Dr Hasan Erdem

Tüp mide ameliyatları, vücut kitle indeksi en az 35 ve üzeri olan hastalar için yapılabilen bir cerrahi operasyondur. Her obezite hastasına doğrudan önerilmez – doğrudan yapılmaz.

Her obezite hastasının talebiyle gerçekleştirilmez. Kaba tabiriyle midenin yaklaşık %90’ının alınmasıyla gerçekleştirilen bu ameliyatın, ameliyat esnası, sonrası yaşayabileceğiniz tüm durumlar ve olasılıklar burada yer almaktadır.

Genel anestezi altında yürütülen operasyon genelde 1 saatin altında sürmektedir. Obezite oranına göre biraz daha artabilmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Tüp mide ameliyatı olanların yorumlarını incelediğimizde karşımıza çıkan en sancılı sürecin ameliyatın yapıldığı ilk 24 saatlik süreç olduğunu söyleyebiliriz. Operasyon sonrasında hastadan hastaya – hastanın ağrı eşiği seviyelerine göre değişmekle beraber ilk 24 saat boyunca orta düzey ağrı kesiciler ve yüksek düzey ağrı kesiciler kullanılmaktadır.

Yeşil reçeteli – kırmızı reçeteli ilaçlarla ilk günün sancılı süreci atlatıldıktan sonra kalan ağrı seviyeleri normal ağrı kesicilerle giderilebilir düzeyde olmaktadır. Tüp mide ameliyatı olanların yorumlarında ifade ettikleri bir diğer önemli şikayet ise beslenme konusudur.

Operasyondan sonra aşamalı olarak sıvı, püreli ve katı gıdaya geçiş dönemleri vardır. En çok zorlanılacak süreç elbette ilk süreçtir. Tamamen sıvı odaklı beslenme gerektiren bir dönemi ifade etmektedir. Ameliyat olanların en çok yakındığı şikayetlerdendir. 

Tüp Mide Ameliyatının İlk Günü

Tüp mide ameliyatı sonlandıktan sonra ameliyathanede uyanacaksınız ve solunumunuzu tek başınıza sürdürebilir olacaksınız. İlk saatler genel anestezinin etkisinde olduğu için ağrınız hemen hemen hiç olmayacaktır. Ardından yavaş yavaş ağrınız şiddetlenmeye başlayacaktır.

Belirli şiddet seviyesine geldikten sonra ek ağrı kesiciler serum yoluyla verilecektir. Ameliyathaneden derhal derlenme odasına gönderileceksiniz. Bu kısımda başlayabilecek ağrılarınız, mide bulantısı gibi şikayetlerinizle ilgilenilecek ve kontrol altına alınacaktır. Genel anestezinin etkileri geçene kadar sıklıkla takip edileceksiniz. 

Genel anestezinin etkilerinin geçme süresi hastadan hastaya göre değişmektedir. Eğer sigara – alkol gibi alışkanlıklarınız ve kalp * akciğer problemleriniz var ise ağrı eşiğiniz, genel anestezinin etkilerinin geçme süresi gibi etkilerin şiddeti de artacaktır.

Ağrılarınız arttıkça cihaz tarafından otomatik ağrı kesici enjekte edilecektir. Lakin doz aşımı yapılmaması için gerekli tedbirler de alınacaktır. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ağrı Şikayetleri

Ameliyat sonrası genel anestezinin yüksek etkisi geçer geçmez ağrılarınız artacaktır. Ağrı artma durumu ve süresi hastadan hastaya göre değişir. Ancak en fazla ilk 24 saate kadar şiddetli olmaktadır.

Ağrı eşiği yüksek olan hastaların ise daha kısa sürmekte ve daha az şiddetli olmaktadır. Ağrı hissedeceğiniz bölge tamamen karın bölgesidir. Bazen omuz ağrıları, göğüs kemiği, kalp de de hissedebilmeniz normaldir. Hekim tarafından sık sık kontrol edileceksiniz ve gerekli tüm tetkikler zamanında yapılacaktır.

Operasyon esnasında genelde 4 kesi yeterlidir. Bazı durumlarda kesi sayısı 5 ya da 6’ya yükseltilebilmektedir. 4 kesi atıldığı durumlarda bunlardan iki adeti yarım santim, iki adeti de bir santim boyutlarında yapılmaktadır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İlk Günler Yapılacak Diyet Nasıldır?

Operasyon tamamlandıktan sonraki ilk 6 saat süreç boyunca su dahil herhangi bir gıda almayacaksınız. Gerektiğinde dudaklarınız suya batırılmış pamuklarla ıslatılacaktır. İlk 6 saat bitmeden evvel kesinlikle bir yudum dahi su tüketmemelisiniz. Süre biter bitmez küçük yudumlar şeklinde ılık – soğuk su tüketmeye başlayabileceksiniz.

İlk gün boğazda kuruma hissi ya da tahriş hissi var olabilir. Her hastada olmaz olsa da hastadan hastaya hissin şiddeti değişir. Bu tür durumlar için pastiller verilebilmektedir. Kuruluk ve tahriş hissinin sebebi boğazda yer alan Trakeal tüp’tür. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Açlık Hissi

Tüp mide operasyonu sırasında açlık hissini salgılayan Grehlin yapısı da çıkartılmaktadır. Bu nedenle ameliyattan sonra feci şekilde açlık hissedeceğim diye endişeye kapılmayınız.

