Mide Katlama Ameliyatı

Bariatrik cerrahi yani obezite cerrahisi yöntemlerinden biri olan mide katlama ameliyatları tüm obez hastalara yapılmamaktadır. Gerekli kriterleri taşıyan, diyet programlarıyla başarı elde edememiş hastalar için uygundur. Bu operasyon tüp mide ameliyatı gibi diğer mide ameliyatlarıyla karıştırılmaktadır. Tıp dilinde Gastrik Plikasyon cerrahisi olarak anılan mide katlama ameliyatında mide kendi içerisine katlanarak boylu boyuna daraltılmakta ve obezite hastasının kilo vermesine, yeniden kilo almasının önüne geçilmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede tüketilen gıdaların mideye geçişi yavaşlatılır, mideye alınan gıda miktarı azaltılır. Mideden bağırsaklara geçiş de yavaşladığı ve miktar olarak da azaldığı için emilim seviyeleri de düşürülmüş olur. Sonuç olarak da obezite hastasının kilo vermesine, yeniden kilo kazanmasının engellenmesine katkı sunmaktadır.

Mide Katlama Ameliyatı Nedir?

Obezitenin tedavisine yönelik geliştirilen cerrahi tekniklerden biridir. Bariatrik obezite cerrahisinde anılan Gastrik Plikasyon ameliyatı midenin kendi üzerine ameliyatla katlanmasıdır. Adını bu katlamadan alan mide katlama ameliyatında katlama sonrasında mide boylu boyunca (boylamasına) daraltılmaktadır. Bu işlem esnasında mideden parça alınmaz, mide kesilmez, doğrudan katlama ve daraltma işlemine tabi tutulur. Daha önce diyet gibi obezite tedavilerini denemiş ancak yeterli ya da hiç verim alamamış, vücut kitle indeksi en az 30 olan obez hastalar için geliştirilen bu teknik her obezite çeşidinde uygulanmayabilir. Operasyon kapalı ameliyat yöntemiyle gerçekleştirilmekte olup diğer bariatrik cerrahi yöntemlerine nazaran daha kısa sürmektedir.

Mide Katlama Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

 • 18 – 65 yaş aralığındaki obez hastalar için uygundur.
 • VKİ 30 ve üzeri hastalara yapılabilir.
 • VKİ 30 – 35 aralığında yer alan hastalar için önerilir.
 • VKİ değerine göre (yukarıda anılan aralıklar dışında yer alan obez hastalar için) hastaya uygun olup olmadığı hekim tarafından değerlendirilerek kararlaştırılır.
 • 18 yaş altı olup da veli onayıyla yapılabilir.
 • Mide Katlama Ameliyatına engel olabilecek herhangi bir hastalığı olmayan obez hastalar için uygundur.

Mide Katlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik Plikasyon ameliyatı olarak da anılan mide katlama ameliyatında operasyonel olarak iki ayrı uygulama sınıfı mevcuttur. Bu sınıflandırmalardan birinde yalnızca mide ön duvarı bölgelerinin katlanmasıyla yapılan teknik vardır. Diğer sınıflandırma tekniğinde ise hem midenin ön duvarı hem de mide duvarının katlanması bir arada gerçekleştirilir. Aşağıda kısaca özetlenmiştir;

a.       Mide Ön Duvar Katlaması

Hem mide ön duvarı hem de mide geri duvarı katlama yöntemlerine nazaran çok daha seyrek tercih edilen bir yöntemi temsil etmektedir. Daha seyrek tercih edilmensin nedeni ise; mide katlamasından sonra mide geri duvarının büyük bir bölümünün serbest kalabilme olasılığının olması ya da zaman geçtikçe esneme yapabilme olasılığının var olmasıdır. Esneme neticesinde de mide hacminde bir artış yaşanabilir, mide tekrar eski haline dönüş yaşayabilir. Bu ana sebeplerin yanı sıra diğer mide katlama yöntemlerinden daha zorlu bir uygulama süreci ihtiyacına sahiptir.

b.      Mide Ön – Mide Geri Duvar Katlaması

Mide katlama ameliyatında en sık başvurulan katlama yöntemidir. Bu operasyon çerçevesinde midenin ön duvarları ve geri duvarları katlanmaktadır. İşlem kapsamında ön ve geri duvarlar birbirleri üzerine katlanmakta olup dünya genelinde en sık başvurulan katlama tekniğidir. Kapalı ameliyat tekniği yani Laparoskopik ameliyatla gerçekleştirilmekte olup karın alanına 5 adet küçük oranlı cerrahi kesikler atılmaktadır. Diğer tekniğe göre daha kolaydır, daha kısa sürer, daha uygun maliyetlidir.

