Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe

Tüp mide ameliyatı olan hastaların sonrasına kilo verememesi özelikle takibi bırakan, ya da uzmanları tarafından takip edilmeyen hastalarda sık rastlanan bir durumdur. Bu tarz hastalara ne tür operasyon uygulandığına bakılmaksızın, aylık periyot hazırlanmalı ve hedefe ulaşılmalı.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememe Sebepleri 

Tüp mide ameliyatı olan hastaların, ameliyat sonrası kilo verememesinin sebepleri arasında en başta, kuruyemiş, çikolata, alkol ya da yüksek kalori içeren sıvılar tüketmiş olmasıdır. Bu tarz kuralsız kaçamaklar daha çok, ameliyat öncesi yaşamından kurtulamayan hastalarda izlenir. Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe durumuna ilk dönemlerde pek rastlanmaz sebebi ise midenin ilk üç ay küçük hacme sahip olması ve katı gıda tüketiminde belli başlı zorlukların meydana gelmesi. Ameliyat öncesine oranla daha az beslenen hastalarımız, genelde bu üç ayda daha hızlı kilo vermiş olurlar.   Bu üç ay sonrasına ameliyatlı ve küçük hacimli mide ile yaşamaya adapte olmuş hastalar, katı yiyecek ve yüksek kaloriye sahip besinlere geri dönerler. Bu duruma geçiş ne yazık ki kilo vermeyi azaltır. Mide küçültme ameliyatı sonrasında kilo verememek ile uzun vadede kilo almak birbirinden ayrı iki durumdur. Ameliyatın yapıldığı üç ve sonrası yıllarda mide artık normal hacmine dönmeye başlar. Bu geçiş evresinde, bütün yiyecekleri tüketmek mümkün görülür. Eğer bu ameliyatı geçiren hastalar ameliyat sonrasında uzun vadede dikkat etmezlerse, eski kilolu hallerine dönebilirler. Bu durum ise ameliyatların başarısız olmasından kaynaklanmaz aksine kişinin kendi faktörüdür. Tüp mide ameliyatı sonrasında hiç kilo kaybı olmadı veyahut az oldu ise bazı şeylerin yolunda gitmediği söylenebilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nasıl Kilo Verilir ?

