Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sigara İçilir mi?

Sigara ve diğer tütün ürünleri her bireyin genel sağlığını tehdit eden zararlı maddelerdendir. Elbette bu tür zararlı alışkanlıklar tüp mide ameliyatı dahil pek çok operasyon için de ek riskler doğurmaktadır. Karşılaşabileceğiniz ve doğrudan hissedebileceğiniz en belirgin risk iyileşme süresinin gecikmesi, genel rahat ve konforunuzun zarar görmesidir. Bilindiği üzere sigara dokulara yeterli oranda ve zamanda oksijen gitmesini engelleyici bir maddedir. Tüp mide ameliyatından sonra sigara içmek mevcut iyileşme sürenizin gecikmesine neden olabilir. Hatta çeşitli enfeksiyon ve komplikasyonların ortaya çıkmasında da etkili olabilmektedir. Bu nedenle tüp mide ameliyatı geçiren hastalar en az otuz gün boyunca sigara dahil her türlü zararlı alışkanlıklarına bir ara vermelidir. Bu süreçte sigarayı tamamen bırakmaları da oldukça kolaylaşacaktır. Ameliyatı bir fırsata çevirerek sigarayı bırakabilirler.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Sigara İçilebilir?

Ön görülen süre operasyondan en az 30 gün sonradır. Elbette sigaranın hiç içilmemesi genel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Bilindiği üzere sigara tüketimi akciğer problemleri, kalp problemleri, damar tıkanması gibi ek çok hastalığa neden olabilmektedir. Ameliyat olanlarda ise bu risklere ek olarak doku iyileşmesini geciktirici özellikler sunabilir. Bir diğer olumsuz etkisi de sigara içmeyenlerin sigara içenlere nazaran ağrı eşiğinin daha yüksek olmasıdır. Yani hiç sigara içmemiş ya da uzun yıllar önce sigarayı bırakmış bir obezite hastasının ameliyat sonrası yaşayacağı ağrı, sigara içen hastalara nazaran çok daha düşüktür. Bu nedenle ameliyattan en az bir ay önce sigarayı bırakmalı ve ameliyat sonrasında en az bir ay geçmeden de yeniden başlamamalısınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sigara İçmek İyileşmeyi Geciktirir

Tüp mide ameliyatından sonra yeniden sigara içmek için en az bir ay beklemelisiniz. Bu süreden önce yasağa uymayarak sigara içecek olursanız bilmelisiniz ki iyileşme süreciniz sekteye uğrayacak ve uzayacaktır. Dokularınıza zamanında ve yeterli seviyelerde oksijen ulaşmayacak ve iyileşmeniz yavaşlayacaktır. Yavaşlayan doku iyileşme süreci neticesinde ağrı yaşama süreciniz ve yoğunluğunuz da artacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sigara İçmek Enfeksiyon Riskidir

Sigara içen hastaların dokuları yavaş iyileşir, daha uzun süreler boyunca ağrı çekebilir, sigaradan kaynaklanan enfeksiyon riskleri belirebilir. Dokunun yavaş iyileşmesi bile tek başına enfeksiyon riskinin artışı anlamını taşır. Bu sebeple mümkünse sigarayı tamamen bırakınız, değilse ameliyattan sonra sigara içmek için en az bir ay bekleyiniz.

 

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content