Ameliyatın yapım aşamaları şu şekildedir;

 • Hasta genel anestezi altına alınır.
 • Sedasyon etkili anestezik ilaçlar uygulanır.
 • Karın bölgesine 5 adet küçük çaplarda kesikler yapılır.
 • Kesiklerden gerekli aletler yardımıyla mide duvarları birbirleri üstüne katlanır.
 • Katlama işlemi sonrasında mide boylamasına daraltılır.
 • Daraltma aşamasıyla mide yaklaşık %70 oranında hacim kaybeder.
 • İşlem toplam 75 – 90 dakika ya da civarında sürmektedir.

Mide Katlama Ameliyatı Sonrası Süreç

Gastrik Plikasyon cerrahisi yaklaşık bir buçuk saatte tamamlanmaktadır. Genel anestezi altında yapıldığı için hasta ameliyat esnasında acı hissetmez, uyutulur. Hastanede yatış süresi hastadan hastaya, sağlık durumuna vb göre değişir. Bu nedenle en az 1 en fazla 3 gün yatış hekim tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde hastaya belirtilir. Bu operasyonu geçiren obez hastalar için işe dönüş tarihi operasyondan sonra 15 gündür. Operasyon esnası ve sonrasında her türlü ameliyatta olduğu kadar; enfeksiyon, kanama, ağrı, açılma gibi riskler mevcuttur. Doktorunuzun ifade edeceği yönlendirmelere riayet etmeli, dikkat edilmesi gerekenlere özen göstermeli ve hekiminiz – diyetisyeninizce verilen diyet programlarına uymanız durumunda mide katlama ameliyatı sonrası süreci konforlu geçirebilirsiniz.

Ameliyat sonrasında hastalar kesinlikle eski gıda tüketimi alışkanlıklarına geri dönmemeli ve aşırı besin tüketiminden uzak durmalıdır. Unutulmamalıdır ki aşırı gıda tüketimi bu tür bariatrik operasyonlar sonrasında midede açılma, fıtık oluşma gibi ek sorunlar meydana getirebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşıldığında ise tek seçenek yine bir ameliyat süreci daha geçirmekten geçer. Ameliyat sonrasında hekiminiz ve diyetisyeninizce size özel olarak hazırlanan diyetlere uymalı ve kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz. Belirli periyotlarla muayenelerinize devam etmelisiniz.

Operasyondan sonra özellikle ilk iki – üç gün boyunca ameliyat sahasına su değdirmemeli – nemlendirmemelisiniz. Üç günün ardından duş alabilirsiniz lakin duş sonrası ameliyat bölgesinin hijyen ve kuruluğunu sağlamalısınız aksi halde enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ameliyattan sonra önerilen diyete uymalı, her türlü hamur işinden, yüksek yağ – şeker ve kalori içeren besinlerden uzak durmalısınız. Bilhassa asit odaklı – alkollü içeceklerden mümkün olduğunda kaçınmalısınız.

Hafif spor, egzersiz, yürüyüş, koşu için yaklaşık bir ay beklemelisiniz. Lakin birkaç günün ardından yavaşça yürümenizde bir sakınca yoktur. Cinsel ilişkiye girmek için bir ay beklemeniz önerilmektedir. Ancak çok hareket etmeden, ameliyat sahasına darbe oluşturmadan cinsel ilişkiye girmeniz için bir hafta yeterlidir. Gebe kalmak için operasyondan sonra 1 yıl beklemeniz tavsiye edilmektedir. Araç kullanmak için bir hafta beklemeniz yeterlidir.

Mide Katlama Ameliyatı sonrası iyileşme sürecinizin ilk bir ya da üç gününü hastanede geçireceksiniz. Bu süreçte olası risk ve komplikasyon durumunda hekiminizce hızla müdahale gerçekleştirilecektir. Ameliyat sonrası ilk kısa dönemde her hastada görülmemekle beraber bazı hastalarda kusma ya da mide bulantıları yaşanabilmekte olup kısa süreli tepkimelerdir. Bu tür durumlar ilaçlarla hızla giderilebilmektedir. Operasyondan sonra iki hafta boyunca sadece tanesiz sulu besinlerle besleneceksiniz. Et suyu, tavuk suyu, kemik suyu, komposto gibi yiyecekleri ilk iki haftalık süreçte tükettikten sonra püreli besinler, çorbalar uygundur. Bir ayın dolmasından size özel diyetlerle devam edeceksiniz.

Mide Katlama Ameliyatı Riskleri

Mide katlama ameliyatı da tüm diğer ameliyatlarda olduğu kadar riskler barındırır. Bu riskler diğer ameliyatlardan ne az ne de çoktur. Her cerrahi operasyonda olasılık dahilinde olan minimal anestezi riskleri, kanama riskleri, emboli riskleri vardır. Bunun dışında sadece mide katlama cerrahisine yönelik riskler açılma gibi risklerdir. Katlama işleminin açılması durumunda ek bir girişim gerekir, lakin hastanın hekim uyarılarına dikkat etmesi durumunda bu tür risk olasılıkları oldukça enderdir.

 

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content