Obezite Cerrahisi Fiyatları

Günümüzde en çok başvurulan cerrahi operasyonlar arasında yer alan obezite ameliyatlarının fiyatları da ister istemez çok merak ediliyor. Farklı kaynaklardan alınan bilgiler kafa karıştırıcı olduğu için obezite cerrahisi fiyatları konusundaki muallaklık devam ediyor.

Obezite cerrahisi fiyatları birçok farklı değişkenden etkilenebildiği için kesin bir fiyat vermek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Ancak obezite ameliyatı fiyatları üzerindeki etkili olan değişkenlere değinilebilir.

Obezite Cerrahisi Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

· Gerçekleştirilecek Cerrahinin Türü

“Obezite cerrahisi fiyatları ne kadar?” oldukça genel bir soru niteliği taşır, çünkü obezite cerrahisi kategorisinde değerlendirilen birden çok ameliyat ve uygulama vardır. Her ameliyatın kendine has dinamikleri bulunduğu için obezite ameliyatı fiyatları da aynı olmayacaktır. Örnek vermem gerekirse tüp mide ameliyatı fiyatları ile mide balonu fiyatları arasında farklılık olduğunu net bir şekilde ifade edebilirim. Hastalarda gerçekleştirilecek anatomik değişikliklerin farklı olması fiyatların çeşitlenmesine yol açar. Bu nedenle obezite ameliyatı olmayı düşünen kişilerin görüştükleri cerrahla fiyatlandırma seçeneklerini, verilen fiyata hangi harcamaların dahil olduğunu öğrenmeleri gerekir.

· Ameliyatın Hangi Hastanede Gerçekleştirileceği

Obezite ameliyatı fiyatları, cerrahinin gerçekleşeceği hastane doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Hastanenin hangi sınıfta yer aldığı, özel olup olmadığı, marka bilinirliği, başarıları, hastalarına sunduğu tıbbi teknolojiler, fiyat politikası, bulunduğu il – ilçe ve hatta ne kadar tercih edilip edilmediği obezite cerrahisi fiyatları üzerinde etkilidir.

· Operasyon Sırasında Kullanılan Malzemeler

Obezite cerrahisi fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur da operasyon sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve teknolojidir. Ameliyat sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi, hangi ülkede üretildiği, markası ve türü hastalardan talep edilen obezite cerrahisi fiyatını doğrudan değiştirebilir.

· Operasyonu Gerçekleştirecek Cerrahın ve Ekibin Deneyimi

Obezite cerrahisinin başarısı ile operasyonu gerçekleştirecek cerrahın deneyimi arasında organik bir bağ bulunur. Tüm operasyonlar gibi obezite ameliyatlarının da çeşitli risklere açık olduğu bilinen bir gerçektir. Sağlıklarına komplikasyon yaşama olasılığını minimize ederek kavuşmak isteyen birçok hasta için cerrah seçiminin bu denli önemli olmasının sebebi de budur. Cerrahın geçmiş başarıları ve sahip olduğu deneyim kadar operasyona katılacak ekibin kaç kişi olduğu da ameliyat fiyatlarını etkileyebilir. Bu noktada unutulmaması gereken obezite ameliyatları gibi sindirim sisteminin değiştirildiği komplike cerrahilerde cerrah ve ekip deneyiminin mutlaka sorgulanması gerektiğidir.

· Hastanede Yatış Süreci

Hastanede yatış süreci de obezite cerrahisi fiyatlarını etkileyebilir. Mide balonu veya mide botoksu gibi non invaziv uygulamalar hastane yatışını gerektirmese de tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass sonrası hastalar hemen taburcu edilmez. Sağlık durumlarının yakından takip edilebilmesi, erken dönem bakımlarının yapılması ve eve dönecek seviyeye gelmeleri için hastaların birkaç gün hastanede kalmaları gerekir. Hastane yatışı ücretlendirmesi hastaneden hastaneye değişiklik gösterebilir. Bazı hastaneler refakatçilerden ücret talep etmezken bazı hastaneler ücretlendirme politikaları kapsamında refakatçilerden de ücret isteyebilirler.

Obezite Cerrahisi Kararı Nasıl Verilmeli?

Yıllar boyunca yapılan diyetler, takip edilen egzersiz rutinleri kimi zaman kişilerin hedefledikleri kiloya düşmelerini sağlayamaz. Fazla kiloların yol açabildiği sistemik hastalıklar obezite hastalarının sağlık durumlarının kötüye gitmesine neden olabileceği için obezite cerrahisi çeşitleri tek alternatif haline dönüşebilir.

Obezite ameliyatı olmak isteyenler için obezite ameliyatı maliyetleri çok önemli olsa da karar verme sürecinde yalnızca fiyatlara odaklanılmamalıdır. Tüm cerrahi girişimlerin belirli oranda risk barındırdığı, bu durumun obezite cerrahisi için de geçerli olduğu ve yapılan tercihlerin kısa, orta ve uzun vadede hastaların sağlık durumları adına çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle, siz de obezite cerrahisi ile hayatınızda yeni bir sayfa açmak istiyorsanız yazımızda bahsettiğimiz tüm unsurları değerlendirmeli, deneyimli cerrahlarla iletişime geçerek operasyon maliyeti ile ilgili bilgi alıp, verilen maliyete hangi harcama kalemlerinin dahil olduğunu öğrenmelisiniz.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content