Tüp Mide Revizyon Ameliyatı

Tüp mide revizyon cerrahisi, günümüzde sıklıkla yapılan operasyonlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde obezite operasyonlarının sonrasında tekrar kilo alan ve ameliyatın gerekli olduğu koşullarda yapılmaktadır. Bunlar dışında herhangi bir operasyon için kullanılmadığını bilmekte fayda var. Obezite ameliyatı sonrasında da operasyona giren birey kilo almaya devam etmesi veya tekrar kilo alması durumunda da cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyabilmektedir. Tam da bu noktada tüp mide revizyon ameliyatı ortaya çıkmaktadır. Bu noktada ihtiyacı olan bireylerin, operasyon sonrası kilo alan ve ihtiyacı olan bireylerin gereklikleri yerine getirilmektedir.  Dünyada yapılan hemen hemen tüm obezite ameliyatları üzerinde 10’da 1’lik bir kısım istenen sonu alamamaktadır. Örneğin kilo vermek için bıçak altına yatılmıştır fakat istenilen kiloya erişilememiştir. Keza kilolar verilmiş fakat sonradan tekrar geri alınmıştır. Bu tarz detaylar tüm mide revizyon ameliyatı ihtiyacını doğuran temel gerekliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Obezite operasyonlarından herhangi birisine tabi tutulan birey 18 ay içerisinde fazla kilosunun ortalama olarak yarısından azını kaybetmesi söz konusu ise obezite operasyonun başarısız olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca uzun veya geç dönem üzerinden gerçekleşecek olan veya gerçekleşmiş olan komplikasyonlar, kilonun verilmesinden sonra yeniden alınan kilolar da operasyonun yeterince başarıya uğramadığını göstermektedir. Bundan kaynaklı olarak bariatrik cerrahlar, operasyona girmiş fakat istenilen sonucu alamayan bireyler için yeni çözüm yolları yaratmaktadır. Bu çözüm yollarından birisi de tüp mide revizyon ameliyatıdır. 

Obezite Cerrahisinde Revizyon Ameliyatı Nedir?

Revizyon cerrahisi, daha önce herhangi bir bariatrik prosedür geçirmiş ve bu tekniğin kilo verme hedefinde başarısız olduğu veya komplikasyonlara neden olduğu hastalarda yapılan ameliyatı ifade eder, bu nedenle ikinci bir müdahale önerilir. Revizyon ameliyatı çoğu hastada başarılı olsa da davranışsal, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi faktörlere değinilmediği takdirde istenilen sonuç başarılı olmayacaktır. Hasta ilk obezite ameliyatından sonraki 18 ay içinde fazla kilosunun %50’sinden azını kaybetmişse; İlk ameliyata bağlı olarak ilerleyen dönemlerde komplikasyonlar ortaya çıkarsa; Kilo verdikten sonra tekrar kilo alırsa ilk ameliyat başarısız sayılır ve revizyon ameliyatı ön plana çıkar.

İkinci Kez Tüp Mide Ameliyatı Olunur mu?

Oran bakımından düşük sayılarda olsa da bazı obezite hastalarında tekrar obezite cerrahisi gerekebilmektedir. Bazı hastalar yıllar sonra tekrar kilo almaya başlayabilmektedir. Bunun iç farklı nedeni vardır. Nedenlerin ilki hastaların ısrarlı bir şekilde sağlıksız beslenmelerinden kaynaklanmaktadır. İkinci sebep ise tüp mide ameliyatı esnasında alınması gereken mide oranının yeterli alınmamasıdır. Üçüncü nedense midenin genel yapısının genişlemeye uygun olmasıdır. Tüp mide ameliyatı geçiren bir hastaya revizyon tüp mide ameliyatı uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra revizyon gastrik by pass veya duodenal switch cerrahisi de uygun bir seçimdir. Hangi cerrahi girişimin seçileceğine dair net bir yanıt verilemez. Bunun için doktor – hasta görüşmesi ve doktorun muayenesi elzemdir. İlk operasyonun etkilerinin ölçümlenmesi, muayenenin yapılması, tahlil ve röntgenlemelerin gerçekleştirilmesi neticesinde detaylı bir değerlendirme yapılarak revizyon ameliyatına karar verilebilir. Revizyon cerrahisinde tercih edilecek robotik cerrahiyle başarının yükseltilmesi sağlanabilmektedir.

Revizyon Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Revizyon cerrahisi yöntemleri birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İstediği sonuçları alamayan bireyler tekrardan hekime muayene olmalarıyla birlikte revizyon cerrahisi ihtiyacına sahip olduğunun farkına varmaktadır. İlk operasyonun yetersiz olması durumunda veya doğru operasyonun uygulanmaması durumunda, revizyon cerrahisi şarttır. Bu cerrah işlem sayesinde bireye %90’a kadar kesin ve net çözüm getiren gereklikler yerine getirilmektedir. 

Obezite operasyonları sonrasında doğru beslenme gibi oldukça zorlu kurallara riayet etmeyen bireylerin başarılı olması mümkün değildir. Bu beslenme detayı son derece mühim ve operasyonun kaderini belirleyen detaylardan birisidir. Eğer ki birey doğru bir planlama üzerinde hareket eder ve hekimin gerekli tüm kurallarına riayet ederse herhangi bir ikinci operasyona ihtiyaç duymayacaktır. Eğer ki birey bunlar riayet etmeyip dilediği gibi takılırsa gerekli operasyonlara dahil olabilmektedir. Genel olarak revizyon cerrahisi üzerinden uygulanan bazı yöntemler şu şekildedir:

 • Mide Bandı Revizyonu

Mide bantlı hastaların temel olarak midelerine bant takılması esasına dayanan operasyonlara tabi olan bireylerdir. Operasyon sonrasında ‘’başarısızlık’’ gibi söz konusu olunması durumunda midede bulunan bandın çıkarılması gerekmektedir. Sonrasında da alınan kararlarla birlikte doğru ve uygun görülen revizyon cerrahisi uygulanmaktadır. 

