Tüp Mide Ameliyatı İle Mide Balonu Arasındaki Farklar

Bu yazımızda tüp mide ameliyatı ile mide balonu arasındaki farklar hakkında bilgi aktarıp mide hacmini kısıtlayarak kilo verilmesini sağlayan bu iki obezite cerrahisi operasyonu hakkında merak ettiklerinize değineceğiz.

Obezite hastalığı ve obezite hastalığına bağlı olarak oluşan sistemik hastalıklar sağlığı ciddi şekilde tehdit ediyor. Fiziksel sağlık kadar psikolojik sağlığı da etkileyen obezite hastalığı zaman içerisinde bireylerin toplumdan soyutlanmasına dahi yol açabiliyor.

Harcanandan daha çok kalori alınmasının kronikleşmesi sonucu aşırı kilo artışı ile karakterize obeziteden diyet veya spor yaparak kurtulamayan kişiler için, bariatrik cerrahi değerlendirilmesi gereken bir seçenek olarak önem kazanıyor.

Mide Balonu Nedir?

Midenin içerisine endoskopik yolla, şişirilebilen silikon bir balonun yerleştirilmesine ve balon midede kaldığı süre boyunca mide hacminin küçültülmesine dayanan mide balonu yöntemi özünde cerrahi bir uygulama değildir.

Tercih edilen mide balonunun türüne göre 6 ay ya da 12 ay mide içerisinde kalan mide balonu zamanı geldiğinde yine endoskopik olarak mideden çıkarılır. Mide içerisine balon yerleştirildikten sonra hastalar az miktarda yemek yediklerinde dahi doygunluk hissine ulaşabilirler.

Kilo verdirmeye yardımcı olan, anatomik olarak bir değişiklik yaratmayan ve yaklaşık 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan mide balonu uygulamasının temel amacı kişilere sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması ve hızlı kilo vermek için uygun ortamın yaratılmasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Midenin yaklaşık %80 oranında küçültülmesine, iştahı kontrol eden ghrelin hormonunun salgılandığı mide kısmının alınmasına ve dikey bir tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulmasına dayanan tüp mide ameliyatı açık veya kapalı yöntemle gerçekleştirilebilen bir operasyondur. Ameliyat sonrası mide kalıcı olarak küçültülür ve bu operasyonun geri döndürülebilmesi mümkün değildir.

Tüp mide ameliyatı sırasında besinlerin mideden ince bağırsaklara kontrollü geçişini sağlayan pilor kapakçıkları korunur. Tüp mide ameliyatı besin alımını kısıtlayan obezite cerrahisi yöntemleri arasında yer alır ancak diğer tüm yöntemlerdeki gibi kilo verileceğinin de verilen kiloların geri alınmayacağının da kontrolü hastalardadır.

Bu yöntemler arasındaki farklılıklar uygulama detaylarında saklıdır. Tüp mide ameliyatı cerrahi bir operasyonken mide balonu endoskopik yolla gerçekleştirilen bir işlemdir.

Tüp mide’de midenin şekli kalıcı olarak değiştirilerek besin alımı kısıtlanır, mide balonu uygulamasında midenin anatomik yapısında bir değişim yapılmaz.

Tüp mide ameliyatı etkisini ömür boyu sürdürür, mide balonu ise seçilen mide balonunun türüne göre 6 ay ya da 12 ay boyunca besin alımını kısıtlar. Her iki operasyonun ortak özelliği hastaların sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını benimsemesidir, aksi takdirde her iki yöntem de hastaların hedeflediği ölçüde kilo vermesini sağlayamaz.

>>> Tüp Mide Ameliyatı ve Gastrik Bypass Arasındaki Farkları Öğrenmek için Tıklayın <<<

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır? Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı için hastanın genel sağlık durumunun cerrahiye uygun olmasının yanı sıra vücut kitle indeksi (VKİ veya BMI) değerinin minimum 35 olması gerekir. Ancak fazla kiloya bağlı sağlık sorunlarının varlığı halinde 30 ve üzerinde vki değerlerine sahip hastalara da tüp mide ameliyatı yapılabilir.

>>> BMI Hesaplama için tıklayın. <<<

Tüp Mide ve Mide Balonu Kimlere uygulanır

Mide balonu uygulaması ise tüp mide ameliyatı öncesi kilo vermesi gerekenlere, cerrahi için uygun nitelikleri taşımayanlara ve vki değeri minimum 30 olanlara uygulanabilir.

Her iki obezite cerrahisi yönteminin gerçekleştirilebilmesi için hastaların tüm sağlık kontrollerinin gerçekleştirilmesi zorunludur.

Ameliyatların Sonuçları

Tüp mide ameliyatı olanlar fazla kilolarının %60’lık bir kısmını operasyondan sonraki iki sene içerisinde verebilirler.

Tüp Mide ve Mide Balonu Sonuçları

Bu oran tüp mide ameliyatı sonrası sağlıklı yaşam alışkanlıklarının benimsenmesine bağlı olarak artış gösterebilir.

Mide balonu sonrası ise 6 ay içerisinde hastalar fazla kilolarının %10 – %15’lik kısmını kaybedebilirler. Bazı hastalarda bu oran %30’lara kadar çıkabilir.

Her iki operasyonun başarısı da hastaların kilo verebilmek için doğru alışkanlıkları benimsemesi ile yakından ilişkilidir.

Ameliyatı Riskleri

Mide balonu riskleri arasında erken dönemde midede ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler yer alır. İlaçlarla giderilebilen ve kısa süre sonra sonlanan mide balonu sonrası riskler genellikle ciddi değildir. Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar cilt kuruması, saç dökülmesi, yorgunluk, halsizlik ve duygu durumu değişiklikleri yaşayabilirler. Bu şikayetler doğru takviyelerin kullanılması, önerilen şekilde beslenilmesi ve doktor önerilerine tam uygun sağlanması ile kontrol altına alınabilir.

Tüp Mide Ameliyatı ve Mide Balonu Faydaları

Obezite hastalığına yakalanan kişiler zaman zaman çok isteseler de doğal yollarla kilo veremeyebiliyor. Kilo vermek bir yana zaman içerisinde kilo almaya devam etmelerine de sıklıkla rastlanıyor. Bu durumda yalnızca fazla kilo problemi değil, fazla kilo nedeniyle birçok hastalık da obezite hastalarının hayatını tehdit ediyor.

Tüp Mide ve Mide Balonunun Önemi

Obezitenin En Çok Sebep Olduğu Hastalıklar:

  • Tip 2 diyabet
  • Astım
  • Uyku apnesi
  • Horlama
  • Eklem hastalıkları
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları
  • Felç

gibi tehditler tüp mide ameliyatı veya mide balonu uygulamalarının önemini arttırıyor. Obezite ameliyatları sayesinde hastaların kilo vermesi için uygun ortam hazırlanıyor. Daha az yeseler dahi hızla doyan hastalar egzersiz yaparak destekledikleri bu süreç sonunda fazla kilolarının büyük bir kısmından kurtulabiliyor.

Bu Ameliyatlardan Sonra Nasıl Yemekler Yemelisiniz?

Tüp Mide Ameliyatı ve Mide Balonu Sonrası Tüketilmesi Gereken Besinler

 

Kaynak:

https://www.topdoctors.co.uk/medical-articles/what-s-the-difference-between-a-gastric-balloon-and-a-gastric-band

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content