Mide botoksu uygulaması cerrahi bir işlem değildir. Botoks uygulaması kas hastalığı olanlar dışında tüm hastalara yapılabilmektedir. Vücut kitle indeksi 35 ve altı olan tüm obezite hastaları için uygun bir seçenek olup kilo vermeye yardımcıdır. Dengesiz – sağlıksız beslenme alışkanlıklarının terk edilebilmesi için uygun zaman aralığının oluşturulmasında etkilidir. Geçici obezite tedavilerinden biri olup mide botoksu yaptıranların, mide botoksunun etkisinin geçene kadar sağlıklı beslenme alışkanlıklarına kavuşmaya çalışması gereklidir. Aksi halde yeterli fayda sağlanamaz. Mide botoksu her yaş grubundaki obezite hastalarına 15 – 20 dakika uygulanabilen bir tekniktir.

Mide Botoksu Olanların Yorumları

Mide botoksu yaptıranların yorumları genel olarak olumludur. Olumsuz dönüşler – olumsuz şikayetler yapan hastaların da eski beslenme alışkanlıklarını devam ettirerek, mide botoksunun faydalarından yeterince nasiplenemeyenler olduğunu belirtebiliriz. Mide botoksu, mide kaslarının kasılma hızlarını yavaşlatır, sindirimi yavaşlatır, açlık hissini bastırır niteliktedir. Bu özelliklerinden maksimum seviyede yararlanılmalı ve etkisi geçene kadar dengeli beslenme alışkanlıklarına adapte olunmalıdır. Buna ek olarak egzersiz – spor faaliyetlerine de başlandığı takdirde avantajlarından yararlanmamak mümkün değildir. 

Mide Botoksu Olanların Şikayetleri

Mide botoksu olanların şikayetleri incelendiğinde sadece ilk birkaç saati kapsadığını belirtebiliriz. Uygulama sonrası hastadan hastaya değişen oranlarda, boğaz tahrişi – kuruluğu şikayeti gözlemlenebilmektedir. Ancak bu etkiler birkaç saat ile bir gün arasında sınırlıdır. Bunun dışında başka bir şikayet – yan etki gözlemlenmemektedir. Mide botoksu yaptıranlardan bazıları şu nedenle şikayet ederler; mide botoksu kalıcı bir obezite tedavisi değildir. Etki süresi en fazla 6 ay – 8 ay aralığındadır. Mide botoksunun faydalarından bu süre zarfından yararlanmak gerekir. Mide botoksu tekrarlanabilmektedir. Lakin tekrarlama sadece hastaya bağlı değildir. Doktor muayenesinden sonra karar verilmektedir. Bu nedenle mide botoksu yaptırdıktan sonraki süreci iyi değerlendirmek gerekir.

Mide Botoksu Olanların Zayıflama Şikayetleri

Mide botoksu tek başına zayıflatamaz. Kişinin iradesine bağlıdır. Kalıcı bir obezite tedavisi değildir, ameliyat değildir. Endoskopi ile mideye enjektasyon yapılarak kas hareketlerini sınırlandıran bir tedavi tekniğidir. Mide botoksu olanlar eski beslenme alışkanlıklarına dönmez ve sağlıklı besinler tüketirlerse, mide botoksu tek başına toplam vücut ağırlığınızın %15’ini kaybetmenize yardımcı olur. Daha fazla kilo vermek ise kişinin iradesine bağlıdır. İradeden kasıt dengeli beslenmeye devam etmek, spor yapmak, egzersiz yapmaktır. Bu nedenle mide botoksu olduğunuzu ifade ederek alanında uzman bir diyetisyene danışmalı ve onun yönergeleri doğrultusunda sağlıklı beslenme zincirine katılmalısınız. Kesinlikle edinilen doğal beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçmemelisiniz. Aynı şeyi mide botoksu etkileri geçtikten sonra da devam ettirecek olursanız eski kilonuza ulaşmaz, mevcut kilonuzu koruyabilir ve daha da fazla kilo verebilirsiniz. 

Mide Botoksu Sonrası Mide Krampları

Mide krampları her hastada yaşanmamaktadır. Bazı hastalar ilk gün, bazı hastalar ilk günün sonunda mide krampı yaşayabilmektedir. Kısa sürede geçen bir etkidir. Şiddeti yoğun değildir. Ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur. 

Mide Botoksu Sonrası Mide Ağrısı 

Mide botoksu yaptıranların şikayetlerinde nadir de olsa ağrı yaşayanlar vardır. Ağrı eşiği düşük hastalarda ilk 24 saat hafif düzeyde ağrılar yaşandığı yorumlarla anlaşılmaktadır. Yaşanan ağrılar için ağrı kesici kullanımına gerek yoktur.

Mide Botoksu Sonrası Beslenme Zorlukları

Mide botoksundan sonra yaşayabileceğiniz tek zorluk aşırı sıcak sularla çay – kahve içememenizdir. Aslında içebilirsiniz lakin çok sıcak içecekler mide botoksunun etkilerinin daha hızlı geçmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle tüketilmemesi önerilmektedir. 

Mide Botoksu Sonrası Mide Bulantısı

Mide botoksu ile iştahınız sınırlandırılmış olacaktır. Daha seyrek acıkacaksınız ve iştahınız genelde kapalı olacaktır. Küçük porsiyonlarla doyabileceksiniz. Kendinizi zorlayacak olursanız ilk birkaç gün mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Elbette bu durum her hasta için aynı değildir. 

Mide Botoksu Olanların İştah Durumu

Mide botoksu hemen etki eden bir uygulamadır. Yapıldığı ilk andan itibaren 4 – 6 – 8 aya kadar görevini yerine getirir. Bu süreçlerde eskisine nazaran çok daha iştahsız, çok daha az açlık hissine sahip olacaksınız. Mide botoksu en çok ilk aylarda etkilidir. Zaman içerisinde yavaş yavaş etkisini azaltacaktır. Bu nedenle etkin olduğu aylar boyunca sağlıklı yaşam tarzına alışmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca fiziksel aktivitenizi arttırarak daha fazla kilo kaybına erişebilirsiniz. 

Mide Botoksu Yaptıranlar Nasıl Beslenmeli?

Ameliyattan sonra dinlenmeniz ve iyileşmeniz gerekecektir. Takip türü ameliyatın türüne göre değişmekle birlikte, yeterli vitamin ve mineral aldığınızdan emin olmak için doktorunuzun önerdiği takviyeleri almanız gerekecektir. Evde yürümek ve dolaşmak daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Fiziksel aktiviteler ile ilgili doktorunuzdan bilgi alın ve yavaş yavaş başlayın. Kendinizi daha rahat hissettikçe, daha fazla fiziksel aktivite ekleyin. Ameliyattan sonra, çoğu insan sıvı diyetten süzme peynir, yoğurt veya çorba gibi yumuşak bir diyete ve ardından birkaç hafta boyunca katı yiyeceklere geçer. Doktorunuz, hemşireniz veya diyetisyeniniz size hangi yiyecek ve içecekleri alabileceğinizi ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini söyleyecektir. Küçük öğünler yemeniz ve yemeğinizi iyi çiğnemeniz gerekecek.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content