Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kilo Alanlar

Birçok farklı platformlarda benim de sürekli vurguladığım gibi tüp mide ameliyatı, obezite hastalığından kurtulmak, kilo vermek ve obezite kaynaklı ortaya çıkan hastalık riskini azaltmak adına başarısı kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Ancak tüp mide ameliyatı sonrası kilo verilmesi ve yeniden kilo alınmaması adına hastaların yaptıkları tercihler belirleyicidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verilmesi için biz cerrahların önerilerine harfiyen uyulması gerekir. Erken dönemde hareket edilmeye başlanması da tüp mide ameliyatı sonrası beslenme kurallarına uyum sağlanması da cerrahinin sonuçlarını etkileyebilir. Tüp mide ameliyatı olanlar geçirdikleri cerrahinin sonuçlarını önceden değerlendirmeli ve hedefledikleri oranda kilo vermek adına sorumluluk almalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alanlar Nerede Hata Yapıyor?

Tüp mide ameliyatı içerik olarak besin alımını kısıtlayan bir obezite cerrahisi türüdür. Operasyon sonrası hastaların mideleri ince uzun bir tüp haline getirilir ve midenin geniş kısmı vücuttan tamamen çıkarılır. Hastaların kilo vermesi için gerçekleştirilen bu anatomik düzenleme besin alım mekanizmasını değiştirmez.

Diğer bir deyişle; hastalar az yerler ancak yedikleri yiyeceklerin kalorisi yüksek olursa kilo vermekte de verdikleri kiloyu korumakta da zorlanabilirler.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo alanlar genellikle bu ayrım doğrultusunda hareket edemeyen kişilerdir. Tüp mide ameliyatı olan hastaların yaklaşık %30’unda verilen kiloların geri alındığı bilinmektedir. Geri kilo alma genellikle operasyondan 18 ay ile 6 yıl sonraki periyotta gerçekleşir. Kalorili yiyecekler yiyen, mide hacmini genişletecek ölçüde beslenen ve tüm bunlara ek olarak kilo kontrolünde önemli bir yere sahip olan egzersizleri ihmal edenler yeniden kilo alabilirler.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Almayı Engelleyen İpuçları

Tüp mide ameliyatı olanları da tüp mide ameliyatı olmayı düşünenleri de tedirgin eden yeniden kilo alma ihtimali basit ancak etkili önlemler alındığı takdirde ortadan kaldırılabiliyor.

1. Yeme Alışkanlıklarının Değiştirilmesi Gerek

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verilebilmesi ve aynı zamanda verilen kiloların geri alınmaması için hastaların yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Cerrahlar ve beslenme uzmanları tarafından belirlenen yiyeceklerin mümkün olduğunca küçük lokmalar halinde iyice çiğnenmesi, midede şişkinlik yapacak asitli içeceklerin tüketilmemesi, rafine şekerlerden uzak durulması, öneriler doğrultusunda ise yeterli miktarsa sıvı alınması büyük bir gereklilik olarak ön plana çıkıyor.

Tüp mide ameliyatı besin emilimini etkilemediği için hastaların yiyecekleri ne kadar tükettikleri kadar hangi yiyecekleri tükettiklerinin de farkında olması gerekir. Az önce de bahsettiğim gibi rafine şeker içeren yiyecekler ve içecekler, yağlı yemekler, mideyi rahatsız edecek pişirme usulleri ile pişirilen yüksek kalorili besinler hastaların kilo kontrolü sağlamasını zorlaştırır.

2. Egzersizler İhmal Edilmemeli

Tüp mide ameliyatı sonrası erken dönemde hastaların sağlık durumlarına uygun şekilde belirlenen egzersizleri yapmaları gerekir. Egzersizlerin süresi ve niteliği hastaların ihtiyaçları doğrultusunda değiştirilir. Düzenli olarak egzersiz yapan hastalar aldıkları kalori miktarından daha fazlasını kolay bir şekilde harcayabilirler, üstelik kilo verdikçe vücutta meydana gelen sarkmaları da yine egzersiz yaparak azaltabilirler.

3. Kararlılık Çok Önemli

Tüp mide ameliyatı olmayı düşünen birçok kişi yalnızca bir operasyonla kilo verebileceklerini ve çok kolay bir şekilde istedikleri kiloya düşebilecekleri yanılgısına düşerler. Tüp mide ameliyatının böyle bir işlevi yoktur. Operasyon hastaların kilo vermesi için gerekli anatomik değişimleri sağlar, yine de hastaların kilo vermeyi gerçekten istemesi ve bu doğrultuda çaba harcaması gerekir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo veren ancak kararlılığını koruyamayan, sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemeyen, yediklerine ve içtiklerine dikkat etmeyen kişilerin kilo alması oldukça normaldir. Kilo vermiş olmanın rehavetiyle eski alışkanlıklara geri dönülmesi hastaların kesinlikle yapmaması gereken hataların başında gelir.

Unutmayın, tüp mide ameliyatı tek başına mucize yaratmaz; mucize bireysel çabanın en güzel ödülüdür.

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content