Tüp Mide Ameliyatı Hakkında 5 Gerçek

Obezite hastalığının yol açtığı şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla uygun zemin hazırlayan tüp mide ameliyatı giderek daha çok kişi tarafından tercih ediliyor. Midenin küçültülmesi yoluyla besin alımının kısıtlanmasını sağlayan tüp mide ameliyatı hakkında 5 gerçek sizleri bekliyor.

1.Tüp Mide Ameliyatı Kalıcıdır

Tüp mide ameliyatı olmayı düşünenlerin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri bu ameliyatın etkilerinin kalıcı olduğu ve geri döndürülemediğidir. Midenin yaklaşık %80’lik bir kısmının çıkarılması ve tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulması işlemlerinin gerçekleştiği mide küçültme ameliyatı kapsamında mide anatomisi kalıcı olarak değiştirilir. Tüp mide ameliyatının kalıcılığı onu mide balonu, mide kelepçesi ve gastrik bypass gibi bariatrik cerrahi metotlarından ayırır. Ayrıca tüp mide ameliyatı sırasında vücutta mide balonu ve mide kelepçesi yöntemlerinde olduğu gibi yabancı bir cisim bırakılmaz.

2.Tüp Mide Ameliyatı Kapalı Yöntemle Yapılabilir

Tüp mide ameliyatı açık ve kapalı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte laparoskopik tüp mide ameliyatı uygulanma sıklığı ciddi oranda artmıştır. Laparoskopik tüp mide ameliyatı sonrası hastalar daha hızlı iyileşebilirler, günlük hayatlarına daha çabuk dönebilirler ve sağlık durumlarına uygun egzersizleri yapmaya açık ameliyat olanlara göre daha erken başlayabilirler.

3.Tüp Mide Ameliyatı Besin Emilimini Değiştirmez

Tüp mide ameliyatı kısıtlayıcı bir bariatrik cerrahidir. Diğer bir deyişle tüp mide ameliyatı sırasında midenin hacmi küçültülür ancak besin emilimini değiştiren bir uygulama yapılmaz. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrası süreçte hastaların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması gerekir.

   

4.Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sağlık Sorunları Azalır

Daha önce de belirttiğimiz gibi tüp mide ameliyatı olmak tek başına kilo verdirmez, yalnızca hastaların kilo vermeleri için uygun fiziksel şartları yaratır. Tüp mide ameliyatı olanlar kilo vermeye başladıklarında fiziksel değişimlerinin yanı sıra fazla kilo nedeniyle yaşadıkları sağlık sorunlarındaki iyileşmeyi fark edebilirler. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde obezitenin tetiklediği yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, damar tıkanıklıkları, uyku apnesi ve eklem rahatsızlıkların tüp mide ameliyatı sonrası kilo verilmesiyle iyileştiğini gösterir.

5.Tüp Mide Ameliyatı Sonrası 2 Yıllık Sürede Fazla Kilolar Gidebilir

Tüp mide ameliyatı olanlar dahilinde gerçekleştirilen araştırmalarda tüp mide ameliyatı sonrasındaki iki yıllık süreçte hastaların fazla kilolarının %80’lik kısmını verebileceği gösterilmiştir. Elbette bu genelleme tüp mide ameliyatı olan herkes için geçerli değildir. Tüp mide ameliyatı sonrası fazla kilolarından kurtulmak ve formunu korumak isteyen hastaların yeni hayatlarına alışmaya istekli olmaları gerekir. Yağ oranı yüksek yiyecek ve içeceklerden uzak durulması, hareketli bir yaşam tarzının benimsenmesi, yüksek kalorili gıdalardan kaçınılması ve asitli içeceklerden uzak durulması halinde hastalar kilo verme hedeflerine ulaşabilirler. Bu aşamada tüp mide ameliyatı olanlar kadar ailelerinin ve yakın çevrelerinin de desteklerinin önemi göz ardı edilmemelidir. Unutmayın tüp mide ameliyatı bir son değil, sağlıklı bir bedene kavuşmak için bir başlangıçtır.

 

 

Kaynak:

https://medlineplus.gov/ency/article/007199.htm

AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content