Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır ?

Obezite cerrahisi diğer adıyla bariatrik cerrahi, son dönemlerde en çok gelişim gösteren alanlardan biridir. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam biçimi, genetik yatkınlık, hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkan ve önüne geçilmediği takdirde bireyin sağlığında ciddi problemlere yol açan obezite yani aşırı kilo alımı vakaları gittikçe artmaktadır. Obezite hastaları için tüp mide ameliyatı, diğer adıyla mide küçültme ameliyatı kurtarıcı niteliktedir. Tüp mide ameliyatı, dünyada en çok tercih edilen obezite cerrahisidir. Tüp mide ameliyatının hedefi, midenin ebadının daraltarak yediğiniz yemek miktarını kon trol etmenizi sağlamaktır. Elbette tüp mide ameliyatının belirli aşamaları ve sonrasında oluşan bazı durumlar mevcuttur. Mide boyutunun küçültülmesi sonrasında hastalar kabızlık ve gaz gibi sorunlarla karşılaşması muhtemeldir. 

Tüp mide ameliyatı sonrası gaz neden oluşur?

Midede gaz oluşumu sindirim sistemimizin olağan işleyişinin bir sonucudur. Gaz; midede hava birikmesi, midedeki asit dengesinde problem oluşması, bakterilerin bağırsakta aşırı üremesi gibi sebeplerden kaynaklı oluşabilir. Tüp mide ameliyatında, midenin bir kısmı alınır. Mide boyutunun küçülmesi sonucunda sindirim sisteminin uyum sağlaması biraz zaman alacaktır. Hastanın ameliyat sonrasında   birçok ağrı ve komplikasyon ile karşılaşması muhtemel. Bunlarda biri de gaz sorunudur. Gaz sancısı, birçok kişi için aşırı kaygı verici olabiliyor. Tüp mide ameliyatının doğrudan sindirim sistemi ile ilişkili olduğu düşünüldüğünde gaz sorunu ile karşılaşmanızın gayet olağan olduğunu bilmelisiniz. Midede oluşacak ödemlerden kaynaklı bağırsakta tıkanmalar olabilir. Midenin büyük bir kısmı alındığı için asit dengesinde bozulmalar meydana gelebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası; mide ve bağırsakta ödem ve şişkinlik meydana gelebilecek durumlardandır.  Bağırsakların ödemden kaynaklı tıkanması midedeki hava geçişini engelleyeceği için gaz sorunu yaşarsınız. Ayrıca ameliyattan sonra ilk 24 saat dışkı ve gaz çıkışının yapılması mümkün olmuyor. Eğer bu süreç çok uzarsa muhakkak doktorunuz ile görüşün. 24 saatlik bir gaz birikmesi beraberinde ağrı ve sıkışma hissini getirir. Bunun geçici bir süreç olduğunu düşünmeli ve sakin kalmalısınız. Herhangi bir ağrı kesici almamaya dikkat etmelisiniz. Gaz çıkışı yapıldığı takdirde hala ağrılarınız devam ediyorsa neden olduğunu tespit etmek için doktorunuz ile görüşün. 

Tüp mide ameliyatı sonrası gaz için öneriler

Gaz sorununun başlıca sebeplerinden biri, beslenmedir. Bu yüzden beslenme şeklinizi çok titiz ve dikkatli bir şekilde ayarlamalısınız. Zaten tüp mide ameliyatı sonrası, hastane diyetisyeni size en uygun olan beslenme şeklini hazırlayacaktır. Sadece diyetisyeninizin belirlediği düzende beslenmelisiniz. Bu süreç ikiye ayrılır. İlk 15 günlük süreçte sadece sıvı tüketimi ve sonraki süreç yani püre dönemi. Ameliyatınızın ilk günü hiçbir besin ya da sıvı tüketimi olmayacak. Yalnızca ağzınızda buz eritip emebilirsiniz. Sonrasında meyve suları, et suyu, şekersiz süzülmüş hoşaf ya da komposto gibi sıvı tüketimi başlayacak. İçerisine çubuk tarçın ya da karanfil atabilirsiniz ki bu da gaz sorununuza iyi gelecektir. Daha sonrasında yağsız, salçasız, sulu ve süzülmüş çorbaları içmeye başlayabilirsiniz. Beslenme süreci boyunca verilen talimatlara uymaya özen gösterin. Katı beslenme dönemine geçtiğinizde özellikle gaz yapan sebze ve baklagillerden uzak durun. Yediklerinizi uzun süre çiğneyin. Mümkün olduğunca yavaş yiyin. Az ve sık yemeye çalışın. Tüp mide ameliyatı olan hastaların en çok zorlandığı noktalardan biri az ve yavaş yemek oluyor. Uyum sağlamak için kendinize zaman tanımalısınız. Ameliyat öncesinde bu gibi durumlarla karşılaşacağınızın bilincinde olmalı ve psikolojik olarak kedinizi hazırlamalısınız. Doktorunuz bu süreçte size gereken desteği sağlayacaktır. Sıvı tüketimine çok dikkat edilmeli. Asitli içeceklerden; greyfurt, portakal gibi meyvelerden uzak durulmalı. 

Tüp mide ameliyatı sonrası gaz çıkarma

Tüp mide ameliyatı, sindirim sistemimizin en önemli organı olan mideye yapılan bir cerrahi işlemdir. Ameliyat sonrasında midenizin ve bağırsaklarınızın uyum sağlayabilmesi için sabırlı olmanız gerekiyor. Tüp mide ameliyatı sonrası gaz çıkarma, ilk 24 saat içerisinde çok düşük bir ihtimaldir. Sonrasında yavaş yavaş düzelmeye başlayacaktır. Fakat sizin bu süreçte belirtilen beslenme düzenine harfiyen uymanız gerekiyor. Mümkün olduğunca hareketsiz kalmamalısınız. Bol bol sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunları yaptığınız halde hale gaz çıkarmada sorun yaşıyor ve kabızlık, ishal gibi problemler ile karşılaştıysanız mutlaka doktorunuza başvurmalı, belirtilen talimatlara uymalısınız. Gaz çıkartılmadığı takdirde ciddi sancılara sebep olabileceği gibi daha ciddi komplikasyonların da önüne açabilir. Bu sebeple tüp mide ameliyatı sonrası gaz çıkarma sorunu ile karşılaşabileceğinizin farkında ve yapmanız gerekenlerin neler olduğu bilgisine hâkim olmaya çalışmanızı öneririz. 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content