme döneminde;

 • Konsantre meyve suları tüketilmemelidir. Şeker barındırmayan ev yapımı kompostolar tanesiz olduğu sürece tercih edilebilir.
 • Asit salgısını arttıran veya fazla ekşi meyvelerin suları içilmemelidir.
 • Ara öğünlerde protein ihtiyacının karşılanması adına protein tozları, ayran veya süt gibi gıdalar tüketilebilir. Süt ve ayran gaz yapabileceği için laktozsuz çeşitleri tercih edilmelidir.
 • Öğlen ve akşam öğünlerinde yağı alınmış kemik suyu, tavuk suyu ve et suyu gibi besleyici gıdalar tüketilmelidir. Ancak sıvıların içerisine mideyi rahatsız edecek baharatlar eklenmemelidir.

Şeker Ameliyatı Sonrası Püre Diyeti (Operasyon Sonrası 15 – 30 Gün Arasında)

Sıvı diyet dönemi tamamlandıktan sonra şeker hastalığı ameliyatı olanlar püre diyet dönemine geçebilirler. Katı sıvı ayrımının mutlaka öğrenilmesi gereken bu süreçte porsiyon kontrolü sağlanmalıdır. Sağlıksız pişirme yöntemleri ile hazırlanan ve mideyi rahatsız edebilecek yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Şeker ameliyatı sonrası püre beslenme döneminde;

 • Püre şeklinde de olsa katı gıdaların yavaş yavaş tüketilmeye başladığı bu süreçte katı sıvı ayrımı yapılmalıdır.
 • Yeterli miktarda protein tüketildiğinden emin olunmalı; püre formunda yumurta beyazı ve yağsız peynir; laktozsuz süt ve protein içecekleri tercih edilmelidir.
 • Asitli, ekşi ve çok tatlı meyveler püre kıvamında olsa dahi tüketilmemelidir.
 • Çiğ sebzelerden uzak durulmalı; kırmızı et, tavuk ve balık eti blenderdan geçirilerek tüketilmelidir.
 • Sebze ve et yemeklerinin içerisine çok baharat eklenmemeli, sağlıklı pişirme teknikleri kullanılmalıdır.
 • Püre beslenme döneminde yiyecekler iyice çiğnenmelidir; aksi takdirde bulantı, kusma ve kramp gibi şikayetler yaşanabilir.

 

Şeker Ameliyatı Sonrası Katı Diyeti (Operasyondan 1 Ay Sonra)

Şeker ameliyatı olanlar için katı beslenme dönemi operasyondan bir ay sonra başlar. Katı beslenme döneminde dikkat edilmesi gereken beslenme alışkanlıkları püre dönemi ile aynıdır. Püre beslenme ile katı beslenme arasındaki tek fark besinlerin püre diyet sürecinde blenderdan geçirilmesidir.

Katı beslenme döneminde dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Protein içeriği yüksek gıdalara beslenme düzeninde yer verilmelidir.
 • Katı sıvı ayrımına her zaman dikkat edilmelidir.
 • Besinler küçük parçalara ayrılmalı ve çok iyi çiğnenmelidir.
 • Sebze veya et yemeklerinde salça ve baharat kullanımı en azından operasyondan sonra ilk 3 aylık dönemde kısıtlanmalıdır.
 • Kuruyemiş, sarımsak, soğan ve çiğ sebze tüketimine operasyondan 3 ay sonra başlanabilir.

 

Kaynak:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3747905/

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content