 • Tüp Mide Ameliyatı Revizyonu

Tüp mide ameliyatı olan bireylerde istenmeyen kilolar bulunabilmektedir. Bunların oluşması durumun midenin tekrar genişlemesi gibi sonuçlar görülebilmektedir. Bireyin yeterince kilo vermemesi gayet olağandır. Keza günümüzde birçok kişi tüp mide ameliyatı sonrasında istenen kilolara erişememektedir. Midenin devre dışı bırakılmasına dayanan çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir. Elbette ki gerekli hekim muayenesi sonrasında gerekliklerin belirlenmesi gerekir. Bundan kaynaklı olarak net ve doğru tedavinin hekim tarafından belirlenmesi son derece önemlidir. 

 • Gastrik Bypass Revizyonu

Gastrik bypass yönetmi üzerinden obezite operasyonu geçiren bireylerde çeşitli sorunlar olabilmektedir. Operasyonun nihai amacına erişememesi ve hastanın da gereklikleri yerine getirmemesi durumunda çeşitli işlemler yapılmaktadır. Mide ile bağırsak arasındaki geçişin genişlediği tespit edilen Gastrik Bypasslı hastalarda gerekliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra yapılacak olan yeni işlemlerle birlikte sorunların yok edilmesi ve bireyi sağlıklı bir noktaya getirmek gayet mümkündür. Fakat bunun sadece operasyonla sonlanmayacağı ve hastanın da gereklikleri yerine getirmesi gerekmektedir. 

Tüp Mide Revizyon Ameliyatı Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

 • Katı ve sıvı gıdaları aynı anda tüketmemelisiniz. Örneğin köfte ile ayranı bir arada tüketmek yanlış bir davranıştır. Katı gıda tüketiminden yarım saat önce ya da yarım saat sonra sıvı tüketebilirsiniz.
 • Günlük sıvı tüketiminizi ortalama 2 litre dolaylarında tutmaya özen gösteriniz. Ne kadar çok sıvı odaklı beslenirseniz özellikle su kapsamlı ilerlerseniz o kadar kolay olacaktır.
 • Su tüketmek için susamayı beklemek çok yanlıştır. Sık sık minik yudumlar şeklinde en az 2 litre su tüketiniz. Su tüketiminizi düşürürseniz halsiz hissedecek ve daha fazla olumsuz etkilerle karşılaşma olasılığınız artacaktır.
 • Sigara, alkol, tütün, gaz ve kafein içeren tüm içeceklerden uzak durmalısınız.
 • Operasyondan bir hafta sonra kısa kısa yürüyüşlere çıkınız ve bunu alışkanlık haline getiriniz.
 • Öğünlerinizi hızlı tüketmeyiniz. Hızlı yemek yemeyiniz, bol bol çiğneyiniz. Her katı gıdayı yaklaşık 25 defa çiğnemeye çalınız.
 • Her lokmadan sonra yaklaşık 30 saniye beklemeye çalışınız.
 • Sık olan öğünlerinizi ikinci ayın sonundan itibaren azaltınız. Özetle 2. ayın sonuna dek hemen hemen her bir saatte bir ana – ara öğün yapabilirsiniz. Lakin ikinci ayın bitiminden itibaren bu öğünlerinizin sıklığını düşürmelisiniz.
 • Bariatrik diyetisyeninizin size özel hazırladığı ve dönem dönem değiştirdiği diyet listelerinize tam riayet ediniz.

Tüp Mide Revizyon Cerrahisi Ücretleri Ne Kadardır?

Günümüzde çeşitli obezite müdahalesi gören ve sonrasında tekrar kilo alımını yaşayan bireyler revizyon cerrahi ücretinin ne kadar olduğu üzerine araştırmalar yapmaktadır. İlk olarak net bir şekilde tüp mide revizyon ücretinin olmadığını bilmekte fayda var. Duruma, koşula ve hastaya göre değişen işlemler bulunacaktır. Bilindiği üzere her bireye aynı işlemin uygulanması mümkün değildir. Hastaların gereklikleri ve ihtiyaçları üzerine bir haritanın oluşturulması, ona göre hareket edilmesi gerekmektedir. Bu tarz detaylarda tüp mide revizyon ücreti üzerinde oldukça etkili olacaktır. 

Tüp mide revizyon cerrahisi ücretini net olarak öğrenmek için uzman bir hekim muayenesine tabii tutulmak gerekmektedir. Çünkü bireyin ihtiyaçları ve koşulları farklı olacaktır. Bundan kaynaklı net bir fiyatın belirlenmesi mümkün değildir. Günümüzde hastaneden, hastaneye göre fiyatlarda değişebilmektedir. Hastane bir kenara her hekim aynı fiyat üzerinden değerlendirme yapmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak koşulunuza uyun olan bir hastaneye gitmek ve orada uzman bir hekim muayenesine tabi olmak gerekir. Bu sayede net bir tüp mide revizyon ücretini öğrenebilmek mümkün olacaktır. 

Kaynakça:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4062454/
 2. https://clinmedjournals.org/articles/jowm/journal-of-obesity-and-weight-loss-medication-jowm-6-036.php?jid=jowm
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content