 Ameliyat sonrası hastaya uygun olan diyetin verilmemesi ve verilen uygun diyete hastanın uymamış olması. Hasta bu disipline uymadığı takdirde yeterli kilo vermesi imkansız hale gelecektir. Ancak verilen listeye uyulup, uyarılar kulak ardı edilmezse ameliyat sonrası kilo verme hızı artmış olacaktır. Kilo verme hızını artıracak sebepleri şöyle sıralayabiliriz:
 1. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastanın yetersiz düzeyde protein alması kilo verimini geciktirecektir. Çünkü protein, kilo vermede ve bireyin sağlıklı kalmasında büyük öneme sahiptir. Kişinin günde ortalama 60 ila 90 gr arasında protein almış olması lazımdır.
 2.  Yeterli oranda kilo vermek isteyen kimselerin az yemeye özen göstermesi gerekir. Hangi ölçüde yemek yenilmesi gerektiğini diyetisyenlerin listesine göre yapılmalıdır. Çünkü tüp mide ameliyatı sonrası hastanın çok yemek yemesi gibi az yemesi de zararlı olacaktır.
 3. Ameliyat sonrası sıvı tüketimi kilo verme hızını artıran en önemli maddelerden birisidir. Yeteri oranda su tüketmeyen bireylerin vücudu susuz kalır ve susuz kalan vücut, toksinlerini dışarı atamaz. Bu sebepledir ki su tüketimi oldukça önemli bir detaydır. 
 4. Hastaların mide küçültme ameliyatı sonrasında alkol ve benzeri yüksek kalorili sıvıların tüketimini azaltmalıdır. Meyve suyu gibi yüksek şeker ve kalori içeren sıvılar zarar verir. Bunun yanında, kahve, süt, soda ve şekerli çayın tüketimine de dikkat edilmelidir. 
 5. Ameliyat sonrasında doğru yiyecekleri tükettiğinizden emin olmalısınız. Ameliyat sonrasında aldığınız herbir kaloriyi hesaplamalısınız aynı zamanda not etmelisiniz. Çünkü doğru beslenme olmadan, geçirdiğiniz ameliyat hem fayda sağlamaz hem de belli başlı riskler doğurabilir.
 6. İşlenmiş yiyecekler hayatımızın her yerinde yer almaktadır. Tüm bu tüp mide ameliyatı sonrasında bu tarz gıdalardan uzak kalmanız gerekir.
 7. Ameliyat başlı başına bir yenilenmedir. Çünkü mideden belli bir kısım alındı. Bu büyük mide ameliyatı sonrasında kişinin hayatında büyük oranda değişiklik oluşacaktır. Duygusal ve fiziksel olarak etkilenme yaşanabilir.  Bu nedenle ameliyat sonrası iyileşme de zaman alır.
 8. Yeni ameliyat sonrası vücuda alışma süreci vardır. İlk dönemlerde hızla kilo kaybı yaşanır fakat zamanla duraksamalar olabilir. Bu süreçte kilo vermek zor olsa bile siz elinizden geleni yapmaya çalışın. Buna rağmen istenilen soncu alamazsanız uzman hekiminize başvuru yapın.
 9. Tüp mide ameliyatı sonrasında diyetin yanında egzersiz de önemlidir. Düzenli spor ile birlikte kilo verme hızı artacaktır.
 10. Gerek ameliyat olmayan kimselerin gerek ameliyat olmuş kimselerin kilo vermelerini zorlaştıran etkenlerden biri strestir.  Ameliyat sonrasında artan kaygı veya stresiniz varsa hemen bu duruma bir çözüm bulmak gerekir.  Sorunun temeline inip çözüm bularak ondan kurtulabilirsiniz. Şayet durumu düzeltme durumunuz yoksa onu kabullenme aşamasına geçin. 
 11. Düzenli uyku insan hayatını büyük ölçüde değiştiren sebeptir. Düzensiz uyku ameliyat sonrasında kilo verememek gibi pek çok etkiye sahiptir.
Son olarak yukarıda saydığımız 11 maddelerden hiçbiri kilo vermemenizin nedenleri arasında değilse, çalıştığınız iş yerinde ki yaşamınıza göz atınız. Yanlış insanlarla beraberseniz, ameliyat sonrasında destek verecek kimseleri bulmakta zorlanıyorsanız sizi neşelendirecek ortamlara yönelin. Çünkü mutsuz bir ruh hali kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. 

Tüp Mide Sonrası Nasıl Daha Fazla Kilo Verilir?

Ameliyattan sonraki ilk altı hafta boyunca, tüp midenizi bir arada tutan tek şey zımba ipleriniz olacaktır, bu nedenle beslenme planınızı takip etmek ve bu temel hatlara düzgün bir şekilde iyileşme şansı vermek önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk gün çok hafifi sıvılar içeceksiniz ve daha sonra muhtemelen ilk hafta ya da daha uzun bir süre sadece sıvı diyete alınacaksınız. Bundan sonra, iki hafta boyunca yumuşak püre haline getirilmiş yiyeceklere geçeceksiniz. Midenize zarar verebileceği ve mide bulantısı, kusma ve mide krampları gibi yan etkilere yol açabileceği için çok erken katı yiyeceklere geçmemeniz çok önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk iki hafta boyunca kendinizi yaklaşık 400 kalori alımıyla sınırlamanız gerekecek. Bu, prosedürünüzden önce göz korkutucu olabilir, ancak tüp mide ameliyatı nedeniyle artık doğal olarak azalan açlık yaşayacaksınız ve bu da kısıtlı porsiyon boyutlarına uymanızı kolaylaştıracak. Ameliyattan sonra iyileşirken vücudunuz azalan kalori miktarına alıştıkça, normalden daha yorgun hissedebilirsiniz, ancak endişelenmeyin: Yavaş yavaş daha fazla kalori yemeye başladığınızda, enerjinizin geri geldiğini hissedeceksiniz.
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content