Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İlaç Kullanımı

Ameliyat Sonrası Hangi İlaçlar Verilir?

Mide küçültme (tüp mide) ameliyatları sonrası hastalar hastaneden taburcu olduklarında 8 haftalık mide koruyucu tablet, 8 haftalık vitamin mineral takviyeleri, en az 3 günlük en fazla 7 günlük antibiyotik tablet kullanmaları gerekmektedir.

Obezite ameliyatı olmuş bir kişinin hastaneden taburcu olduğunda kullanması gereken ilaçlar var ise kullanmalarında hiçbir engel bulunmamaktadır. Ancak hasta tansiyon veya diyabet için ilaç kullanıyorsa ameliyattan sonraki ilk bir ay boyunca hasta, gerek kontrollerine mutlaka iştirak etmeli. Gerekse de doktorlarımız ile telefon ile sık sık değerleri üzerine görüşme yapmaları önerilir. Çünkü özellikle diyabet için ilaç kullanan hastaların bu problemleri ilk aydan ciddi oranda iyileşme göstereceğinden ilaçlarının dozlarının azaltılması doktorlarımız tarafından önerilebilir.

Başka İlaç Kullanabilir miyim?

Uzun dönem de oluşabilecek yeni ve ameliyatla bağlantılı olmayan tüm sağlık problemlerine karşı ilgili doktorunun önerdiği ilaçları kullanmalarında bir engel yoktur.

Ancak ameliyata yakın dönemde yani ilk 1 yıl içerisinde herhangi bir doktorun verdiği ilaçları doktorumuza sormanız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü verilen ilaçlar mideniz için ağır olabilir. Bu durumda doktorlarımıza ulaşıp danışmanız sonucunda belki midenize çok fazla yük bindirebilecek ilaçlara karşı mide koruyucu kullanmanızı önerebilirler. Hali hazırda bazı ilaçlar ile birlikte mide koruyucu ilaç verilmektedir çünkü, mide küçültme ameliyatı geçirmemiş bireyler için bile.

Ameliyattan önce kullandığınız ilaçları ameliyattan hemen sonra da kullanmanız gerekiyorsa. Bu kullandığınız ilaçlar her ne olursa olsun doktorlarımız ile paylaşmalısınız. Kendileri zaten sizinle tanışma aşamasında ve ameliyat öncesinde hazırlık aşamalarında her zaman soruyor olacaklardır. Ameliyat günü ve hastane de kaldığınız süre boyunca önceden kullandığınız ve kesemeyeceğiniz ilaçları gerekli durumlarda sıvı formları ile damar yolundan verilebilir. Yine ilacın türüne göre tablet formunda da kullanabilirsiniz.

Mide küçültme ameliyatları sonrasında hastane de kaldığınız süre boyunca ve hastaneden taburcu olduktan sonra ilk on beş gün sıvı diyeti uygulamaktayız. Ama sağlığınız için önceden kullandığınız be kullanmanız gereken ilaçları ve obezite ameliyatları sonrasında kullanmanız gereken ilaçlar aklınıza katı yani sıvı döneminde midenize zarar verebileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat durum aslında böyle değildir.

Kullanacağınız her ilaç midenizde kendileri çözündüklerinden midenize bir yük bindirmemektedirler. Midenize yük bindirebilecek ilaçlar için endişelenmenizi gerektirecek bir durum da bulunmamaktadır çünkü gerek ameliyat sonrasında hastane de kaldığınız süre boyunca mide koruyucunuz damar yolundan yapılıyor olacaktır ve hastaneden taburcu olduğunda mide koruyucusu verilmektedir veya reçetelendirilmektedir. Bu sayede midenize ilaç yoluyla bir zarar gelmesi olası değildir.

[rwp_box id=”1″]

Kaynak:

https://www.southernnevadabariatrics.com/blog/what-pain-medication-can-i-take-after-gastric-sleeve-surgery

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content