Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu ?

Son zamanlarda yaygınlaşan tüpe mide ameliyatı, en çok uygulanan cerrahi operasyonlardan biri olmuştur. Daha genel bilinen ismi ise mide küçültme ameliyatıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası mide ince uzun bir tüpe çevriliyor. Bunu da daha çok muza benzetirler.  Bu ameliyat da midenin büyük bir kısmı kesiliyor böylece mideye daha az yiyecek girmiş oluyor. Bu ameliyat sonrası iştah da ciddi manada azalma meydana geliyor. Tüp mide ameliyatı halk arasında daha çok estetik amaçlı uygulanan bir ameliyat olarak bilinir. Ancak bu yanlış bilgidir. Tüp mide ameliyatı, estetik kaygı duyan kişilerden ziyade kiloları obezite boyutuna ulaşan kimselerin, bir nevi mecburi olarak tercih ettikleri yöntemdir. Bu ameliyat için belirlenen yaş 18 ila 65 yaştır. Mide ameliyatına uygun kimseler, gerekli uzmanlarca bu ameliyata tabi tutulabilir.  

Bu Ameliyat Sonrası Kilo Alımı Olur Mu?

Tüp mide ameliyatı işlemi sonrası bazı kişilerde geri kilo alımı olabilir. Bunun sebebi ise, oluşan darlık veya kaçak gibi tepkilerin olması. Geri kilo alımı olduğu takdirde bu sebeplerden kaynaklı olarak yeniden ameliyata alınır. Bir başka kilo almadaki sebep ise, hastaların ilgili doktorları tarafından yeterince bilgilendirilmemiş olması, hastaların ameliyat sonrası takibi ve hastaların bu ikisi dışında bilinçli olarak kurallara uymamış olmasıdır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Ağrı Durumu Nedir?

Bu tarz hassas ameliyatlar, yüksek teknolojik cihazlarla ve işin uzmanları ile yapıldığı için genel anlamda ağrılı geçmez.  İşlem esnasında hastanın karın kaslarında da bir işlem, kesik yapılmadığından, ameliyat sonrasında da çok ciddi bir ağrı olmaz. Zaten ameliyat sonrasında direk olarak hastaya ağrı kesiciler verilmektedir.  Bu ameliyat sonrasında normal hayata dönüş hayli hızlıdır. Hasta ameliyat olduğu günün hemen akşamında normal olarak yürümeye başlar. 2. Gün ve sonrasında da hastayı rahatsız edecek ciddi bir ağrı da oluşmaz. Hasta ilk gün kendinde bir gerginlik, midesine doğru bir basınç hissedebilir bu da gayet normaldir. Ağrı kesici ilaçlarla giderilir. Tüp mide ameliyatı sonra iz kalıp kalmadığı en çok sorulan, merak edilen konulardan biridir. Bu ameliyat açık yöntemle yapılan bir ameliyat olmadığı için, sadece karın bölgesinde ufak bir iz oluşur. Bu ufak çizgiler de birkaç sonrasında tamamen gider.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Kimselerde Ne Kadar Kilo Kaybı Oluşuyor?

Tüp mide ameliyatı olan hastalar, ameliyat oldukları andan itibaren 5 yıl içerisinde, kilolarının fazla olanlarından, yüzde 60 oranında bir azalma meydana gelir. Bu ameliyatı olan hastaların bolca tabi doktor kontrolünde, vitamin desteği alması lazım. Peki, kilo almak mümkün mü diye sorsak alacağımız cevap nasıl olur? Tüp mide ameliyatı olan hastalar, bu ameliyat sonrasında, yeniden kilo almaları yüzde 15 civarındadır. Öyle ki bu ameliyatın asıl gerçekleşme amacı obeziteden kurtulmak iken, bu ameliyat sonrası yüzde 5 ihtimalle yeniden obez olmak bile mümkün.  Bu sebeple bu ameliyatı olan hastaların yeniden kilo almasına mani olmak için, ameliyatı yapan doktorlar başta olmak üzere uzmanlarca yakın takibe alınmalıdır.  Bu uzman ekipler, diyetisyenler ve psikologlardır.  Ömür boyu hastanın nelere dikkat etmesi gerektiğinden, sağlığını olumsuz etkileyecek maddelerin neler olduğuna karşı hem bilgilendirme yapıyor hem de destek veriyorlar.  Tüp mide ameliyatının son zamanlarda artış göstermesi ve yaygınlaşmasında ki en önemli nedenlerden biri, midenin anatomik yapısıdır. Tüp mide ameliyatında, kişinin açlık hormonlarının salgılandığı kısım da dâhil olmak üzere midenin bir kısmı kesilir fakat bağırsaklara dokunmadan, midenin anatomik olarak yapısı bozulmaz. Diğer mide ameliyatlarında olduğu gibi, tümden anatomi değişmediği için yaygınlaşmıştır.   Her ameliyatta olduğu gibi tüp mide ameliyatında da belli başlı riskler vardır. Tüp mide ameliyatı sonrasına da nadiren de olsa risk durumu olabilir. Bunlardan biri, ameliyat sonrası kanamanın olması gibi. Bu gibi kanamalar derhal müdahale edilmezse, hastanın hayati tehlikesi meydana gelebilir.  Bu tarz ameliyatlar, büyük bir cerrahi operasyon içerir. Bu ameliyatın risk oranı, hastaların yaşına ve kilosuna bağlı olarak artış gösterir. Ancak ölüm riski en az olan operasyonlardan birisi olduğunu söylememiz mümkündür.  Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre, şişman hastaların zayıf hastalara göre risk altında olma durumu daha fazladır. Risk denilince akla direk olarak ölüm gelmemeli, bu ameliyatta ölüm oranı yüzde 1 civarındadır.  Ameliyat sonrası bu tarz risklerinde olabileceği, hem işlem öncesinde hem sonrasında hasta ve hasta yakınlarına ilgili uzmanlar tarafından bilgilendirilmelidir.  Ameliyat sonrası riskleri anlayabilmemiz için iki noktaya özellikle dikkat etmeliyiz. Birincisi: aniden ortaya çıkan ateş ve karın ağrısı. Bu iki ağrıyı hissettikten sonra derhal doktora başvurmak gerekir.  Başarılı geçen bir ameliyat sonrası hastaların dikkat etmesi gereken hususlardan biri de beslenmesidir. Düzenli beslenme ve diyet programı kişilerin daha hızlı iyileşmesi için büyük önem taşır.
AboutDoç. Dr. Hasan Erdem
1976 Hatay doğumlu olan Dr. Hasan Erdem; 1996 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne girmiş ve 2002 yılında Tıp Doktoru olarak mezun olmuştur. Ardından İstanbul Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde ihtisasa başlayıp 2008 yılında Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content
Click to Hide Advanced Floating Content