Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Sürede İşe Dönülebilir?

Obezite hastalığı nedeniyle genel sağlığı riske giren ve hayat konforu düşen hastaların başvurabildiği mide küçültme ameliyatı sonrası yapılması gerekenler giderek daha çok merak ediliyor. Mide küçültme ameliyatının hangi teknikle uygulandığına göre işe dönüş süreci de değişebiliyor. Bu yazımızda mide küçültme ameliyatı kapsamında değerlendirilebilen mide balonu uygulaması, tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatı sonrası işe dönüş süreçleri ile ilgili bilgi aktaracağız.

Mide Balonu Uygulaması Sonrası İşe Dönüş

Mide balonu uygulaması mide küçültme ameliyatları sınıfında değerlendirilse de özünde endoskopik bir işlemdir. Hastanın midesine endoskopik yolla şişirilebilen silikon bir balonun koyulması ile karakterize mide balonu uygulaması mide hacmini kısıtlayarak besin alımının azaltılmasını ve böylelikle hastaların kilo vermesini hedefler. Mide balonu sonrası hastalar 2 günlük sürecin ardından günlük hayatlarına dönebilirler. Doktorların onayı olduktan sonra işe dönülmesi için uzun sürenin geçmesi gerekmez. Her ne kadar mide balonu uygulaması cerrahi bir işlem olmasa da hastaların mide balonuna alışmaları için bir hafta boyunca dinlenmeleri önerilir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İşe Dönüş

En yaygın tercih edilen mide küçültme ameliyatı olan tüp mide ameliyatı günümüzde laparoskopik yöntemle gerçekleştirilmektedir. Midenin hacminin kalıcı olarak cerrahi yöntemle küçültüldüğü bu operasyon sonrası hastalar aynı gün ayağa kalkıp kısa mesafelerde yürüyebilirler. İşe dönüş süresi ise hastaların çalıştıkları işe göre değişebilir. Masa başı işte çalışan hastalar operasyondan bir hafta sonra işe dönebilirken, ağır işte çalışanların yaklaşık bir ay beklemesi gerekebilir. Tüp mide ameliyatı olanlar için işe başlama zamanı yapılan kontrollerin ardından cerrahların önerileri doğrultusunda belirlenir.

Gastrik Bypass Sonrası İşe Dönüş

Hem midenin küçültüldüğü hem de besin alımının azaltıldığı gastrik bypass ameliyatı hızla kilo verilmesini sağlayan bariatrik cerrahi yöntemlerinden biridir. Tüp mide ameliyatı gibi laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatı sonrası işe dönülmesi için ortalama olarak bir haftalık sürecin geçmesi gerekir. Kişi masa başı işte çalışıyorsa cerrahların da onayıyla operasyondan bir hafta sonra işe başlayabilir. Hasta yoğun aktivite gerektiren bir işte çalıştığı takdirde ise dinlenme süreci bir aya çıkabilir.

 

 

 

 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Masa başı bir çalışansanız cerrahi girişimden 7 gün sonra işe dönebilirsiniz. Ağır ve hareketli bir işiniz varsa tüp mide işleminden sonra işe dönüş için bir ay beklemeniz yerinde bir seçim olacaktır. Net sürenin hekiminiz tarafından verilebilmesi için, muayenelerinizin neticesine ve işinizin durumuna bakılır.

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Yine tüp mide aşamasında olduğu gibi masa başı bir çalışansanız 7 gün beklemeniz yeterli olacaktır. Lakin ağır ve hareketli bir iş yaşamınız varsa bu süre bir aya kadar çıkabilir. İşe dönüş için acele etmemeli, iş durumunuzu – iş hareketliliğinizi hekiminize söylemeli ve operasyon sonrası yapılacak muayenelere göre kararı doktorunuza bırakmalısınız.

Mide Balonundan Sonra Ne Zaman İşe Dönülebilir?

Mide balonu her ne kadar cerrahi bir girişim olmasa da zayıflamaya yardım olucu yöntemlerden biridir. Bu nedenle mide balonu taktıranların işe dönüş için ameliyat kadar beklemesine lüzum yoktur. Uygulama sonrası ikinci - üçüncü günde işe dönebilirsiniz.

Mide Botoksundan Sonra Ne Zaman İşe Dönülebilir?

 

Kaynak:

https://www.winthropbariatrics.com/life-after-bariatric-surgery/returning-to-work-after-bariatric-surgery.ph

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content