Tüp Mide Ameliyatında Yaş ve Kilo Sınırı Nedir?

Dünyada ve ülkemizde her gün insanlar farklı türlerde ameliyatlar olmakta. Bunlardan obezite hastası olanlarınsa en sık başvurduğu cerrahi işlemlerden birisi de kuşkusuz tüp mide ameliyatı. Tüp mide ameliyatı yaptırmayı düşünen bir birey tabi ki ameliyat hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir. Bunlardan en çok karşılaşılanlardan birisi de ameliyatın gerçekleştirilebilmesi için yaş ve kilo sınırı olup olmamasıdır. 

Tüp Mide Ameliyatını Herkes Yaptırabilir Mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerek ki, tüp mide ameliyatı denilen cerrahi operasyonun temel hedefi kilo vermeye ve beslenme alışkanlıklarını düzeltmeye yardımcı olmaktır. Bu nedenle de bu ameliyat, kilo sorunu olmayan kişiler için doğru değildir ve önerilmez. Yeme sorunu yaşamayan kişiler veya fazla kilolarını vermekte zorlanmayan hastalar için tüp mide ameliyatı yaptırmak gereksiz ve risklidir. Aşağıda verilen kriterlere uymayan kişilerin bir uzmana danışmadan tüp mide ameliyatı olmasını önermiyoruz.

Tüp mide ameliyatı olmak için uyulması gereken kriterler:

*Vücut kitle indeksi 45 değerlerinin üzerinde (morbid obez diğer bir deyişle ileri derecede obez) olan hastalar.

*Vücut kitle indeksi 35-45 arasında olan ve aşırı kiloya bağlı bağlı olarak tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sağlık sorunlarına sahip olanlar da morbid obez sınıfında ele alınıyor ve tüp mide ameliyatı olmaya ihtiyaç duyabiliyorlar.

*Son olarak obezite hastalığıyla bağlantılı olarak “yeni” tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğuna sahip ve vücut kitle indeksi 30-35 arası hastalar da uzman bir obezite doktorunun yetkisi ile ameliyata alınabiliyor.

Kısacası bu ameliyat estetik kaynaklı değil, sağlık sorunlarının giderilmesine öncelik verilerek yapılıyor. Bu nedenle bazı şartlara uymanız ve belirtilen kriterlerde olmanız önem arz ediyor. Sağlıklı bir kiloya sahip birey veya olmanız gereken kilonun altında zayıf bir kişiyseniz ne yazık ki bu ameliyatı yaptırmanız sizin için doğru olmuyor. Bu gibi durumlarda doktorunuz muhakkak sizi uyaracaktır yalnız biz de sizi uyarmış olalım.

Tüp Mide Ameliyatında Yaş Sınırı Nedir?

Tüp mide ameliyatı olarak da bilinen mide küçültme ameliyatı ortalama 18-65 yaş arasındaki bireylere yapılabilir. Kişinin tüp mide ameliyatına uygun bir aday olabilmesi için, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen Vücut kitle İndeksi (VKİ) değerlerinin en az 35 olması veya bunun üzerinde olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış bireyler için obezite hastalıklarının derecesiyle birlikte daha önceden saydığımız hastalıklara sahip olup olmamaları önemlidir ve doktor kararının yanı sıra ebeveynlerinin de onayının alınması gerekir. 65 yaşını aşkın bireyler için ise sağlık durumları ve ameliyatın onlar için ne kadar gerekli olduğu (hastanın kilosuyla bağlantılı yaşadığı sıkıntıları ve sorunları) değerlendirilmelidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Revizyon Ameliyatı Nedir?

Revizyon olarak adlandırılan ameliyatlar, tüp mide ameliyatı sonrasında kendini gösteren hızlı geri kilo alımı, midede gereğinden fazla daralma veya sindirim sisteminde oluşan kaçaklar gibi birbirinden farklı komplikasyonlardan dolayı yapılan cerrahi işlemlerdir. Böyle revizyon ameliyatlarının en çok rastlanılan nedeni de genel olarak hastaların tekrar kilo almalarıdır. Bu kişilerin tekrar kilo almalarındaki temel nedenleri kişilerin yeterli düzeyde takip edilmemesi, kişilerin yetersiz ve eksik bilgilendirilmesi veya bilgilendirilmiş olsalar bile sürece uyum konusunda sorun yaşamaları oluşturur. Bundan kaynaklı olarak hastaların %20 oranı civarlarında tekrardan kilo aldıkları gözlemlenmiştir. Hastalara uyguladığımız tüp mide ameliyatı sonrası revizyon ameliyatı cerrahisinin doğru seçimi çok önemli bir yere sahiptir. Bu ameliyatlar teknik açıdan bizi daha çok zorlar, kesinlikle tecrübeli ve uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdırlar. Günümüz şartlarında tüp mide ameliyatlarının yapılma sayısının artmasıyla birlikte revizyon ameliyatları da artış göstermiştir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve bunlar gibi yandaş olarak adlandırılan hastalıklara sahip olan veya tekrar kilo alma sorunu yaşayan hastalara önerilen özel ameliyat çeşitleri vardır. En uygun ameliyat şekli hastayla görüşülüp, konuşulup değerlendirmeye alındıktan sonra uzmanlarca karar verilenlerdir.

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content