İlk birkaç gün açlık hissetmeyeceksiniz ya da az oranlarda hissedeceksiniz. Her hastada olmasa da bazı hastaların şikayetlerinde açlık hissi olduğu belirtilmektedir. Ancak bu hastaların sandığı açlık hissi yaşadığı mide kramplarından ya da reflü belirtilerindendir. Özetle hasta açlık hissi ile bu belirtileri karıştırabilmektedir. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ayağa Kalkmak

Ameliyatın olduğu günün akşamı hastaların hepsini küçük adımlarla azar azar yürümeye yöneltmekteyiz. Her ameliyat sonrasında olduğu gibi yapılması gereken de budur.

Olası komplikasyonların azaltılması için gerekli bir tedbirdir. Vücudun hareketlenmesi gerekir. Ayrıca bu yürüyüşler karında biriken gazlardan kaynaklanan tüm ağrı ve ek yakınmalara da iyi gelmektedir. Bağırsak hareketlerinin başlaması için çok gereklidir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Psikoloji

Eğer ameliyat öncesi yeterli pozitif düşünceye sahipseniz ameliyat sonrası da pozitif olacaksınız. Ancak tedirgin, korkulu, endişeli, mutsuz bir şekilde ameliyata girdiyseniz ilk gün de psikolojiniz olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası vereceğiniz kiloları düşünerek motive olmalısınız.

Örneğin; bekle beni pilaj bu yaz sana geliyorum diyerek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Operasyon sonrası eski kötü beslenme alışkanlıklarınızı sonlandıracağınız için biraz mutsuz hissedebilirsiniz.

Ancak bilmelisiniz ki yaptığınız kötü alışkanlıklar sizi obezite hastası yaptı ve ameliyat seçerek bir doğru hareket yaptınız ve ilerleyen yaşamınızda daha sağlıklı beslenerek daha zinde olacağınızı hayal ediniz.

 


Kurumumuzda verilen tüm servisler ve Altunizade, Kısıklı Cd. No: 5/B 34662 Üsküdar/İstanbul adresinde kayıtlı Doç. Dr. Hasan ERDEM Obezite Kliniği firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Sitemiz üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Kurumumuz tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine bilgilendirme bilgileri, yeni hizmetler hakkında bilgiler, kampanya teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Sitemiz üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından sitemize elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız “Kullanıcı Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir. Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Sitemiz üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, “Üyelik Sözleşmesi” ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir.
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Kurumumuz, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece kliniğimizin kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
1.Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
2.Kurumumuz kullanıcılarla akdettiği “Üyelik Sözleşmesi”‘nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
3.Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
4.Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Kurumumuzun Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir talebinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu “Gizlilik Politikası” hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@drhasanerdem.com adresine email gönderebilirsiniz

Tanı ve tedavi amacıyla Hastanemize başvuran her birey bölümümüz tarafından denetlenen ve bu metinde yazılı hale getirilen hakları her aşamada takip edebilir.
Hizmetlerden Yararlanma Hakkı:
1. Hastanemize başvuran her birey fiziksel düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun, var olan tanı tedavi olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir.
2. Hasta doktoru ve/veya sağlık kurumunu seçme ve tedavinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir.
Saygı ve İtibar Görme Hakkı:
1. Hasta her zaman bireysel itibarı korunarak saygılı, nazik, şefkatli ve güler yüzlü bir ortamda tedavi olma hakkına sahiptir.
2. Her türlü hijyenik şartlar sağlanmış gürültülü ve rahatsız edici bütün etkenler giderilmiş bir sağlık hizmeti almaya hakkı vardır.
Mahremiyet Hakkı:
1. Hastanın gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakkı vardır. Mahremiyetinin korunmasını açıkça talep edebilir. Her türlü tıbbi müdahale, hastanın mahremiyetine saygı gösterilmek suretiyle icra edilir.
Bilgi İsteme Hakkı:
1. Hastanın sağlık hizmet ve imkanının neler olduğunu öğrenmeye ve sağlık durumu ile ilgili her türlü bilgiyi isteme hakkı vardır.
Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme:
1. Sağlık kuruluşunu seçmeye, değiştirmeye ve seçtiği sağlık kurumunda verilen sağlık hizmetlerinden faydalanmaya, sağlık hizmeti verecek vermekte olan tabiplerin ve diğer sağlık çalışanlarının kimliklerini, görev ve unvanlarını öğrenmeye seçme ve değiştirmeye hakkı vardır.
Kayıtları İnceleme Ve Bilgilerin Gizli Tutulma Hakkı:
1. Hasta, sağlık durumu ile ilgili bilgiler bulunan dosyayı ve kayıtları, doğrudan veya vekili ile inceleyebilir ve bir suretini alabilir. Bu kayıtlar, sadece hastanın tedavisi ile doğrudan ilgili olanlar tarafından görülebilir.
2. Gizliliğe uygun bir ortamda her türlü sağlık hizmeti almaya hakları vardır.
Reddetme, durdurma ve rıza:
1. Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
2. Hiç kimse; kendi rızası bulunmaksızın, tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı:
1. Hastanemizin imkanları ölçüsünde hastalara dini vecibelerini serbestçe yerine getirmeleri için gereken tedbirler alınır.
Ziyaret Ve Refakatçi Bulundurma Hakkı:
1. Hasta ziyaretçilerinin kabul edilmesi, Hastanemizin belirlenen usul ve esaslara uygun olarak ve hastaların huzur ve sükunlarını bozacak fiil ve tutumlara sebebiyet vermeyecek şekilde gerçekleştirilir ve bu konuda gereken tedbirler alınır.
2. Muayene ve tedavi sırasında hastaya yardımcı olmak üzere; mevzuatın ve Hastane imkanlarının elverdiği ve hastanın sağlık durumunun gerektirdiği ölçüde, tedaviden sorumlu olan tabibin uygun görmesine bağlı olarak, refakatçi bulundurması istenebilir.