Tüp Mide Ameliyatı Riskli Midir?

En sık gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatı olan tüp mide ameliyatı hakkında birçok söylenti dolaşıyor. Kimileri tüp mide ameliyatı risklerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini kimileri ise bu operasyonun hiçbir tehlike arz etmediğini söylüyor. Bu süreçte aslına bakılırsa her iki görüşü savunanlar da yanılabiliyor. Tüp mide riskleri özelinde detaylara geçmeden önce bu operasyona neden başvurulduğunu kısaca açıklamak istiyoruz.

 

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılır?

Doğal yollarla kilo veremeyen, kilosu genel sağlığı için tehlike arz eden birçok obezite hastası için tüp mide ameliyatı tercihten çok gereklilik halini alabiliyor. Fazla kiloların kolay bir şekilde verilmesi ve hayat tehlikesi ortaya çıkaran sağlık sorunlarının gerilemesi için uygulanan tüp mide ameliyatı sonrası beslenmesine ve yaşam tarzına dikkat eden hastalar hızlı bir kilo verme sürecine giriyor. Verilen kilo sayısı arttıkça yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, felç, kısırlık, yüksek tansiyon, obstrüktif uyku apnesi, kalp ve damar hastalıkları geriliyor ya da bu hastalıkların oluşma riski azalıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Tehlikeli Midir?

Tüp mide ameliyatı da diğer tüm cerrahi operasyonlar gibi belli başlı riskler barındırır. Kanama, emboli, solunum problemleri, anesteziye bağlı riskler ve kaçak tüp mide ameliyatı olanlar için göz ardı edilmemesi gereken risklerdir. Bu aşamada operasyonun hangi teknikle yapıldığı da önem kazanır. Son yıllarda laparoskopik tüp mide ameliyatlarının artış göstermesi hastaların konforunu arttırır. Tüp mide ameliyatı riskleri ile ilgili bilinmesi gereken temel husus tüp mide ameliyatı risklerinin azaltılabileceğidir.

Tüp mide ameliyatı öncesi süreçte hastaların beklentileri net bir şekilde anlaşılırsa, operasyona engel olabilecek bir sağlık sorununun olmadığı kesinleştirilirse, operasyon deneyimli bir cerrah tarafından gerçekleştirilirse ve tüp mide ameliyatı sonrası hastaların kontrolleri düzenli bir şekilde yapılırsa tüp mide ameliyatı ile ilişkilendirilen birçok risk ortadan kaldırılabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kaçak Sorunu

Tüp mide ameliyatı özelinde en çok korkulan risklerin başında kaçak sorunu yer alıyor. Tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulması için midenin zımbalanan kısmında zaman zaman sızıntı meydana gelebiliyor. Fakat hem operasyon sonlanmadan hem de operasyon ardından kaçak testi yapılarak bu sorunun yaşanma ihtimali ortadan kaldırılabiliyor.

Neticede tüm cerrahi operasyonlar gibi tüp mide ameliyatları da belirli riskleri barındırıyor. Ancak operasyonu gerçekleştirecek cerrah tercihi yapılırken titiz davranılması risklerin azalmasına olanak tanıyor. Unutulmaması gereken bu cerrahi operasyonun keyfe keder yapılamayacağıdır; daha önce kilo vermeyi denemeyen ya da ideal vücut ölçülerine inme azmine sahip olmayan kişilerin tüp mide ameliyatı ile başlangıç yapması önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  1. Tüp mide ameliyatları sonrası % 1’lik hayati komplikasyonların oluşma ihtimali vardır. Kanama ve açıklık olması durumunda bu sorun hastanın yaşamına etki edebilmekle birlikte, fark edildiği gibi cerrahi müdahale ile çözüm sunulabilmektedir. 
  2. Tüp mide ameliyatı büyük ameliyatlar sınıfına girmesi sebebiyle, belli başlı riskleri de beraberinde getirmektedir. Hastanın kilosu ve yaşı da yine bu risklerin oranına etki etmektedir. 
  3. Diğer büyük ameliyatlara oranla ölüm riski en az olan ameliyatlardan olan tüp mide ameliyatında ki ölüm riski binde birdir. 
  4. Tüp mide ameliyatının bir diğer riski ameliyat sonrası oluşan deri sarkmalarıdır. Bu deri sarkmalarının egzersiz ile giderilememesi sebebiyle yeni bir cerrahi müdahale ortaya çıkabilmektedir. 
  5. Tüp mide ameliyatı risk oranı açısında düşük olsa da ameliyat sonrası süreç uzun olmaktadır. Ameliyat olan kişi yaklaşık iki yıl boyunca düzenli beslenme, egzersiz ve daha birçok konuda dikkatli bir süre yaşamalıdır. 
  6. Her ne kadar ölüm risk oranı düşükte olsa sonuç olarak ölümlerin yaşanabildiği ameliyatlardan olan tüp mide ameliyatı için güvenilir bir yer ve güvenilir bir doktor bulmak gerekmektedir. Bu işte iyi olan bir doktor, ameliyat öncesi, anı ve sonrası oluşabilecek risklerin en aza inmesine direk etki eder. 
  7. Bu ameliyat sonrası bir diğer risk ise beslenmeye dikkat edilmediği takdirde tekrar kilo alınması olabilmektedir. 
  8. Tüp mide ameliyatı ile birlikte midenin bir kısmının alınması sağlanır. Midenin bir kısmının alınması insan vücut anatomisine ters olması sebebiyle, ilerleyen süreçlerde bağırsaklarda veya herhangi bir sindirim sitemi organında başka sorunlara neden olabilmektedir. 
  9. Ameliyat sonrası ilk bir hafta boyunca serum ile beslenme olacağı için rahatsızlık hissedilebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Hayati Riski Var mıdır?

%1 oranında hayati riski mevcut olup, cerrahi ek girişimlerle bu %1’lik risk giderilebilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Ölüm Riski Kaçtır?

Ölüm riski binde bir yani %0.01’dir.

Tüp Mide Ameliyatında Deri Sarkması Riski Nedir?

Deri sarkması probleminin ortaya çıkması pek çok hastada gözlemlenmektedir. Hastanın egzersiz yapmasıyla bu sorun kısmen giderilebilmektedir. Lakin tam düzelme imkansız olabilmektedir. Bu nedenle ek müdahale gerektirir.

Tüp Mide Ameliyatının En Büyük Riski Nedir?

Tüp mide ameliyatının en büyük avantajı ve en büyük dezavantajı olan midenin yaklaşık %80’lik kısmının kesip çıkartılma işlemidir. Kısa vadede de uzun vadede de en büyük risk budur. Riskin oluşma olasılığı son derece ender olsa da bağırsaklar dahil tüm sindirim sistemi parçalarının bir ya da birden fazla bölmesinde ek yan etki – komplikasyon – ilaç tedavisi ya da cerrahi müdahale gerektirebilir.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content